Odhalení

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Richard - gorilí samec

Richard - Autor:Khalil Baalbaki
Richard
Autor:   Khalil Baalbaki  

Narodil se 9. listopadu 1991 v zoo ve Frankfurtu nad Mohanem. Odtud přešel ve věku šesti let do skupiny nedospělých samců v Paington Zoo ve Velké Británii. Tehdy vážil pouhých 47 kg. Do pražské zoologické zahrady byl převezen 4. listopadu roku 2003. 

Dnes váží okolo 200 kg, je vůdčím, tzv. stříbrohřbetým samcem a když se vztyčí na zadní, měří skoro dva metry. Někdy je označován za nejkrásnějšího gorilího samce v rámci evropských zoo, díky vzorné péči je ve výborné kondici.

Ve skupině má tři partnerky. Kijivu, která je matkou jejich dvou společných mláďat Moji a Tatu, potom Shindu, nevlastní sestru Kijivu, která se v době, kdy Kijivu vzorně plní mateřské povinnosti, stala pro Richarda partnerkou nejzajímavější, a nakonec Kambu, jež se do jeho skupiny připojila v roce 2006. Ta porodila v dubnu 2007 mrtvé mládě, a dnes, zřejmě pro pokročilý věk, jsou už u ní naděje na graviditu velmi nízké.

Když přišel Richard z Anglie, byl velmi hodný a komunikativní, což je mezi ostatními gorilími samci, chovanými v zajetí, velkou vzácností. Nechal si dokonce od ošetřovatelů líbit doteky. Pak se začal starat o svůj harém a stal se poněkud nevrlým a nedůtklivým. Ta změna ovšem nebyla bezdůvodná, bylo přece nutné svou tlupu hájit před možným nebezpečím. Je již okřídlenou historkou fakt, že Richard nemá rád fotografy , kteří pořizují snímky s bleskem, a nesnáší také, když ho pozoruje skleněné oko velkého teleobjektivu, přilepené na sklo, snad že mu připomíná pohled protivníka. V těchto chvílích dokáže Richard ukázat, jakou vládne silou.

Dnes však vystupuje mnohem klidněji a zejména při péči o potomstvo se ukazuje, jakou má výbornou, milou povahu. Tenhle dvoumetrákový obr si umí s mláďaty i něžně hrát.

Ke všem novinkám je poněkud zdrženlivý - vždy mu trvá o něco déle, než přijme novou věc nebo změnu v každodenním chodu. Ovšem o to důkladněji si později vše prohlíží a studuje. Při nejrůznějších pokusech se ukázalo, jak je neuvěřitelně šikovný a vynalézavý. Problémy většinou neřeší hrubou silou, ale důvtipem. Jen si vzpomeňte, jak trpělivě lovil párátkem své oblíbené rozinky, zabudované do dřevěného špalíčku.

Má rád všechny možné druhy zeleniny a ovoce, kůru z větví a listí, rozinky, ale nejvíce ze všeho miluje chlazené vodní melouny. Mohl si na nich pochutnat do sytosti, v lednu 2006 získal dvanáct melounů jako hlavní cenu v trochu jiné reality show Odhalení. Právě všechny výše zmíněné vlastnosti dokázalo ocenit nejvíce příznivců projektu.


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Odhalení
v rubrice: Soutěžící

DÁLE V RUBRICE


Archiv

Sbírkové konto Odhalení končí

Český rozhlas ukončuje k 28. únoru 2011 možnost zasílat finanční příspěvek na sbírkové konto Odhalení. Všechny doposud vybrané prostředky byly použity na podporu ochranářských aktivit ve střední Africe ve prospěch ohrožených goril nížinných.

Děkujeme Vám za dlouhodobou podporu, kterou jste věnovali projektu Odhalení i jeho ochranářským snahám.

Pokud Vám osud goril nížinných v jejich domovině není lhostejný a chcete nadále přispívat na jejich ochranu, můžete přispívat v rámci projektu Pomáháme gorilám, který organizuje pražská zoologická zahrada.

Více informací naleznete na webových stránkách Zoo Praha.

ZOO Praha  
Radioservis a.s.  

NASTAVIT JAKO HOMEPAGE  |  RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKT  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas