Akvitánie - srdce Francie!

Pilátova duna - Foto: Marek Dostál

Pilátova dunaFoto: Marek Dostál

Francie je nejen plná lahodných chutí, ale i teplého písku. Zvláště v Akvitánii. Dokonce se tu nachází nejvyšší písečná duna Evropy.

S Markem Dostálem se vydáme právě do Akvitánie. Oblast se prostírá od údolí Loiry až k Pyrenejím. 

Jihozápad Francie (Sud-Ouest), region Akvitánie, se rozlohou rovná asi polovině naší republiky. Ve znaku má lva. Je to kraj vinné révy, lesů, jezer, řek i písčitých pláží na pobřeží Atlantiku. 

Přes 200 km dlouhé pobřeží vede až ke španělským hranicím. U Arcachonského zálivu je asi 110 m vysoká, 500 m široká a 2,5 km dlouhá Pilátova Duna (la Dune de Pilat, popřípadě Pylská duna). Ta si každým rokem ukusuje z vnitrozemí kus území. 

 

Sladká Francie! To je Francie nejen plná lahodných chutí, ale i teplého písku. S Markem Dostálem se vydáme do Akvitánie, do regionu vína a největší písečné duny Evropy. Připravuje Eva Stryková.

Vložit na svůj web

„Ve městě Biscarrosse jsou vhodné podmínky k surfování, pořádají se tady kursy a najdete tu půjčovny,“ říká Marek Dostál. Ten se sem, na jihozápad Francie, rád vrací i s rodinou. Mají tu své přátele. I díky nim poznávají zajímavá místa a místní život. 

V Arcachonském zálivu se chovají ústřice. Chovná místa jsou označena tyčemi. Ty jsou nutné při přílivu a slouží jako varování pro lodě. Na poloostrově Cap Feret je maják. Může se na něj vystoupit a rozhlédnout. Kromě oceánu tu jsou chladivé řeky a jezera s písčitým dnem. 

Marek Dostál, cestovatel, nás zavede do regionu Akvitánie, departementu Gironde. Právě z tohoto regionu pocházeli girondisté, stoupenci demokracie a lidských práv. Dnes je tady cíl příjemných rodinných dovolených. 

Autor:  Eva Stryková

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  Od 16.8.2017 14:50 do 15:50; na silnici 35 u obce Mírov okres Šumperk; předmět na vozovce, pozor; na vozovce jsou zbytky pneumatiky od NA
  Od 16.8.2017 14:10 do 15:10; na silnici 48 u obce Bělotín okres Přerov; porouchané vozidlo, zdržení
  D1, mezi km 305.6 a 305.9, ve směru Bohumín – PL, práce údržby, jízdní pruh uzavřen, Od 16.08.2017 09:00 Do 16.08.2017 17:00, oprava svodidel po DN, údržba a opravy svodidel, zdroj: ŘSD

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace