Jak se nebát daňového přiznání

Daňové přiznání - Foto: Filip Jandourek

Daňové přiznáníFoto: Filip Jandourek

Daně a daňově uznatelné výdaje, které s příjmy souvisejí, nejsou pro většinu poplatníků zcela jednoduchou záležitostí. Co všechno tedy zdaňují živnostníci, drobní podnikatelé, umělci, lidé na volné noze nebo také zemědělci či společníci veřejných obchodních společností?

„Všechny tyto osoby a ještě někteří další zdaňují své příjmy, které jsou uvedeny v zákoně o daních z příjmů. Zákon rozlišuje: příjmy ze závislé činnosti, příjmy ze samostatné činnosti, příjmy z kapitálového majetku, příjmy z pronájmu a ostatní příjmy. Příjmy ze závislé činnosti jsou příjmy zaměstnanců, za které daňové vyúčtování provede zaměstnavatel, i když v určitých i zaměstnanec má povinnost daňové přiznání podat,“ říká Ing. Karel Kvitek z olomouckého Finančního úřadu. 

„Uplatnit výdaje můžeme dvojím způsobem, buď paušálem, nebo skutečnými výdaji. Paušální výdaje jsou výdaje stanovené určitým procentem z příjmů, které si poplatník může v určitých případech uplatnit, jestliže je to pro něj výhodnější. Týká se to však pouze těch, kteří mají příjmy z podnikatelské činnosti a příjmy z pronájmu. U podnikatelské činnosti jsou stanoveny různá procenta pro jednotlivé druhy činnosti. Zemědělci a řemeslníci mají možnost uplatnit 80 %, ostatní živnostníci, tedy ti kteří mají pro svou profesi vyřízen živnostenský list a nejsou řemeslníci, mají 60%. Ostatní, to jsou ti, kteří podnikají podle jiného zákona než živnostníci, si mohou uplatnit 40 %. To jsou například auditoři, daňoví poradci, advokáti, lékaři nebo například ti co mají příjmy z autorského práva. Ti, co mají příjmy z pronájmu, si mohou uplatnit 30 %, " uvádí Karel Kvitek. 

Pokud poplatník zvolí skutečné výdaje, musí mít každý výdaj řádně podložen průkaznými doklady. To jsou například pokladní doklady, faktury, bankovní výpisy a podobně. „Chtěl bych zdůraznit, že v řadě případů především u větších částek, je třeba ještě mít k prokázání například různé smlouvy, rozpisy prací a jiné podklady. To si ale správce daně vyžaduje až při případné kontrole,“ dodává Kvitek. 

Jaké novinky se letos promítnou do daňového přiznání? Jak je tomu, když jsou lidé zaměstnaní a k tomu si přivydělávají? Poslechněte si Dobrou radu Českého rozhlasu Olomouc s Ing. Karlem Kvitkem z Finančního úřadu. 

Autor:  Šárka Chovancová  (cho)
Pořad: Dobrá rada  |  Stanice: Olomouc
Čas vysílání: pondělí 10:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  Srážky: přeháňky, D35-286,5
  D35, mezi km 290 a 278, ve směru Mohelnice, vážná nehoda, havarované vozidlo, uzavřeno, Od 23.10.2017 00:45 Do 23.10.2017 12:00, vážná nehoda; 3 havarovaná vozidla; uzavřeno; havárie cisterny, převrácena ...
  D46, mezi km 12 a 10.8, ve směru Vyškov, práce na silnici, levý jízdní pruh uzavřen, Od 23.10.2017 09:30 Do 01.11.2017 23:59, částečná uzavírka dálnice D46 v souvislosti s akcí „D46 – úprava SDP"

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace