Odhalení

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Pongova dobrodružství

Radek Šofr  27.03.2008
Pong
Pong  

Odhalení systematicky sleduje život rodinné skupiny goril nížinných už 2 roky a 5 měsíců. Za tu dobu jsme odvysílali 137 pravidelných epizod televizního magazínu, vydali 2 DVD (z nichž jedno bylo dvoudiskové), na webovou stránku umístili nepočítané množství doplňkových videí, různých pohádek a záběrů z Afriky. To vše dělá z Odhalení pravděpodobně největší multimediální projekt na světě zaměřený na gorily v umělém odchovu. Ale rozhodně nejsme první. A tak si dnes připomeňme ty, kteří nás předcházeli. 

Když jsme se na podzim loňského roku vydali po stopách samic Shindy a Kijivu do holandského Apenheulu, dozvěděli jsme se, že i tam před několika lety zkoušeli točit dokumentární seriál o jejich gorilí skupině. Vysílala ho jedna z holandských televizních stanic. Nicméně u diváků tento televizní projekt zcela propadl a po několika natočených epizodách byl zastaven. Je to s podivem, neboť Apenheul je absolutně nejpopulárnější zoologickou zahradou v Holandsku, dokonce pravidelně s rozhodujícím náskokem vítězí v dětské anketě o nejoblíbenější zoo. Navíc v době natáčení této telenovely v Apenheulu žil evropsky významný chovný samec Bongo (dědeček našich samic Shindy a Kijivu), který byl nejméně tak věhlasný, jako je dnes frankfurtský Matze nebo jednou bude náš Richard. V Apenheulu pak trochu zanevřeli na televizní zpracování osudů goril a k dalšímu projektu se už nechystají, ačkoliv mají jeden z nejkrásnějších přírodních výběhů, koncipovaný dokonce pro oddělený život dvou rodinných skupin.

Tadao
Tadao  

Ale své předchůdce s natáčením gorilích příběhů jsme měli i v Čechách. V letech 1999 až 2002 vysílala televizní stanice Prima pořad o zvířatech, který se jmenoval Miláčci. Skládal se z mnoha reportáží o našich běžných domácích zvířatech i zvířatech chovaných v zoologických zahradách. Divácká sledovanost tohoto pořadu ovšem stagnovala, a tak se jeho tvůrci pokoušeli přijít s novým obsahem. A jedním takovým nápadem bylo natočit telenovelu z tehdy čerstvě otevřeného pavilonu goril nížinných v pražské zoologické zahradě. Naskytla se k tomu obrovská příležitost, neboť v roce 2001 přišel do Prahy nový perspektivní samec Pong (tehdy byl odrostlým adolescentem). V roce 2002 se stihly natočit 4 epizody tohoto televizního seriálu. V srpnu téhož roku přišly ničivé povodně a hlavní protagonista seriálu (sameček Pong) tragicky zahynul. Nezávisle na tom televize Prima v září 2002 ukončila vysílání pořadu Miláčci. Tvůrcům se ještě podařilo ony čtyři roztočené díly Pongových dobrodružství dostříhat, ale své premiéry v pořadu Miláčci už se nedočkaly. Televize Prima později celý čtyřdílný seriál odvysílala v poměrně okrajovém televizním čase o Vánocích 2003 (tedy rok a půl po tragické události). Od té doby tyto cenné historické záběry ležely v televizním archivu. Nám se podařilo na konci roku 2007 získat od televize Prima práva na internetové vysílání celého seriálu, a tak ho budete moci vy, kteří jste fanoušky goril a navštěvujete naši webovou stránku Odhalení, zhlédnout. A nejen to. Pongova dobrodružství budou na našich stránkách umístěna trvale, takže se k nim budete moci kdykoliv vracet.

První díl na naši webovou stránku www.rozhlas.cz/odhaleni umístíme v internetové premiéře dne 31. 3. 2008. Další díly pak budou mít premiéry postupně 14. 4., 28. 4. a 8. 5.

