Publikace
HLAVNÍ STRÁNKA Odysea Kdo je kdo   
Český rozhlas
Odysea
AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.
Kdo je kdo

Na této stránce jsou představeni pouze členové nejužšího týmu projektů Africká a Nová odysea. Ve skutečnosti se však na nich podílelo a podílí mnoho dobrovolníků a příznivců v České republice i ve světě - od velvyslanců a generálních ředitelů až po vesničany v zapadlých koutech třetího světa...

Miroslav Bobek (1967)
Vystudoval zoologii na Přírodovědecké fakultě UK v Praze, od roku 1993 působí v Českém rozhlase. Postupně pracoval jako redaktor, dramaturg a šéfredaktor Českého rozhlasu 2, v roce 2000 se stal zakladatelem a šéfredaktorem Českého rozhlasu Online (dnes ČRo Nová média), od 1. ledna 2010 se stal ředitelem ZOO Praha. 
V roce 1994 inicioval projekt Africká odysea, který po celou dobu jeho trvání vedl. Stál v čele všech expedic, jež se v rámci tohoto projektu uskutečnily (Senegal, Čad, Etiopie, Mauritánie, Mali atd.) a odvysílal z nich stovky příspěvků. Vedoucí roli měl rovněž v projektu Nová odysea.
Některé další projekty realizované nad běžný pracovní rámec: Via Pontica (sledování migrace dravců ve východním Turecku, 1994, 1995), Hlas pro tento den (rozhlasové pořady, web, MC a CD, od 1994), Duhový most (vysílání v době povodní, 1997), Kristýna živě (internetový přímý přenos hnízdění čápů černých, 1998), Mládě milénia (internetový přímý přenos narození nosorožce, 2000), Sokoli v srdci velkoměsta (internetové přímé přenosy hnízdění sokolů, 2001, 2002), Návrat tažných ptáků (2000, 2002, 2003).

Magdaléna Dittlová (1973)
Vystudovala obchodní akademii, poté pracovala v Československém rozhlase a později v novinářské nadaci. K 1. lednu 1995 nastoupila do Českého rozhlasu 2 - Praha jako produkční projektu Africká odysea. V roce 2000 přestoupila do nově vzniklého Českého rozhlasu Online (dnes ČRo Nová média), kde kromě projektu Nová odysea organizačně zajišťuje i další projekty, např. internetové přenosy.

František Pojer (1955)
Po absolvování zoologie na Přírodovědecké fakultě UK pracoval v ochraně přírody. Zabýval se nejprve výzkumem a ochranou dravců a sov, později především čápů černých. V roce 1994, kdy pracoval jako kurátor ornitologických sbírek Národního muzea, stál u zrodu projektu Africká odysea. Velmi intenzívně se na něm podílel po celou dobu jeho trvání a až na dvě výjimky se účastnil všech expedic. V současnosti pracuje v Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR a je aktivním členem týmu projektu Nová odysea.
E-mail: pojer@nature.cz

Přemysl Rabas (1963)
Pochází z Kadaně. Od mládí se zabývá přírodou. V době, kdy jezdil do Chomutova na
energetické učiliště, začal navštěvovat chomutovský zoopark, jako volontér. Po maturitě vystudoval Vysokou školu veterinární v Brně a nastoupil do zoo ve Dvoře Králové. V roce 1990 přešel do chomutovského zooparku a od roku 1992 do roku 2008 byl jeho ředitelem. Sbírá lebky zvířat a etnografické předměty. Publikuje v odborných publikacích i populárních časopisech a ze svých cest po Africe vydal v roce 2002 knihu Pil jsem ze Zambezi. Kromě členství v mnoha mezinárodních odborných organizacích je členem prezídia EARAZA (předseda komise pro etické zacházení se zvířaty). Od počátku se podílel na projektu Nová odysea, zúčastnil se expedice na Sibiř v roce 2002.
E-mail: director@zoopark.cz

Lubomír Peške

Khalil Baalbaki (1963)
Narodil se v Kuvajtu, v Praze žije od roku 1983. Vystudoval dokumentaristiku na FAMU a od roku 1993 působí jako profesionální fotograf v oblasti portrétů, módy, reklamy a reportáže.
Na projektu Africká odysea se podílel od jara 1995, a to nejenom jako fotograf a kameraman, ale také jako tlumočník a vyjednavač. Účastnil se sledování Kristýny „krok za krokem” do Senegalu a expedic do Čadu, Etiopie, Egypta, Maroka, Mauritánie a Mali. Po vzniku projektu Nová odysea v roce 2002 dokumentoval působení „čapích” expedic na Sibiři, v Pákistánu a Afghánistánu.
Jeho fotografie pořízené během Africké odyseje, které dokumentují život obyčejných lidí v oblastech, kudy čápi protahují či kde zimují, byly mnohokrát vystavovány (Loket n. Ohří, Ostrov, Dobřechovice, Beroun, Brno,Vlašim, Votice, Jírny a Chomutov).

Jaroslav Šimek (1973)
Absolvoval zoologii na Přírodovědecké fakultě UK v Praze a postgraduální studium na Biologické fakultě JU v Českých Budějovicích. Na Jihočeské univerzitě působí jako pedagog. Věnuje se překladatelské činnosti.
Na projektu Africká odysea se podílel od roku 1995 a účastnil se expedice do Senegalu. Výsledky Africké odyseje prezentoval na 10. panafrickém ornitologickém kongresu v Ugandě. Kromě toho absolvoval několik dalších cest po východní a jižní Africe, byl členem týmu projektu Nová odysea.
Člen ČSO, kroužkovatel, člen redakční rady ornitologického časopisu Sylvia, člen Faunistické komise ČSO.

Martin Straka

Ivo Hulínský

g
 
 
ŽIVÉ VYSÍLÁNÍ
PROGRAM
VYSÍLAČE
© Český rozhlas 2002 - 2005      Grafika: Tendence Český rozhlas Online