Podolí spravovali od 15. století lipenští faráři

Kaple sv. Cyrila a Metoděje z konce 19. století - Foto: Miroslav Kobza

Kaple sv. Cyrila a Metoděje z konce 19. stoletíFoto: Miroslav Kobza

Není to žádné velkoměsto. V podstatě jen jedna ulice s pár odbočkami v malebné krajině Záhoří. Řeč je o Podolí, tentokrát tom nedaleko Přerova, které znají hlavně cyklisté kroužící cyklostezkou Pobečví.

Stavitelé Podolí zvolili jako místo pro vybudování vesnice kdysi v dávnověku mělké údolíčko zvedající se od západu k východu. Páteří obce je nejen silnička mezi Želatovicemi a Hradčany, ale také podolský potok. Pravostranný přítok Moštěnky pramení nad vesnicí ve výšce cca 300 metrů. Právě údolíčko dalo obci jméno. 

Podolí u Přerova stejně jako minimálně desítka dalších obcí a místních částí Moravy, odvozuje své jméno od polohy v údolí, úvalu či sníženině, jak uvádějí Rudolf Šrámek a Ladislav Hosák ve své knize Místní jména na Moravě a ve Slezsku. Mimochodem, Podolí se v 16. století v tomto případě také zdrobňovalo, takže stejně jako máme dnes u Přerova Veselíčko, psalo se i Podolí jako Podolíčko. 

Krásně opravený Národní hostinec je chloubou vesnice i společenským centrem - Foto: Miroslav Kobza

Krásně opravený Národní hostinec je chloubou vesnice i společenským centremFoto: Miroslav Kobza

Z historie místa 

Co do historických souvislostí bylo Podolí založeno někdy na počátku 14. století. Prvním známým vlastníkem obce byl rytíř Vintíř z Linavy v roce 1349. Jeho bratr Friduš je mimochodem považován za stavitele nejstaršího helfštýnského hradu. 

Dalším známým držitelem Podolí byl v roce 1406 zeman Boček z Labutě. Ten daroval statek a 6 lánů polí a lesů v obci faráři v Lipníku nad Bečvou s podmínkou odsloužení určitého počtu mší týdně. V převodu majetku lipenské faře, ale i v dalších převodech je v Podolí uváděn nejen les. V listinách najdeme název lesa Brslůvka a v roce 1622 se uvádí, že les měl rozlohu 60 jochů – tedy asi 34 hektarů. 

Dnes bychom tak velký háj v okolí obce hledali marně, byl na počátku 20. století proměněn v pole a postupně rozprodán. Obec měla už v 18. století pečeť, na níž byl dřevorubec sekající strom a tento motiv byl přenesen i do současného znaku vesnice. 

Pozoruhodně barevný kříž v obci - Foto: Miroslav Kobza

Pozoruhodně barevný kříž v obciFoto: Miroslav Kobza

Osud vesnice po třicetileté válce 

Po třicetileté válce byla obec opět spravována lipenským farářem, který zde měl plná vrchnostenská práva až do konce patrimoniální správy. V roce 1510 byla vesnice přifařena do Lipníka nad Bečvou. Později spadala pod farnost v Domaželicích. Sem chodily děti z obce také do školy. 

V následujících letech byla pro Podolí určena spádová škola v Želatovicích. Nakonec se součástí této obce stalo i celé Podolí, když byly v roce 1976 obě vesnice spojeny. Po sametové revoluci se Podolí osamostatnilo, a dnes zde žije asi 220 obyvatel. 

Nejvýznamnější památkou zdejší rozlehlé obdélníkové návsi je kaple zasvěcená sv. Cyrilu a Metoději z roku 1893. Kromě toho zde najdeme i další drobné sakrální stavby. Při cestě k Hradčanům mineme pozoruhodný sportovní areál a malou vodní nádrž. O kousek výše dojedou cyklisté na nejvyšší bod katastru tzv. Letiště. Výhled odsud je opravdu unikátní. 

Pomník padlým - Foto: Miroslav Kobza

Autor:  Miroslav Kobza
Pořad: Od Pradědu na Hanou  |  Stanice: Olomouc
Čas vysílání: středa-pátek 09:45; repríza: středa-pátek 14:45  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 13. prosince  2015 v 21:08     Audio  rubrika: Audio

  Charita ve Šternberku je v obležení bezdomovců. Jejich počet se zdvojnásobil

  Otázku, co s bezdomovci teď řeší radní ve Šternberku. Ti totiž s příchodem zimy začali vyhledávat takzvanou sedárnu, kterou provozuje zdejší Charita. Ta ale už svou kapacitou zcela nedostačuje. Lidí bez přístřeší tady...

   
 • 10. listopadu  2014     Audio  rubrika: Audio

  Činy, které jsme způsobili vlastní nedbalostí

  Existuje obecně ustálená představa o tom, že trestní právo se aplikuje v případech, kdy se předmětem zájmu orgánů činných v trestním řízení stává osoba, která je podezřelá, případně dále obviněná a obžalovaná z útoků proti životu a zdraví či z násilných útoků proti majetk...

   
 • 4. listopadu  2014     Audio  rubrika: Audio

  Nejste v tom sami

  Na stránkách olomoucké InternetPoradny najdete, mimo jiné, následující text: „Posláním naší poradny je informovat a podpořit osoby se zdravotním postižením a seniory při řešení jejich nepříznivé sociální situace tak,...

   
Olomoucký kraj
  Od 22.11.2017 19:10 do 22:10; na silnici 369 v obci Lipová-lázně okres Jeseník; od pošty směrem na Ramzovou; havarované vozidlo; zvěř na vozovce; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností; OA ...
  silnice III/31537 (Havlíčkova), v katastru obce Zábřeh, okr. Šumperk, práce na inženýrských sítích, zúžená vozovka na jeden jízdní pruh, Od 24.11.2017 10:00 Do 24.11.2017 23:59, Částečné omezení provozu ...
  silnice III/4335 (ulice Masarykovo náměstí), Kojetín, okr. Přerov, uzavřeno, Od 24.11.2017 15:00 Do 24.11.2017 20:00, Uzavírka krajské sil. III/4335 Kojetín, Masarykovo nám. z důvodu akce "Rozsvícení ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace