Když z ropy a ropuchy vznikne rampouch

Ledovka na autě - Foto: Honza Ptáček

Ledovka na autěFoto: Honza Ptáček

Už jsme probrali destruktivní účinky mrazu, jak je odráží frazeologismus mrzne, až praští a dále slovní spojení třeskutý mráz. Nyní se podíváme na to, jak čeština reflektuje některé příjemnější a možná i hezké průvodní jevy mrazu.

Určitý půvab mají například rampouchy, samozřejmě jen pokud zrovna svému pozorovateli nepadají na hlavu. Rampouch je slovo už na první pohled divné – podvědomě cítíme, že si to slovo prostě nemůžeme spojit s nějakým jiným, nemůžeme najít nějakou souvislost, jako to jde například u slova ledovka nebo sněhulák

Čtěte také: Třesk! Prásk! Slyšíte ten mráz?

Slovo rampouch je pouze české – i slovenština tomu ledovému útvaru říká jinak, a sice: cencúľ. Ve staré češtině se slovo rampouch vyskytuje jen ve variantě ropúch. Změna původního ropúch do podoby rampouch zřejmě nějak souvisí s němčinou a s německou stavební terminologií. Z němčiny totiž pochází také dost nejasný odborný termín prampouch ve významu „oblouk, klenutí“, tady je nápadné to počáteční p

Co mají rampouch, ropa i ropucha společného 

Mráz maluje - Foto: Aleš  Spurný

Mráz malujeFoto: Aleš Spurný

Slovo rampouch ve významu „ledový útvar“ zřejmě nějak souvisí se slovy ropucha a ropa – jak staročeské slovo ropúch, tak novočeská slova ropa a ropucha mají v základu jistý slovanský kořen, který označoval „něco, co kape“.  

U rampouchu je to jasné. A slovo ropa označuje dnes tekutinu nepříliš vábného vzhledu, což je i spoj do minulosti – slovo ropa totiž původně znamenalo „hnis“, něco, co pomalu vytéká a co má spíš hustší konsistenci. 

Od významu „vlhkost“, „kapání“ pak velmi snadno dojdeme i k tomu obojživelníkovi, k ropuše, která navíc, jak známo, vylučuje jedovatý sekret. 

Ale abychom neskončili u ropuch, podívejme se ještě na jeden celkem pěkný projev mrazu, na jinovatku – toto slovo kupodivu nesouvisí s přídavným jménem jiný, jak se by se mohlo zdát. Je také trochu záhadné a etymologové slovo jinovatka a jeho starší podobu jíní spojují s tímtéž indoevropským kořenem, který je v německém a anglickém slově ice „led“. 

Autor:  Ondřej Bláha
Pořad: Okolo češtiny  |  Stanice: Olomouc
Čas vysílání: úterý 09:45; repríza: úterý 14:45  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  Srážky: přeháňky, Lipník
  Srážky: přeháňky, D35-288.2
  Srážky: přeháňky, D35-282,6

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace