Nevěřte pověrám o klíšťatech, chraňte se

Klíště - Foto:  pixabay.com

KlíštěFoto:  pixabay.com

Určitě neplatí, že klíšťata žijí jen v listnatých lesích, ve vlhku a u řek, že mají rádi sladkou krev, odpuzuje je pivo, že je potřeba je vytáčet proti směru hodinových ručiček a taky je zakápnout olejem.

„I my na infekčním oddělení jsme poznali, že je jaro a klíšťata začala řádit, “ říká MUDr. Alena Zeidlerová z prostějovské nemocnice. Klíšťová sezona začíná v dubnu a trvá až do listopadu. První vrchol má od dubna do června, přes teplé měsíce je v útlumu, druhý vrchol je pak v září a říjnu. 

Zásadní je prevence chování v přírodě. Musíme se důkladně oblékat a obouvat. Nejlepší je uzavřená obuv, kalhoty s dlouhými nohavicemi, dobré jsou světlejší barvy, na kterých jsou klíšťata vidět. „Klíšťat přibývá, nejsou jen v nížinách, teď už na ně běžně narazíme i na horách. Klidně do výšek 1200 metrů nad mořem, pozor proto dávejte i v Jeseníkách,“ doporučuje MUDr. Zeidlerová. 

Lymeská borelióza a klíšťová encefalitida jsou dvě nejčastější nemoci, které přenášejí klíšťata. Borelióza je velice časté onemocnění. „Je to bakteriální onemocnění, které se může projevovat několika fázemi a stádií. Může postihovat řadu systému, nejčastěji je to kožní forma, pak kloubní, velmi nebezpečná je nervová forma a kardiální forma,“ vysvětluje prostějovská lékařka. Léčba v časných stádiích není náročná ani nákladná. Důležité je, aby prvotní kožní nález zhodnotil lékař a nasadil léčbu antibiotiky. 

Klíšťová může mít velmi vážný průběh a může končit smrtí. „Většinou začíná jako každé jiné virové onemocnění. Bolestmi hlavy, zad, kloubů, svalů a zvýšenými teplotami. Ty můžou samy odeznít a tím onemocnění skončí, což je ten nejlepší případ. V těch zbylých se onemocnění po pár dnech vrátí v mnohem větší intenzitě a už pozorujeme známky postižení nervového systému,“ říká Alena Zeidlerová. 

Pořad: Apatyka  |  Stanice: Olomouc
Čas vysílání: čtvrtek 10:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  Od 22.9.2017 00:20 do 14:00; na silnici 46 u obce Lipina okres Olomouc; převrácené nákladní vozidlo; kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem; probíhají záchranné a vyprošťovací práce; havárie NA.
  D46, mezi km 16.5 a 11.5, ve směru Vyškov, oprava vodorovného dopravního značení vozovky, levý jízdní pruh uzavřen, pomalu jedoucí vozidlo údržby, Od 22.09.2017 10:00 Do 22.09.2017 12:30, , údržba vodorovného ...
  silnice I/55 (ulice Olomoucká), v katastru obce Přerov, okr. Přerov, uzavřeno, stavební práce, Od 25.09.2017 08:00 Do 30.11.2018 23:59, úplná uzavírka silnice I/55 u Přerova II-Předmostí (od křižovatky ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace