Metodu Therasuit využívali kosmonauti, teď pomáhá klientům šumperského Pontisu

Tady se užívá metoda Therasuit - Foto: Anna Stejskalová

Tady se užívá metoda TherasuitFoto: Anna Stejskalová

Je určená především nechodícím a obtížně se pohybujícím lidem. „Její výhodou je, že se klient ve speciálním obleku pohybuje ve vertikální poloze. Zlepšuje se tak jeho rovnováha a držení těla,“ říká fyzioterapeutka Lada Bušínová.

Autorka metody vyšla z výcviku kosmonautů, kteří tento oblek využívají při tréninku v kosmu, aby nedošlo ke ztrátě svalové hmoty. Snažila se pomoci svému dítěti postiženému dětskou mozkovou obrnou. 

Tady se užívá metoda Therasuit - Foto: Anna Stejskalová

Tady se užívá metoda TherasuitFoto: Anna Stejskalová

Klient nejprve přichází do kontaktu se sociálním pracovníkem. „Já se ptám na základní věci. Zjistím, co by uživatel přesně chtěl, jaký si vytýčil cíl, a pak konzultuji s fyzioterapeutem. Potřebujeme i lékařské vyšetření, abychom zjistili, jestli nejsou nějaké kontraindikace,“ říká Kamila Zárubová. Obě terapie se následně propojí. 

Jde o hodně náročné cvičení, proto mu předchází přípravná uvolňovací půlhodinka. Zahřívají se svaly, masírují se končetiny. Klient se pak obleče do speciálního kosmického obleku, který tvoří čepice, vesta a kraťasy, kolenní podložky a přípojky pro ruce a nohy. 

„Během tříhodinového cvičení mu jdou neustále informace do mozku,“ říká Lada Bušínová a dodává, že terapie je tří, čtyř týdenní. 

Tady se užívá metoda Therasuit - Foto: Anna Stejskalová

Tady se užívá metoda TherasuitFoto: Anna Stejskalová

Cvičením v Šumperku prošlo hodně uživatelů s vrozenými vývojovými vadami i dětskou mozkovou obrnou. Výsledky jsou vidět. Ke zlepšení dochází v chůzi, klienti vydrží mnohem déle ve stoji, začíná chodit s trekovými holemi. 

Terapie Therasuit je vhodná pro klienty od tří do pětašedesáti let. „Soustředili jsme se na skupinu osob, která je ještě v produktivním věku. Chceme tyto lidi vrátit do života, třeba po mozkové příhodě,“ vysvětluje Kamila Zárubová. 

Metoda není vhodná pro klienty s roztroušenou sklerózou, svalovou dystrofií, těžkou osteoporózou, nádorovými onemocněními nebo těžkými subluxacemi kloubů. 

Pořad: Apatyka  |  Stanice: Olomouc
Čas vysílání: čtvrtek 10:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  D46, mezi km 10.6 a 11.8, ve směru Olomouc, práce na silnici, levý jízdní pruh uzavřen, Od 23.10.2017 10:00 Do 01.11.2017 23:59, částečná uzavírka dálnice D46 v souvislosti s akcí „D46 – úprava SDP na ...
  Od 20.10.2017 16:15 do 17:15; na silnici 55 u obce Přerov; nehoda; 3 havarovaná vozidla; 3x osobní, bez zranění, na místo PČR
  silnice II/453 (ulice Rejvízská), Jeseník, okr. Jeseník, uzavřeno, stavební práce, Od 23.10.2017 09:00 Do 15.11.2017 23:59, Uzavírka sil II/453 ul Rejvízská pro všechny vozidla. Objížďka pro všechny ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace