Lotosové jezero a rybí oči

14. říjen 2014

O čem je řeč? O čtvrtém nejvyšším ostrovu světa. Za Novou Guineu, Kalimantan a Havaj se řadí čínský Taiwan. Je vyšší než delší a širší.

Ostrov je svou rozlohou nevelký, ale ve svém středu se vypíná až ke čtyřem tisícům metrů. Taiwan je od nás vzdálený více než půl dne letu. Na jeho pobřeží dorážejí vlny Pacifiku.

Na modernější přelidněný sever i méně osídlený jih se vydal v letošním létě Adam Stryko s přítelkyní Adélou. Na průmyslovějším severu i zemědělském jihu byl jeden společný fenomén. Všudypřítomná slušnost, která byla samozřejmostí.

Jejich cestování po Taiwanu začalo ve městě Taichung na západní straně ostrova. Dále pokračovali do jihozápadního města Kaohsiung. Působivá atmosféra kolem Lotosového jezera v tomto světovém přístavu na cestovatelskou dvojici nezapomenutelně zapůsobila.

Kam zamířili dál, jaké jsou zvyky v dopravě, ale také o taiwanských delikatesách se dozvíme v Hostu na cestách od studenta Adama Stryka.

autor: Eva Stryková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.