Audio13. prosince  2015 v 21:08  

Charita ve Šternberku je v obležení bezdomovců. Jejich počet se zdvojnásobil

Bezdomovec ve Šternberku dostal polévku - Foto: Lenka Kratochvílová

Bezdomovec ve Šternberku dostal polévkuFoto: Lenka Kratochvílová

Otázku, co s bezdomovci teď řeší radní ve Šternberku. Ti totiž s příchodem zimy začali vyhledávat takzvanou sedárnu, kterou provozuje zdejší Charita. Ta ale už svou kapacitou zcela nedostačuje. Lidí bez přístřeší tady podle statistik sociálních pracovníků stále přibývá.

„Máme to tu hodně malé. My už jsme si zvykli, že to je tak maličké. Jsme rádi, že máme aspoň tohle,“ ve stísněných prostorách šternberské charity mě vítá její zdejší ředitelka. Zuzana Knopfová. Kuchyň, kde se vaří občerstvení pro klienty, slouží zároveň taky jako prádelna a sušárna. 

„Kdyby byla možnost větších prostor, tak budeme rádi,“ doufá. 

 

Charita ve Šternberku je v obležení bezdomovců. Jejich počet se tu ve srovnání s teplými měsíci zdvojnásobil. Natáčela Lenka Kratochvílová

Vložit na svůj web

Ke stolům v jídelně se tu vejde maximálně 12 lidí. Zájemců přespat tady na židli je ale daleko víc. Právě tu snídá čtveřice bezdomovců. Jeden z nich Miroslav Oulehla si tu pochutnává na chlébu se sádlem a kávou. 

„Káva stojí dvě koruny, čaj korunu. Za to bych asi nebyl někde v Interhotelu. Je to dobré,“ říká spokojeně. 

Přisedla si k nám Petra Švarcová. Přišla až ráno. Včera tady volnou židli na přespání už nenašla: „Tady když se sejde dvacet lidí, tak sedí i vepředu a není tu místo, kam se pohnout. Ve Šternberku se teď objevilo hodně bezdomovců, které ani neznáme jménem. Přijdou, chtějí se okoupat, vyprat si. Potom se tady nehneme. Určitě sem přes zimu chodí víc lidí. V létě si ti, kteří bydlí ve stanech nebo na bunkrech, si vyperou tam, v potoce, pověsí si to tam. V zimě si to každý musí přinést sem. Umýt se taky musí přijít každý sem, nemůže jít do Babic na rybník,“ popisuje. 

Šternberští radní teď přemýšlí, jak kritickou situaci ve městě vyřešit. 

„Určitě jsme připraveni to řešit, ale nemyslím si, že nějaké bezhlavé zřízení azylového domu ve Šternberku je na řadě. To určitě ne,“ říká sociálnědemokratický místostarosta Michal Oborný. 

„Teď jsme rádi i za to, co tady je. Ve Šternberku jsme totiž jedinou službou, která poskytuje lidem bez domova vůbec nějakou možnost zázemí,“ doplňuje ředitelka zdejší Charity Zuzana Knopfová. 

Autor:  Lenka Kratochvílová

Nové články v rubrice

 • 2. února  2017     Audio  rubrika: Audio

  Podolí spravovali od 15. století lipenští faráři

  Není to žádné velkoměsto. V podstatě jen jedna ulice s pár odbočkami v malebné krajině Záhoří. Řeč je o Podolí, tentokrát tom nedaleko Přerova, které znají hlavně cyklisté kroužící cyklostezkou Pobečví.

   
 • 10. listopadu  2014     Audio  rubrika: Audio

  Činy, které jsme způsobili vlastní nedbalostí

  Existuje obecně ustálená představa o tom, že trestní právo se aplikuje v případech, kdy se předmětem zájmu orgánů činných v trestním řízení stává osoba, která je podezřelá, případně dále obviněná a obžalovaná z útoků proti životu a zdraví či z násilných útoků proti majetk...

   
 • 4. listopadu  2014     Audio  rubrika: Audio

  Nejste v tom sami

  Na stránkách olomoucké InternetPoradny najdete, mimo jiné, následující text: „Posláním naší poradny je informovat a podpořit osoby se zdravotním postižením a seniory při řešení jejich nepříznivé sociální situace tak,...

   
Olomoucký kraj
  Srážky: přeháňky, D35-286,5
  Od 22.10.2017 22:20 do 23.10.2017 00:25; D35 - 244km na trase Olomouc - Mohelnice; nehoda; zvěř na vozovce; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností; Střet OA se zvěří, bez zranění osob.
  Od 22.10.2017 19:00 do 24.10.2017 06:00; D35 - 235.7km na trase Olomouc - Mohelnice; Pozor! Nadměrný náklad; očekávejte dlouhé zdržení; OSTRAVA - MĚLNÍK V době od 19.00 hod. dne 22.10.2017 do cca ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace