Odhalení

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Chov goril v pražské zoo

Kočkování - Autor:Khalil Baalbaki
Kočkování
Autor:   Khalil Baalbaki  

Chov goril v pražské zoo je dnes mezinárodně oceňován. Gorily zde mají nejen k dispozici moderní pavilon, vybavený tak, aby maximálně respektoval potřeby zvířat, na kvalitě chovu se ale stejnou měrou podílí také profesionální a zároveň citlivý přístup ošetřovatelů. Cesta k dnešním úspěchům byla ale dlouhá. 

Úplně první gorilou, která kdy byla do Prahy přivezena, byl sameček Titan. Stalo se to v roce 1963. Pražská zoo tehdy nakupovala zvířata od obchodníka pana van Brinka. A protože tehdy již existoval specializovaný pavilon opic, učinili pracovníci zoo nezávazný dotaz, zda by nebylo možné získat gorilu. Za tři dny přišla zásilka beden se zvířaty. Podle průvodního dopisu šlo o lachtana a nějaké opice. Aby se zvířata nestresovala, k předání beden na letišti došlo velmi rychle a jen se zběžnou kontrolou. Lachtan na sebe upozornil sám hlasitým štěkáním. V druhé bedně byl párek kočkodanů brazilských. Když ošetřovatelé nahlédli dýchacím otvorem do třetí malé bedny, podle srsti stanovili, že jde pravděpodobně o guerézu. Bylo jim to sice divné, protože ji nikdo neobjednával, ale přece ji po náročné cestě nebudou hned vracet. Až v zoo při rozbalování beden se zjistilo, že onou guerézou bylo mládě gorily nížinné. Dostalo jméno Titan a stalo se tak navždy první gorilou v pražské zoo. Samozřejmě mládě pocházelo přímo z přírody, kde se narodilo o rok dříve (asi 1962), bylo upytlačeno a následně zabaveno. Titan se v pražské zoo dožil 26 let a uhynul v roce 1988.

Assumbo a Nigra - Autor: Zoo Praha
Assumbo a Nigra
Autor:    Zoo Praha  

Pouhé tři čtvrtě roku po příchodu Titana získala pražská zoo v pořadí druhou gorilu, samici Nigru. I ona pocházela z volné přírody a narozena byla pravděpodobně také v roce 1962. Nigra, která s Titanem utvořila pár, svého samce o mnoho let přežila. V roce 1999 byla převezena na dožití do německého Rostocku, kde v roce 2005 zemřela. I tak se dožila vůbec nejvyššího věku ze všech goril žijících v zajetí po celém světě. Dosáhla věku 43 let.

Tadao - Autor:Miroslav Bobek
Tadao
Autor:   Miroslav Bobek  

Třetí, čtvrtou a pátou gorilou v pražské zoo se staly samice Gája a Golda a mladý samec Jimmy. Všichni tři opět pocházeli z volné přírody a jako jejich datum narození je udáván rok 1972. Do pražské zoo přišli postupně v rozmezí let 1973 až 1975. Jako první uhynul Jimmy. Bylo to v jeho osmnácti letech v roce 1990. Jen o osm let ho přežila samice Golda, která uhynula v roce 1998. Z této trojice dosud žije samice Gája. Navštívit ji můžete ve francouzském La Valleé di Singes. Letos na jaře to udělal štáb Odhalení a přivezl odsud rozsáhlou televizní reportáž. Možná si vzpomenete na příběh samice, která porodila dvě krásná, zdravá mláďata (Kwanzu a Miliki), ale nedokázala jim poskytnout mateřské mléko. Mláďata musela být uměle odchována, ovšem tak citlivě, že se mohla později vrátit do své rodinné skupiny, což byl ohromný výsledek péče ošetřovatelů v La Vallée de Singes. Gája porodila svá mláďata ve věku 29 a 33 let, takže nebyla sice nejmladší matkou, ale jistě ji čeká ještě pár krásných let života v příjemném francouzském prostředí.

Pong
Pong  

První gorilou v pražské zoo, která pocházela z umělého odchovu, byl mladý samec Assumbo. V pořadí šestá pražská gorila. Assumbo přišel do Prahy jako sedmnáctiletý, bezprostředně po úhynu samce Jimmyho. Assumbo tak žil většinu života s Nigrou, která zůstala po uhynulém Titanovi sama, ale chvíli také s Gájou a Goldou. Ošetřovatelé učili Assumba s Nigrou malovat. Nigra to uměla velice dobře. Vždycky si odhrnula dřevitou vlnu, aby si papír mohla položit na rovnou zem, lehla si na zem, jednou rukou si podložila hlavu a druhou rukou malovala krásné obrázky. Ale Assumbo ne a ne začít malovat. Jednou ovšem zapadlo několik pastelek do dřevité vlny, Assumbo je našel a přes noc pokreslil všechny zdi v pavilonu. Jako šestadvacetiletý odešel Assumbo z pražské zoo společně s Nigrou na dožití do německého Rostocku. A tam žije dodnes. Je mu 34 let.

Další pražské gorily už byly obyvateli současného specializovaného gorilího pavilonu - Pong, Tadao, Kamba, Shinda, Kijivu, Richard. Jejich osudy už ale dobře znáte, projekt Odhalení se jim podrobně věnoval. Připomeňme jen, že Moja (*2004) a následně i Tatu (*2007) jsou rodinným stříbrem pražského gorilího chovu. Jsou ceněni jako vůbec historicky první mláďata narozená v pražské zoo. Tatu je čtrnáctou, zatím poslední gorilou chovanou v Praze.


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Odhalení
v rubrice: Odhalení z pavilonu

DÁLE V RUBRICE


Archiv

Sbírkové konto Odhalení končí

Český rozhlas ukončuje k 28. únoru 2011 možnost zasílat finanční příspěvek na sbírkové konto Odhalení. Všechny doposud vybrané prostředky byly použity na podporu ochranářských aktivit ve střední Africe ve prospěch ohrožených goril nížinných.

Děkujeme Vám za dlouhodobou podporu, kterou jste věnovali projektu Odhalení i jeho ochranářským snahám.

Pokud Vám osud goril nížinných v jejich domovině není lhostejný a chcete nadále přispívat na jejich ochranu, můžete přispívat v rámci projektu Pomáháme gorilám, který organizuje pražská zoologická zahrada.

Více informací naleznete na webových stránkách Zoo Praha.

ZOO Praha  
Radioservis a.s.  

NASTAVIT JAKO HOMEPAGE  |  RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKT  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas