Akvitánie - srdce Francie!

Pilátova duna - Foto: Marek Dostál

Pilátova dunaFoto: Marek Dostál

Francie je nejen plná lahodných chutí, ale i teplého písku. Zvláště v Akvitánii. Dokonce se tu nachází nejvyšší písečná duna Evropy.

S Markem Dostálem se vydáme právě do Akvitánie. Oblast se prostírá od údolí Loiry až k Pyrenejím. 

Jihozápad Francie (Sud-Ouest), region Akvitánie, se rozlohou rovná asi polovině naší republiky. Ve znaku má lva. Je to kraj vinné révy, lesů, jezer, řek i písčitých pláží na pobřeží Atlantiku. 

Přes 200 km dlouhé pobřeží vede až ke španělským hranicím. U Arcachonského zálivu je asi 110 m vysoká, 500 m široká a 2,5 km dlouhá Pilátova Duna (la Dune de Pilat, popřípadě Pylská duna). Ta si každým rokem ukusuje z vnitrozemí kus území. 

 

Sladká Francie! To je Francie nejen plná lahodných chutí, ale i teplého písku. S Markem Dostálem se vydáme do Akvitánie, do regionu vína a největší písečné duny Evropy. Připravuje Eva Stryková.

Vložit na svůj web

„Ve městě Biscarrosse jsou vhodné podmínky k surfování, pořádají se tady kursy a najdete tu půjčovny,“ říká Marek Dostál. Ten se sem, na jihozápad Francie, rád vrací i s rodinou. Mají tu své přátele. I díky nim poznávají zajímavá místa a místní život. 

V Arcachonském zálivu se chovají ústřice. Chovná místa jsou označena tyčemi. Ty jsou nutné při přílivu a slouží jako varování pro lodě. Na poloostrově Cap Feret je maják. Může se na něj vystoupit a rozhlédnout. Kromě oceánu tu jsou chladivé řeky a jezera s písčitým dnem. 

Marek Dostál, cestovatel, nás zavede do regionu Akvitánie, departementu Gironde. Právě z tohoto regionu pocházeli girondisté, stoupenci demokracie a lidských práv. Dnes je tady cíl příjemných rodinných dovolených. 

Autor:  Eva Stryková

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  D1, mezi km 309 a 296.5, ve směru Praha, pomalu jedoucí vozidlo údržby, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 23.05.2017 07:00 Do 23.05.2017 13:00, Pozor!, Údržba a opravy vozovek, zdroj: ŘSD
  D1, mezi km 260.2 a 229.5, ve směru Praha, pomalu jedoucí vozidlo údržby, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 23.05.2017 08:00 Do 23.05.2017 15:00, Pozor!, Prohlídky a měření, zdroj: ŘSD
  Od 29.5.2017 20:00 do 23:10; v ulici Kojetínská v obci Přerov; Pozor! 2 nadměrné náklady; očekávejte zdržení; Přeprava strojních a hutních zařízení z obce Přerov na hraniční přechod Věřňovice. Nadměrný ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace