Buráky přišly ke svému jménu náhodou

Buráky neboli arašídy pocházejí z Jižní Ameriky - Foto: Jack Dykinga,  public domain

Buráky neboli arašídy pocházejí z Jižní AmerikyFoto: Jack Dykinga, public domain

Jednou z věcí, která se váže s podzimem a pak také přinejmenším s první půlkou zimy, je louskání ořechů. Ze známých a všudypřítomných ořešáků královských, které často i dnes rostou na dvorcích a zahradách v blízkosti domů, padají ořechy v srpnu a září, takže je prostě jejich čas. Ale když přijde podzim, má člověk stejně tak větší chuť i na ty ořechy cizokrajného původu. Hlavně na buráky. A o těch si teď něco jazykovědného povíme.

Burák neboli burský oříšek či arašíd je, jak známo, plod podzemnice olejné, rostliny z čeledi bobovitých. Podzemnice olejná pochází z jižní Ameriky a patří mezi nejstarší kulturní plodiny, které si člověk domestikoval. Buráky jíme už asi 6 tisíc let a v současnosti se pěstují nejen v Jižní Americe, ale také, a to možná hlavně, v Číně, ve Spojených státech, v Indii a také třeba v Řecku. 

Pozoruhodný je ale hlavně název buráků, který dokumentuje, že vývoj jazyka se leckdy ubírá po cestách dost klikatých a těžko odhadnutelných. Že totiž náhoda stojí často i za pojmenováním úplně obyčejných věcí. Název buráků totiž odkazuje k takzvaným Búrům. 

Búrové neboli Afrikánci jsou potomci nizozemských, vlámských, francouzských, fríských, ale také třeba skandinávských vystěhovalců, kteří se v 17. a 18. století usazovali v jižní Africe a v poměrně příhodných podmínkách tam začali po evropsku hospodařit. Samotné jméno tohoto novodobého, smíšeného etnika, tedy Búrové, úzce souvisí s německým slovem bauer, tedy „sedlák“. Právě intenzivní zemědělství, sedláctví, bylo tím hlavním, co Búrové do jižní Afriky přinesli. 

A teď přicházíme k té náhodě – buráky se do střední Evropy dostaly na přelomu 19. a 20. století, když vrcholil dovoz tehdy už poměrně dostupného exotického zboží z evropských kolonií ve světě. V letech 1899 až 1902 se evropská média zároveň soustřeďovala na takzvanou druhou búrskou válku. To byla krvavá válka právě v jižní Africe, kdy proti sobě stáli Búrové a Angličané a bojovali o vliv v této části světa. Exotické oříšky, prodávané i v českých, moravských a slezských koloniálech, se nějak propojily s těmi exotickými zprávami, také odkudsi zdaleka. A ať už ty lusky podzemnice olejné pocházely odkudkoli, říkalo se jim buráky. 

Autor:  Ondřej Bláha
Pořad: Okolo češtiny  |  Stanice: Olomouc
Čas vysílání: úterý 09:45; repríza: úterý 14:45  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  D1, mezi km 312 a 321, ve směru Bohumín – PL, práce na silnici, jízdní pruh uzavřen, Od 18.10.2017 11:00 Do 18.10.2017 13:00, , údržba a opravy vozovek AB, zdroj: ŘSD
  silnice I/55 (ulice tř. 17. listopadu), Přerov, okr. Přerov, oprava povrchu vozovky, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 20.10.2017 00:00 Do 05.11.2017 23:59, částečná uzavírka silnice I/55 tř. 17. ...
  D46, mezi km 22.6 a 25.5, ve směru Olomouc, oprava vodorovného dopravního značení vozovky, levý jízdní pruh uzavřen, Od 18.10.2017 12:00 Do 18.10.2017 16:00, , údržba vodorovného značení a dopravních ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace