Mozkový jogging jako oblíbená sportovní disciplína?

Mozek (ilustrační foto) - Foto: Free Digital Photos

Mozek (ilustrační foto)Foto: Free Digital Photos

Proč ne? Prospěje jak mladším lidem, tak rozhodně těm starším. Tréninky jsou pestré, obsahují vedle vzdělávání, testů, her i hodně pohybu. To všechno totiž našemu mozku prospívá.

RNDr. Ivana Fellnerová ale zdůrazňuje: „Rozhodně by ty tréninky neměly bolet. Pro úspěšné zapamatování jsou důležité motivace a zaujetí. Pokud něco děláme z donucení a nezajímá nás to, tak to ani pro paměť nebude mít dobré výsledky.“ Existuje spousta paměťových technik, které jsou zábavné, je z čeho vybrat. 

Intelektuální tréninky jako jsou např. luštění křížovek nebo sudoku jsou výborné činnosti, ale dneska už víme, že stejně důležitý je pro paměť i pohyb. Ten je řízen mozkem, takže ideální je kombinovat obojí. Je dobré občas třeba přehodit při čištění zubů kartáček z jedné ruky do druhé. V kuchyni zkusit něco dělat levou rukou a něco jiného tou druhou. Velmi dobrá pro paměť je taky vyvážená strava, ovoce, zelenina, semínka, dostatek tekutin. 

Hry, které trénují mozek - Foto:  ČRo Pardubice

Hry, které trénují mozekFoto:  ČRo Pardubice

Tréninky paměti nejsou určené jen seniorům. „Právě naopak. Od mala bychom měli mozek nějak trénovat. S tím, že už po dvacítce by to měl být trénink cílený,“ říká Ivana Fellnerová, jedna z lektorek úspěšných Blízkých setkání třetího věku, která probíhají v olomoucké Pevnosti poznání. 

Extrémní využívání počítačů, mobilů a sociálních sítí není pro náš mozek dobré. Už jste slyšeli o tzv. digitální demenci? Děti se omezují na komunikaci přes přístroj, což snižuje jejich slovní zásobu, schopnost komunikovat. Nejsou pak schopní řešit spoustu problémů. Neznamená to ale, že jejich mozek je horší, než mozky dětí v minulosti, jen ho prostě používají jinak. 

„Navíc ztrácíme i svou orientační paměť, protože dáváme přednost GPS. Nesnažíme si informace pamatovat. Jakmile uslyšíme nějaký pojem, nepřemýšlíme, rovnou si vyťukáme příslušné heslo a přečteme si informace. Mozek tak nemusí sám hledat a zpracovávat,“ vysvětluje Ivana Fellnerová. 

Pořad: Apatyka  |  Stanice: Olomouc
Čas vysílání: čtvrtek 10:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  Od 20.10.2017 12:10 do 13:10; na silnici 150 u obce Protivanov okres Prostějov; nehoda; havarované vozidlo; střet os. vozidla se srnkou, bez zranění, na místo jede PČR
  silnice II/448, Těšetice, část obce Rataje, okr. Olomouc, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 23.10.2017 07:00 Do 26.10.2017 23:59, úplná uzavírka sil. č. II/448 v obci Těšetice - Rataje, včetně napojení ...
  silnice II/453 (ulice Rejvízská), Jeseník, okr. Jeseník, uzavřeno, stavební práce, Od 23.10.2017 00:00 Do 15.11.2017 23:59, Uzavírka sil II/453 ul Rejvízská pro všechny vozidla. Objížďka pro všechny ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace