Kardiabetes. Termín, který spojuje diabetology a kardiology

Aplikace inzulínu - Foto: Andrea Rico, zdroj: Flickr,  CC BY-NC 2.0

Aplikace inzulínuFoto: Andrea Rico, zdroj: Flickr, CC BY-NC 2.0

Běžně se začal používat zejména v posledních deseti letech. „Má vyjádřit, že diabetes a srdeční onemocnění jsou spolu úzce spjaty,“ říká doc. MUDr. Rudolf Chlup ze II. interní kliniky gastro-enterologické a hepatologické Fakultní nemocnice v Olomouci.

Tři čtvrtiny diabetiků umírají na nemoci srdce a cév. Diabetes mění hladinu tuku v krvi, což vede ke kornatění tepen, které zásobují kyslíkem srdce a mozek. „Proto se zvyšuje riziko infarktu a cévních mozkových příhod, a to až třikrát, resp. čtyřikrát,“ upřesňuje docent Chlup. 

Diabetes je syndrom, který je způsobený buď absolutním, nebo relativním nedostatkem inzulínu. Jde tedy buď o diabetes I. nebo II. typu. „Poruchy a problémy spojené s diabetem musejí být včas rozpoznány, aby se nasadila včasná léčba. Dříve, než se rozvinou komplikace.“ 

Příznaky syndromu diabetu jsou rozdílné u jednotlivých typů. Ten první začíná náhle, v průběhu několika dní. „Provází ho žízeň, nadměrné močení, celková slabost, zrakové poruchy a úbytek hmotnosti,“ vysvětluje olomoucký diabetolog. Druhý typ provází lehká únava, přibírání a teprve po mnoha týdnech nebo měsících se náhodou při vyšetření zjistí, že má pacient vysokou koncentraci cukru v krvi. 

Diabetes neznamená, že by člověk měl být omezován ve své aktivitě, pokud se mu daří udržovat rovnováhu mezi příjmem a výdejem energie. 

Pořad: Apatyka  |  Stanice: Olomouc
Čas vysílání: čtvrtek 10:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  Srážky: přeháňky, D35-291,5
  Srážky: přeháňky, D35-293,2
  Srážky: přeháňky, Studená Loučka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace