Do Olomouce za sloupem… A jak dál?

28. únor 2017

Sloup Nejsvětější Trojice je bezpochyby jedním ze symbolů Olomouce. I když sloupů s tímto náboženským námětem stojí v České republice mnoho, ten olomoucký je největší a asi nejkrásnější.

Má 35 metrů, což je mimochodem o tři metry víc, než má ta jistě také slavná rozhledna v zoologické zahradě na Kopečku. Tématem našeho okénka jsou ale jazykové aspekty věci, totiž velká písmena. Myslím, že zvlášť olomoučtí češtináři, působící na základních a středních školách, mají přinejmenším nutkání tu naši Trojici dávat do diktátů.

Jasná věc je, že v případě sloupu Nejsvětější Trojice se psaní velkých písmen řídí nejenom Pravidly českého pravopisu, která přinášejí spíš jen různá doporučení, ale také náboženským významem zobrazovaného námětu. Stručně řečeno, v náboženském kontextu funguje daleko víc velkých písmen než v tom nenáboženském.

Zrádné velké písmeno v nadpisu

Pokud jde o slovo sloup, platila by tu stejná pravidla jako např. u slova kostel anebo také třeba ulice – totiž, že ve větném kontextu je to prostě jen označení druhu pojmenovávané reality, a tedy je možno to zapisovat s malým písmenem. Funguje-li spojení Sloup Nejsvětější Trojice jako nadpis, nebo je-li to uvedeno někde na ceduli, vznikají tím podmínky pro psaní naopak velkého S. Přívlastek Nejsvětější je už svým významem něco exkluzivního a píše se nejčastěji s velkým písmenem – a Pravidla to schvalují.

Také v Českém národním korpusu vidím, že podoba Nejsvětější s velkým N naprosto převládá nad podobou s malým n, která ale podle Pravidel není chybná, protože např. svatý Josef, svatá Anna, svatý Tomáš Akvinský se píšou s malým s ve slově svatý. Naprosto bez debaty a bez výjimky je však velké T ve slově Trojice. Velké T je tu nutné kvůli smyslu – kvůli oné myšlence Boha ve třech osobách, která tak mohutně zaměstnává teology už po dva tisíce let.

Podobně se s velkým písmenem píší i jiné nábožensky exponované pojmy – tak např. v názvu prostějovského děkanského kostela Povýšení sv. Kříže je velké P ve slově Povýšení a velké K ve slově Kříže.

Spustit audio