Odhalení

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Ještě pár slov o systematice goril

Marina Vančatová, Václav Vančata  04.03.2010
Gorila nížinná - mladý samec - Autor:Martin Smrček
Gorila nížinná - mladý samec
Autor:   Martin Smrček  

Pravidelně se ve svých dotazech ptáte, jak je to se systematickým zařazením jednotlivých druhů a poddruhů goril. Jak se dá rozpoznat, o který druh nebo poddruh jde. Shrňme si tedy poznatky, které jsou nám dosud známy. 

Během doby se systematické zařazení goril několikrát pozměnilo. Původně se mluvilo o jednom druhu gorila obecná se dvěma poddruhy - gorila horská a gorila nížinná. Použití nových metod především v molekulární genetice, ale i přezkoumání starších kosterních pozůstatků z muzejních sbírek nakonec vedlo k revizi systematického zařazení goril. V současné době tedy mluvíme o dvou druzích: Gorilla beringei, Gorilla gorilla a čtyřech poddruzích: G. b. beringei, G. g. graueri, G. g. diehli, G. g. Gorilla.

Gorila horská - stříbrohřbetý samec, pohoří Virunga (Rwanda) - Autor:Adrian  Warren
Gorila horská - stříbrohřbetý samec, pohoří Virunga (Rwanda)
Autor:   Adrian Warren  

Gorila horská (Gorilla beringei) je zastoupena jedním poddruhem (Gorilla beringei beringei), který je zároveň vůbec nejlépe prozkoumaným gorilím poddruhem. Žije v počtu méně než 720 jedinců na malém území v horách národního parku Bwindi v Ugandě a v pohoří Virunga ve Rwandě, Demokratické republice Kongo a Ugandě. Gorila horská žije v extrémním vysokohorském prostředí, což spolu s její obrovskou hmotností vedlo ke vzniku řady specifických, pro lidoopy málo obvyklých vlastností, jako jsou listožravost, některé zvláštní rysy chování a sociální struktury a výskyt neobvykle malého teritoria.
Gorila horská je celá černá, pouze plně dospělí samci mají stříbrný hřbet a boky. Má velmi dlouhé chlupy. Samci vypadají velmi robustně, ale jsou ve skutečnosti nejmenšími a nejlehčími samci ze všech poddruhů goril. Naopak samice gorily horské jsou daleko větší než samice ostatních poddruhů. Velikostní sexuální dimorfismus gorily horské je tak podstatně menší než u ostatních poddruhů gorily obecné. V současné době není tolik ohrožována zabíjením pro maso jako spíše ničením míst jejího původního výskytu kvůli velké koncentraci extrémně chudých lidských komunit v okolí národních parků.

Gorila nížinná západní (Gorilla gorilla gorilla) je naopak nejrozšířenějším poddruhem gorily a podle všeho i nejpočetnější skupinou žijících lidoopů vůbec. Populace gorily nížinné čítá minimálně 110 000 jedinců. Žije v následujících zemích: Konžská republika, Konžská demokratická republika, Gabun, Kamerun, Angola, Rovníková Guinea, Středoafrická republika. Gorila nížinná má hnědou hlavu a hnědočerné tělo. Dospělí samci mají stříbřitě zbarvený hřbet, zadek a stehna a výrazně zvětšený sagitální hřeben. Ruce i nohy jsou užší než u gorily horské. Samci jsou podstatně větší a samice podstatně menší než u horských goril, koeficient velikostního pohlavního rozdílu přesahuje výrazně hodnotu 2,0. Gorila nížinná západní je ohrožena především těžbou dřeva, výskytem Eboly, lovem kvůli masu a destrukcí původních míst výskytu.

Gorila východní - Autor:Hendrik Dacquin
Gorila východní
Autor:   Hendrik Dacquin , Wikimedia Commons  

Gorila nížinná východní (Gorilla gorilla graueri) je největší ze všech žijících poddruhů gorily. Je to blízká příbuzná gorily horské, se kterou bývá některými systematiky považována za poddruh stejného druhu Gorilla beringei. Obývá primární a sekundární tropické deštné pralesy a také bambusové a horské pralesy nížin, pahorkatin a hor ve východní části Demokratické republiky Kongo (Zairu) ve výšce 600 až 3300 metrů nad mořem. Gorila východní je celá černá, pouze plně dospělí samci mají stříbrné sedlo na hřbetě. Tento poddruh goril má užší a vyšší obličej než gorila nížinná západní. Je také poněkud větší a má i výraznější pohlavní dimorfismus. Stavbou těla a pohlavním dimorfismem se podobá gorile nížinné, zbarvením a ekologií pak spíše gorile horské. V současné době se odhaduje, že žije méně než 3000 jedinců tohoto poddruhu. Je ohrožena nelegální těžbou, válečnými konflikty a neoprávněnými zásahy do chráněných území, které umožňuje nedostatečné uplatňování legislativy v praxi.

Gorila nigerijská Nyango, Limbe Wildlife Centre - Autor:Julie  Langford
Gorila nigerijská Nyango, Limbe Wildlife Centre
Autor:   Julie Langford , Limbe Wildlife Centre  

Gorila nížinná nigerijská (Gorilla gorilla diehli) žije pouze v 8 izolovaných populacích na hranicích Nigérie a Kamerunu. Populace je rozdělena na malé skupiny především farmářskou činností a hustým lidským osídlením. Je ohrožena především lovem a destrukcí původních míst výskytu. Patří k nejvíce ohroženým poddruhům goril a k 25 nejohroženějším druhům primátů.


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Odhalení
v rubrice: Odhalení o gorilách

VÍCE K TÉMATU

Další gorilí skupina si zvyká na turisty

Mládě gorily horské v NP Bwindi - Autor:zdroj: Flickr.com

26.02.2010 Organizace Uganda Wildlife Authority (UWA) zahájila proces habituace další skupiny goril v jižní části Bwindi National Park v jihozápadní Ugandě. Touto cestou se snaží vyjít vstříc stále většímu zájmu turistů o pozorování goril ve volné přírodě.  

Plné znění

Pro gorily neexistují státní hranice

Mládě gorily horské - ilustrační foto - Autor:Daniel Coomber

19.02.2010 Hranice mezi Ugandou a Rwandou jsou oblastí, kde se skupiny goril horských pohybují zcela volně a podle svých potřeb. Komplikují tím ovšem situaci místním lidem, ekonomicky závislým na přílivu turistů, kteří sem přicházejí právě za habituovanými gorilími rodinami.  

Plné znění

U lidoopů byl objeven nebezpečný typ malárie

Samec gorily nížinné - ilustrační photo - Autor:Wikimedia Commons

10.02.2010 Biologové z Kalifornské univerzity zveřejnili výsledky výzkumu, který odhalil přítomnost DNA nebezpečného typu malárie v krvi a trusu lidoopů, pocházejících z volné přírody. A také přítomnost dalších, dosud neznámých původců malárie, které by mohli potenciálně ohrozit lidskou populaci.  

Plné znění

DÁLE V RUBRICE


Archiv

Sbírkové konto Odhalení končí

Český rozhlas ukončuje k 28. únoru 2011 možnost zasílat finanční příspěvek na sbírkové konto Odhalení. Všechny doposud vybrané prostředky byly použity na podporu ochranářských aktivit ve střední Africe ve prospěch ohrožených goril nížinných.

Děkujeme Vám za dlouhodobou podporu, kterou jste věnovali projektu Odhalení i jeho ochranářským snahám.

Pokud Vám osud goril nížinných v jejich domovině není lhostejný a chcete nadále přispívat na jejich ochranu, můžete přispívat v rámci projektu Pomáháme gorilám, který organizuje pražská zoologická zahrada.

Více informací naleznete na webových stránkách Zoo Praha.

ZOO Praha  
Radioservis a.s.  

NASTAVIT JAKO HOMEPAGE  |  RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKT  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas