Odhalení

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Richard - gorilí samec

David Němec, Martin Smrček  07.11.2005 09:00
Richard - Autor:Khalil Baalbaki
Richard
Autor:   Khalil Baalbaki  

Nazdárek, jmenuju se Richard a jsem krásný mladý samec gorily nížinné. Pocházím z pralesů střední Afriky, ale vlastně jsem tam nikdy nebyl. Narodil jsem se totiž 9. listopadu 1991 v německém Frankfurtu nad Mohanem, žil v partě gorilích kluků v anglickém Paigntonu, ale už nějakou dobu bydlím v Praze. 

Do pražské zoologické zahrady jsem přijel 4. listopadu roku 2003. Mám tři partnerky a děti Moju a Tatu. V dubnu se navíc mojí nejstarší manželce Kambě narodilo mládě, ale bohužel nepřežilo porod.
Když se vztyčím na zadní, měřím skoro dva metry. Vážím 205 kg. Jím všechny možné druhy zeleniny a ovoce, kůru z větví a listí, hrozinky, ale nejvíce ze všeho miluji chlazené vodní melouny...

Však jsem si na nich také pěkně pochutnal, když jsem 15. ledna 2006 získal dvanáct melounů jako hlavní cenu v trochu jiné reality show Odhalení. Můžete se sami podívat, jaká to byla sláva a kolik lidí mi přišlo pogratulovat.

Co ale nemám moc rád, jsou neukáznění fotografové. Jakmile nějaký fotograf použije za sklem ve vnitřním výběhu blesk nebo se přilepí na sklo s velkým teleobjektivem, hned mu dám najevo, kdo je tu pánem. Musím přeci chránit svoji rodinu před všemi nepřáteli. A kdyby se tu náhodou objevil další samec, musím být stále připravený a ve vynikající kondici.

Také o mně mnozí odborníci říkají, že jsem nejšikovnější gorilí samec, který kdy byl chovaný v zoologických zahradách a nevyrostl mezi lidmi. Je na tom kus pravdy. Obdivovali mě dokonce při vyhlašování cen na festivalu Wildscreen. I vy se můžete podívat na moji šikovnost nebo obdivovat, jak jsem si poradil s potravou ukrytou v krabicích. To není zdaleka všechno, co dovedu, přijďte za mnou do zoo a sami uvidíte.

Můžete mi klidně něco napsat, třeba vzkaz, na moji osobní elektronickou adresu: richard@rozhlas.cz


Moje první video:


Můj ošetřovatel Marek Ždánský trochu přehání, když o mně prohlašuje: "Je to jeden z nejkrásnějších gorilích samců v Evropě. Když k nám přišel z Anglie ze samčí skupiny, byl neuvěřitelně hodný. Ze všech samců, které jsem v životě poznal, byl nejhodnější a nebyl vůči nám agresivní. Nechal si od nás sahat na hlavu, ruce, nohy, velmi dobře komunikoval. Když dostal dvě samice, byl trochu nevrlý, nenechal už na sebe tolik sahat. Po narození Moji bylo vše tak, jako když přišel." Vy mi raději na nic nesahejte!


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Odhalení
v rubrice: Richard

NASTAVIT JAKO HOMEPAGE  |  RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKT  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas