Na ostrově Sal? No stress!

Ostrov Sal - Foto: Marek Dostál

Ostrov SalFoto: Marek Dostál

Ostrov Sal z kapverdského souostroví je ostrov slaný a turisty vyhledávaný. I když leží západně od afrických břehů, jsou tu patrné i evropské vlivy.

Cestovatel Marek Dostál si k plnému vychutnání klidu ostrova zvolil měsíc říjen. Název ostrova Sal souvisí se solí a ta je tam skutečně všude. Kromě těžebních polí Padre de Luma je tu i kráter s barevnými teplými slanými jezírky. 

Oproti turistickému písečnému jihu je skalnatější sever pustý a neobydlený. I když se tu nabízí k zapůjčení kolo a terén je spíše plochý, nejsou tu cesty. Na cyklocesty je i dost horko. Je lépe zvolit potápění nebo windsurfing. Ostrov Sal je součástí ostrovního státu Kapverdská Republika. 

 

Ostrov Sal patří do kapverdského souostroví. Marek Dostál si tento nevelký ostrov plný soli prošel křížem krážem. Poslechněte si jeho vyprávění.

Vložit na svůj web

Význam těchto západoafrických ostrovů spočíval v zásobování lodí pro další oceánské plavby. Byl střediskem obchodu s otroky, později sem vozili portugalské trestance. Vyhledávali ho lovci velryb, pěstovala se tu cukrová třtina. Dnes se stát Zeleného mysu potýká hlavně s nedostatkem vody, ač paradoxně –všude kolem má atlantické vody plno. Hlavní orientací ekonomiky dneška je cestovní ruch. 

Heslem ostrovanů je No stress! Tak tedy pokuste se zvolnit tempo a zaposlouchejte se do vyprávění Marka Dostála. 

Autor:  Eva Stryková
Pořad: Host na cestách  |  Stanice: Olomouc
Čas vysílání:  neděle 11:04; repríza: středa 11:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  Od 16.8.2017 14:55 do 15:55; na silnici u obce Vernířovice okres Šumperk; zvěř na vozovce
  Od 16.8.2017 14:50 do 15:50; na silnici 35 u obce Mírov okres Šumperk; předmět na vozovce, pozor; na vozovce jsou zbytky pneumatiky od NA
  Od 16.8.2017 14:10 do 15:10; na silnici 48 u obce Bělotín okres Přerov; porouchané vozidlo, zdržení

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace