Prací technika "Tří lavórů"

14. duben 2014

V ugandské vesnici Kikajjo teplá voda z kohoutku neteče. Chcete vyprat? Umýt nádobí? Umýt se? Potom musíte udělat něco víc a jinak, než jste zvyklí.

Alžběta Táborská působila v dobrovolnické organizaci Toru Wu nedaleko hlavního města Kampaly. Její dvouměsíční pobyt v období sucha i dešťů přinesl nutnost řešení běžných denních potřeb.

Jak se pere a myje nádobí v Ugandě? Osvědčená technika náhrady pračky nebo myčky spočívá v použití více nádob a obyčejného mýdla. Potom stačí trochu afrického slunce a prádlo je běloskvoucí, nádobí jako ze sušičky. Je to jednoduché. Ale - zkoušeli jste to denně?

Pokud si myslíte, že sbalit si oblečení do rovníkové Ugandy je jednoduché- nenechte se mýlit! Chcete-li trochu poradit, dvě mikiny se také užijí. Nadmořská výška, velké jezerní plochy, to vše utváří typické ugandské klima.

Jaké je být dobrovolníkem v Ugandě? O tom vám bude vyprávět Alžběta Táborská, studentka Fakulty sociálních studií Masarykovy Univerzity Brno.

autor: Eva Stryková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.