Shinda a Kijivu - první minuty v Praze
Shinda a Kijivu - první minuty v Praze  

Dříve než budete mít možnost zhlédnout první Pongova dobrodružství, musím přece jen napsat pár vysvětlujících slov. Pongova dobrodružství jsou totiž natočena ve výrazně odlišném televizním žánru než naše magazíny Odhalení, na které jste zvyklí. Jde o telenovelu, tedy žánr postavený na příběhu, který může být i uměle dofabulován. Toho se Odhalení, které si zakládá i na odborné exaktnosti, nikdy nedopouští. Navíc pro zvýšení diváckého efektu seriálu byl Pongovi propůjčen lidský hlas a schopnost se lidsky vyjadřovat. Ani tento prvek jsme záměrně v Odhalení nikdy nepoužívali, tedy s výjimkou pohádek Mojánků. Pokud totiž zvířata necháte ve filmu nebo v televizi mluvit, automaticky jim podsouváte "lidské myšlení", to znamená, že je příliš personifikujete. A to je běžné třeba v pohádce, kde nejenom zvířata obvykle mluví, ale za jistých okolností i v telenovele. Není to ovšem přípustné v tak seriózním projektu, jako je Odhalení.

Pongovi se v prostorném výběhu moc líbilo
Pongovi se v prostorném výběhu moc líbilo  

Přesto má cenu dát v rámci Odhalení prostor i Pongovým dobrodružstvím. Zejména pro historickou cenu použitých záběrů. Nikde jinde neexistují tak uceleně zpracované videomateriály o době před šesti až sedmi lety, kdy se naše rodinná skupina začala formovat. Kde jinde totiž můžete vidět smutného hrdinu Ponga? Kde můžete vidět první složité setkání s tehdy ještě "mladou" Kambou? Kde můžete vidět skutečnou rvačku dvou samců o dominantní postavení, jakou předvedl Tadao s Pongem? Kde můžete vidět první vteřiny pobytu mladých samiček Shindy a Kijivu v hlavním expozičním prostoru? Troufám si říci, že pro tyto dokumentární obrázky jsou Pongova dobrodružství už jediným, a proto unikátním, zdrojem. A zachycují události, které přímo souvisejí s dnešními dny v pavilonu, tedy obsahem našeho Odhalení. A navíc, kde můžete vidět ošetřovatele Marka Ždánského jako ještě štíhlého klučinu?

Proto Pongovým dobrodružstvím odpusťme tu a tam nějakou tu nepřesnost či nevědeckost, jako například že Tadao je uváděn jako starší bratr Kamby. Víme, že to tak není. Ale važme si těch historicky nesmírně cenných záběrů, ke kterým si vy, pravidelní diváci Odhalení, umíte udělat své komentáře sami. Natolik už životu lidoopů v našem pavilonu rozumíte.

Tak nezapomeňte! V pondělí 31. 3. 2008 na www.rozhlas.cz/odhaleni.


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Odhalení
v rubrice: Pongova dobrodružství

Související příspěvky:

DÁLE V RUBRICE


Archiv

Sbírkové konto Odhalení končí

Český rozhlas ukončuje k 28. únoru 2011 možnost zasílat finanční příspěvek na sbírkové konto Odhalení. Všechny doposud vybrané prostředky byly použity na podporu ochranářských aktivit ve střední Africe ve prospěch ohrožených goril nížinných.

Děkujeme Vám za dlouhodobou podporu, kterou jste věnovali projektu Odhalení i jeho ochranářským snahám.

Pokud Vám osud goril nížinných v jejich domovině není lhostejný a chcete nadále přispívat na jejich ochranu, můžete přispívat v rámci projektu Pomáháme gorilám, který organizuje pražská zoologická zahrada.

Více informací naleznete na webových stránkách Zoo Praha.

ZOO Praha  
Radioservis a.s.  

NASTAVIT JAKO HOMEPAGE  |  RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKT  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas