Nevěřte pověrám o klíšťatech, chraňte se

Klíště - Foto:  pixabay.com

KlíštěFoto:  pixabay.com

Určitě neplatí, že klíšťata žijí jen v listnatých lesích, ve vlhku a u řek, že mají rádi sladkou krev, odpuzuje je pivo, že je potřeba je vytáčet proti směru hodinových ručiček a taky je zakápnout olejem.

„I my na infekčním oddělení jsme poznali, že je jaro a klíšťata začala řádit, “ říká MUDr. Alena Zeidlerová z prostějovské nemocnice. Klíšťová sezona začíná v dubnu a trvá až do listopadu. První vrchol má od dubna do června, přes teplé měsíce je v útlumu, druhý vrchol je pak v září a říjnu. 

Zásadní je prevence chování v přírodě. Musíme se důkladně oblékat a obouvat. Nejlepší je uzavřená obuv, kalhoty s dlouhými nohavicemi, dobré jsou světlejší barvy, na kterých jsou klíšťata vidět. „Klíšťat přibývá, nejsou jen v nížinách, teď už na ně běžně narazíme i na horách. Klidně do výšek 1200 metrů nad mořem, pozor proto dávejte i v Jeseníkách,“ doporučuje MUDr. Zeidlerová. 

Lymeská borelióza a klíšťová encefalitida jsou dvě nejčastější nemoci, které přenášejí klíšťata. Borelióza je velice časté onemocnění. „Je to bakteriální onemocnění, které se může projevovat několika fázemi a stádií. Může postihovat řadu systému, nejčastěji je to kožní forma, pak kloubní, velmi nebezpečná je nervová forma a kardiální forma,“ vysvětluje prostějovská lékařka. Léčba v časných stádiích není náročná ani nákladná. Důležité je, aby prvotní kožní nález zhodnotil lékař a nasadil léčbu antibiotiky. 

Klíšťová může mít velmi vážný průběh a může končit smrtí. „Většinou začíná jako každé jiné virové onemocnění. Bolestmi hlavy, zad, kloubů, svalů a zvýšenými teplotami. Ty můžou samy odeznít a tím onemocnění skončí, což je ten nejlepší případ. V těch zbylých se onemocnění po pár dnech vrátí v mnohem větší intenzitě a už pozorujeme známky postižení nervového systému,“ říká Alena Zeidlerová. 

Pořad: Apatyka  |  Stanice: Olomouc
Čas vysílání: čtvrtek 10:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  ulice Legionářská, mezi křižovatkami ulic Hynaisova a Palackého, Olomouc, okr. Olomouc, práce na silnici, uzavřeno, Od 08.07.2017 17:00 Do 07.09.2017 17:00, Pozor!, Ulice Legionářská je pro veškerý provoz ...
  D46, mezi km 19.9 a 20.8, ve směru Olomouc, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 09.07.2017 08:00 Do 31.08.2017 23:59, provádění stavby „D46 MÚK Žešov“.
  D46 sjezd EXIT 21, ve směru od Vyškova, výjezd z dálnice uzavřen, Od 09.07.2017 08:00 Do 31.08.2017 23:59, provádění stavby „D46 MÚK Žešov“. Objízdná trasa je vedena dále po dálnici D46 do MÚK Prostějov-centrum ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace