Na sňatkové podvodníky si musíme dávat pozor i dnes

Olomoucká právnička JUDr. Barbora Daňková - Foto: Petra Ševců

Olomoucká právnička JUDr. Barbora DaňkováFoto: Petra Ševců

Manželství je podle zákona trvalý svazek, a právě ta trvalost ho odlišuje od jiných forem vztahů, například od takzvaného soužití na psí knížku. Hlavním účelem manželství je založení rodiny, výchova dětí a vzájemná podpora a pomoc. „Což neznamená, že by nemohlo mít jiný účel. Záleží na tom, co bylo motivem k uzavření,“ dodává JUDr. Babora Daňková, host Právní poradny.

Manželství můžete uzavřít, kolikrát chcete. Ale jen pod podmínkou, že netrvá předchozí svazek, registrované partnerství anebo svazek uzavřený v zahraničí, který by byl tomuto obdobný. „Svatbu můžete mít hned po rozvodu, časově to není nijak omezené,“ vysvětluje olomoucká právnička. 

Sňatkovým podvodníkům může naletět kdokoli, je potřeba si na ně dávat pozor. „Ale je to těžké, protože zamilovanost dělá divy a nasazuje růžové brýle,“ říká Barbora Daňková. Trestní čin sňatkového podvodu v zákoníku nenajdeme. „Ale pokud se někdo dopouští trestního jednání třeba za účelem vylákání finančních prostředků, tak jde o trestný čin podvodu,“ upřesňuje právnička. 

Pořad: Právní poradna  |  Stanice: Olomouc
Čas vysílání: úterý 10:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  Od 22.10.2017 13:55 do 15:55; v ulici Žerotínova v obci Šumperk; nehoda; probíhá vyšetřování nehody; 2x OA - zadní najetí, bez zranění a bez úniku provozních kapalin.
  Srážky: přeháňky, Úsov
  Srážky: přeháňky, Zlaté Hory

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace