
"Víš o nich něco?", ptali se mě denně kolegové z rádia. O týmu, který je touto dobou v rezervaci Dzanga Sangha ve Středoafrické republice, jsme neměli zprávy už několik dní. Dlouhé očekávání je ale u konce - nejen, že jsou všichni v pořádku, ale podařilo se jim i odeslat unikátní záběry!
Členové týmu Odhalení měli jako jedni z mála příležitost přiblížit se ke gorilám v "plné zbroji" - s fotoaparátem a kamerou. A nutno říct, že video, které natočili na těžko dostupných místech, nás všechny nadchlo! Záběry jsou opravdu unikátní - nejen, že zachycují jedince ze skupiny volně žijících goril, ale například i jejich vztah k vodě!
Chtěli jsme se i s Vámi co nejdříve podělit o první vlaštovky, poslané z Afriky speciální satelitní technikou. A tak se - bez dalšího vysvětlování - vydejte s Miroslavem Bobkem po stopách volně žijících goril.

V tropických deštných lesích střední Afriky se nacházejí "bai" - mýtiny, na něž vycházejí pralesní sloni, gorily, různé druhy antilop a buvoli. Jednu z těchto mýtin si můžete prohlédnout na našem panorámatu.

16.11.2009 Twiggs se narodila ve volné přírodě kdesi v Kamerunu okolo roku 1997. Jako mládě byla spolu s další gorilí samičkou Brighter propašována do Nigérie, kde měla být prodána na místním trhu domácích mazlíčků.

09.11.2009 Pitchou jako malé mládě přinesli na prodej do hotelu Ilomba v Kribi poté, co jí lovci zabili matku. Po třech dnech se majitelé hotelu nemohli déle dívat na její utrpení a darovali ji centru ochrany přírody v Limbe.

02.11.2009 Chella se ocitl ve středisku ochrany přírody v Limbe (LWC) jako dvouleté mládě. Našli jej úředníci státní ochrany přírody na korbě pralesního taxi sedět na těle své mrtvé matky. Zabavili jej a tři týdny drželi před převozem do Limbe.

28.09.2009 Naše nejmenší gorilka se jmenuje Atinbi. Narodila se 3. března 2009 zde, v Limbe Wildlife Centre.
Podpořte strážce přírody!
Chceme zajistit základní vybavení pro strážce biosférické rezervace Dja. Chceme mužům, kteří s nasazením života chrání gorily, slony a další zvířata před pytláky, dodat boty, stany, dalekohledy a další výstroj.
Naše snažení můžete podpořit zakoupením předmětů s logem Odhalení v naší prodejně, anebo příspěvkem na sbírkové konto Odhalení, č.ú.
555 555 552/0800.
Jste-li výrobci nebo prodejci tohoto vybavení, a měli byste zájem pomoci, ozvěte se nám.
Strážci přírody z Djoumu
Sbírkové konto Odhalení
Limbe Wildlife Centre
Moja dobývá Afriku
Prodejna Odhalení
Ohrožení goril