Akce11. října  2017  

Mrakoplaš a Míra Ošanec – pohodový bluesový folkrock

Mrakoplaš v Olomouci - Foto: Michaela Doubravová

Mrakoplaš v OlomouciFoto: Michaela Doubravová

Skupina Mrakoplaš vznikla v roce 1995 původně jako folkrocková kapela a stejně, jako se měnilo personální obsazení skupiny, měnilo se i zaměření a styl, o kterém (pro žánrové škatulkáře) dnes můžeme říct, že je to blues i folkrock.

Že kapela patří nejen na bluesová pódia, například festivalu Blues Alive v Šumperku, ale i na folková, dokazuje účast Mrakoplaše na folkových festivalech a soutěžích. V roce 1998 tak kapela oslavila zisk Porty v kategorii folk, účast a ocenění na festivalech Okolo Třeboně nebo Zahrada v Náměšti na Hané. 

Díky její kvalitě si tvorby Mrakoplaše všimli i v České televizi, která kapele umožnila natočení videoklipu, a rozhlasoví posluchači kapelu ocenili vítězně svými hlasy v soutěži pořadu Zvukový portýr ČRo Sever. 

Za dobu své existence vydala skupina CD a vinylové desky Mrakoplaš (1999), Děti této noci (2010), Změnila ses (2014) a Hlídač (2016). 

Spolu s klubem Terryho Pratchetta začala skupina pořádat benefiční koncerty na podporu výzkumu léčby Alzheimerovy choroby. Spisovatel Terry Pratchett (jako duchovní otec čaroděje Mrakoplaše) sám Alzheimerem trpěl, a tak se kapela rozhodla přispět na dobrou věc. Peníze ze vstupného a dražby raritních předmětů věnovala AD Centru, které se bojem s touto chorobou dlouhodobě zabývá. 

Mirek Ošanec - Foto: Michaela Doubravová

Jako host se začal na koncertech objevovat Mirek Ošanec, který je legendou severočeské akustické scény a hrál ve formacích A hosté, Jen Tak nebo Krakatit Kapitána Kida. V současné době vystupuje hlavně s triem Stráníci, se kterými byl i hostem Koncertní středy ČRo Olomouc. 

Mrakoplaš hraje a zpívá ve složení: Pavel Lipták – kytara, zpěv, Martin Kalenda – kytary, zpěv, Petr Vrabec – foukačka, zpěv, Pavel Douša – bicí, zpěv, Petr Maršík – baskytara. 

Skupina Mrakoplaš - Foto: Michaela Doubravová

Více fotografií z koncertu najdete na naší facebookové stránce

Autor:  Sandy Nosek

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  Srážky: přeháňky, D35-293,2
  Srážky: přeháňky, D35-267,1
  Od 20.10.2017 17:55 do 18:55; D35 - 278.2km na trase Lipník nad Bečvou - Olomouc; D35 - 278.2km na trase Lipník nad Bečvou - Olomouc; porouchané vozidlo, zdržení; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace