Dřív pacienti po infarktu leželi několik týdnů v nemocnici, dnes je lékaři třetí den postaví na nohy

Lázně v Teplicích nad Bečvou mají s kardiorehabilitací velké zkušenosti - Foto:  Lázně Teplice nad Bečvou

Lázně v Teplicích nad Bečvou mají s kardiorehabilitací velké zkušenostiFoto:  Lázně Teplice nad Bečvou

Kardiorehabilitace zlepšuje kvalitu života. Velké zkušenosti s ní mají v lázních v Teplicích nad Bečvou. „Je to rehabilitace pacientů s onemocněním srdce a po srdečních operacích,“ upřesňuje MUDr. Gabriela Hanslianová. Lékaři se snaží co nejdříve vrátit člověka se srdečními obtížemi do života nejen po stránce fyzické, ale i psychické a sociální.

Jde o pacienty po infarktu myokardu, angioplastice, případně po by-passe. „Jejich průměrný věk je okolo šedesáti let. Převládají muži,“ dodává lékařka. V České republice umírá okolo padesáti procent lidí na kardiovaskulární onemocnění, velkou roli hraje genetika. Člověk by měl optimálně sportovat a samozřejmě dodržovat správnou životosprávu, aby se mu problémy vyhnuly, případně aby je co nejvíce oddálil. 

Dříve pacienti po infarktu leželi několik týdnů v nemocnici, nehýbali se, odpočívali. V dnešní době vás třetí den postaví na nohy a pošlou vás na procházku. Dávky pohybu se postupně zvyšují. „Rozhodně to prospívá,“ říká MUDr. Hanslianová. „Jsou lidé, které do pohybu musíme nutit, ale jsou i pacienti, které musíme brzdit, kteří si nakládají dvojnásobné dávky. Nic se nemá uspěchat.“ 

Každému pacientovi se podle lékařky „šije“ léčba na míru: „Individuálně pracujeme s každým klientem. Léčba v našich lázních trvá čtyři týdny.“ Už během tak krátké doby se dá poznat, jestli pacient spolupracuje. Pokud si zvykne na zátěž, sníží se mu tlak i tepová frekvence. A cítí se lépe. 

Pořad: Apatyka  |  Stanice: Olomouc
Čas vysílání: čtvrtek 10:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  Srážky: přeháňky, D35-293,2
  Srážky: přeháňky, D35-267,1
  Od 20.10.2017 17:55 do 18:55; D35 - 278.2km na trase Lipník nad Bečvou - Olomouc; D35 - 278.2km na trase Lipník nad Bečvou - Olomouc; porouchané vozidlo, zdržení; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace