Přivedl ke šňupání celý francouzský dvůr. Teď je po něm pojmenován nikotin

Podle posledních průzkumů kouří v ČR každý druhý mladý člověk. - Foto: Fotobanka Stock.xchng

Podle posledních průzkumů kouří v ČR každý druhý mladý člověk.Foto: Fotobanka Stock.xchng

V lidských dějinách se vyskytují určitě tisíce naprosto anonymních hrdinů – myslitelů, vynálezců, reformátorů a všelijakých dobrodinců, které neznáme jménem. A to i přesto, že nás plody jejich tvořivosti provázejí každý den.

Jak se jmenoval člověk, který vynalezl třeba otáčivé kolo, základ každého pozemního dopravního prostředku? Jak znělo jméno člověka, který vyrobil první papír? A kdo vymyslel, dejme tomu, třeba recept na pivo? To přesně nevíme. 

Ale víme, kdo se u nás v Evropě výrazně podílel na propagaci šňupání tabáku a kouření. Kdo byl takovým praotcem a dobrodincem všech evropských tabákových firem. Byl to francouzský diplomat a učenec Jean Nicot. 

Narodil se v roce 1530 a už jako devětadvacetiletý nadějný diplomat byl vyslán do Portugalska, aby vyjednal sňatek mezi šestiletou francouzskou princeznou Markétou z Valois a pětiletým portugalským princem Sebastiánem. 

Šňupací tabák jako lék proti migréně 

Když se diplomat Nicot vrátil zpátky k francouzskému dvoru, přivezl s sebou šňupací tabák a obratem ho nabídl královně matce, Kateřině Medicejské, jako lék proti její úporné migréně. Královna si šňupla a pozitivní léčebný účinek se dostavil téměř vzápětí. 

Květy tabáku Nicotiana benthamiana - Foto:  Charles Andres, licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported

Květy tabáku Nicotiana benthamianaFoto:  Charles Andres, licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported

To vyneslo Jeana Nicota na výsluní královské přízně a už brzy šňupal tabák celý francouzský dvůr, aristokracie a později měšťanstvo. Podnikaví lidé se začali zajímat o pěstování tabáku a obchod s ním a brzy se v Evropě začalo i kouřit. 

Objevitelský a propagátorský čin francouzského diplomata Jeana Nicota, ať už jej hodnotíme jakkoli, je zvěčněn v názvu alkaloidu nikotin, který je tou hlavní látkou způsobující těm, kdo kouří, potěšení. 

Sám Nikot o nějakém alkaloidu samozřejmě nevěděl nic – v čistém stavu byl nikotin z listů tabáku izolován až v roce 1828. A dokonce až do poloviny 20. století se pochybovalo o tom, že nikotin a vůbec kouření má nějaké škodlivé účinky. 

Autor:  Ondřej Bláha
Pořad: Okolo češtiny  |  Stanice: Olomouc
Čas vysílání: úterý 09:45; repríza: úterý 14:45  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  Srážky: přeháňky, D35-286,5
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Zábřeh
  D1, mezi km 310.5 a 310.8, ve směru Bohumín – PL, práce údržby, levý jízdní pruh uzavřen, Od 18.11.2017 07:00 Do 18.11.2017 17:00, údržba a opravy svodidel, zdroj: ŘSD

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace