Odhalení

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Kijivu - gorilí samice

Kijivu
Kijivu  

Kijivu se narodila 18. března 1993 v holandském Apeldoornu. Její jméno znamená ve svahilštině "šedivá". Je to nevlastní sestra Shindy. 

V letech 1996 až 2001 žily obě samice v Zoo Taroga. V září 2001 byly společně převezeny do Prahy. Kijivu měla stejně jako Shinda zavedený hormonální implantát, který měl bránit oplodnění při případném páření s vlastním otcem. Narozdíl od své sestry měla Kijivu ale více štěstí, tělísko se pražským veterinářům podařilo odstranit.

Po ničivých povodních v roce 2002 se musela Kijivu, Shinda a také Kamba, která s nimi obývala pražský pavilon, přestěhovat do Dvora Králové, po rekonstrukci poničené zoo, v říjnu 2003, se mohla Kijivu spolu s Shindou vrátit zpět do Prahy. V listopadu k nim přicestoval Richard. Kijivu se s ním začala hned pářit a za rok bylo na světě první mládě.

Dnes je Kijivu matkou dvou nádherných gorilích mláďat. 13. prosince 2004 přišla na svět holčička Moja, historicky vůbec první mládě gorily nížinné narozené v Česku. Druhé miminko, které dostalo jméno Tatu, se narodilo 30. května 2007. Tatu je gorilí kluk. Kijivu se od první chvíle o mláďata pečlivě stará.

Kijivu je velmi hodná, bohužel ale také trochu nervově labilní. Jakmile je ve stresu, přestává žrát, choulí se a drží si rukama uši. Možná i tato její psychická stránka způsobila, že byla ve skupině od počátku na nejnižší úrovni. Mezi samicemi panovalo po jistou dobu napětí. Když se narodila Moja, Shinda o ní občas usilovala a s Kijivu se o mládě přetahovaly. Dramatické chvíle zažil pavilon také v době, když do něj přibyla zpátky Kamba. Kijivu se jí nejprve bála a byla opatrná, ale po několika ostřejších konfliktech se všechny neshody urovnaly. Zvláště po narození Tatu si Shinda i Kamba našly k mláďatům správný vztah a Kijivu v nich našla výborné pomocnice.

Při řešení úkolů se Kijivu ukázala jako ryze praktický tvor, který nemá čas na nějaké zdržování se zkoumáním složitostí. Většinou se ke kýženému cíli dostává rychle a razantně - roztrhne obal, vyšťourá ovoce ze skuliny, vytrhne trubku s dobrotami, zabudovanou v zemi.


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Odhalení
v rubrice: Soutěžící

DÁLE V RUBRICE


Archiv

Sbírkové konto Odhalení končí

Český rozhlas ukončuje k 28. únoru 2011 možnost zasílat finanční příspěvek na sbírkové konto Odhalení. Všechny doposud vybrané prostředky byly použity na podporu ochranářských aktivit ve střední Africe ve prospěch ohrožených goril nížinných.

Děkujeme Vám za dlouhodobou podporu, kterou jste věnovali projektu Odhalení i jeho ochranářským snahám.

Pokud Vám osud goril nížinných v jejich domovině není lhostejný a chcete nadále přispívat na jejich ochranu, můžete přispívat v rámci projektu Pomáháme gorilám, který organizuje pražská zoologická zahrada.

Více informací naleznete na webových stránkách Zoo Praha.

ZOO Praha  
Radioservis a.s.  

NASTAVIT JAKO HOMEPAGE  |  RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKT  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas