Doporučujeme18. března  2017 v 13:00  

Roman Štětina s Miroslavem Buriánkem představí v Olomouci Návod k použití Jiřího Koláře

Jeden z autorů Miroslav Buriánek - Foto: Roman Štětina

Jeden z autorů Miroslav BuriánekFoto: Roman Štětina

V rámci úterního programu festivalu Prix Bohemia Radio se můžete seznámit se společným projektem umělce Romana Štětiny a režiséra Miroslava Buriánka. Videoinstalaci s názvem Návod k použití Jiřího Koláře poprvé tvůrci představili veřejnosti v červnu minulého roku v ostravské hale Gong. Nyní ji autoři přivážejí do Olomouce.

Základem instalace je filmový záznam o procesu výroby rozhlasového zpracování Kolářovy básnické sbírky Návod k upotřebení, první vydání sbírky bylo 1969. Celý projekt vznikl ve spolupráci s pěti členy Divadelní společnosti KLAS. 

Nabídka vybrat si k realizaci literární předlohu podle vlastních preferencí, umožnila režisérovi rozhlasové zpracování právě této sbírky. Zachycení průběhu celé práce se zároveň stalo poctou rozhlasovému režiséru Miroslavu Buriánkovi. 

Herci během natáčení - Foto: Jan Valta

Herci během natáčeníFoto: Jan Valta

Samotná videoinstalace Návod k použití Jiřího Koláře je podle autorů „pokusem komplexně uchopit rozhlasovou režijní akci jako svébytný, ale skrytý a ,nevlastní´ umělecký výkon“. 

Osobní rozměr práce dodává projektu skutečnost, že v jeho centru se ocitá osobnost rozhlasového režiséra, který Štětinovi před deseti lety pootevřel v plzeňském studiu dveře do světa radio-fikce. Impulsem ke vzniku videoinstalace se stala úvaha o roli režiséra jako tvůrce vázaného rozhodnutím rozhlasového dramaturga. Podle autorů se tak má divák, díky subjektivnímu pohledu na věc, na co těšit. 

Projekce proběhne 21. března od 15 hodin v Uměleckém centru UP, ve Filmovém sále ve třetím patře. 

Autor:  Lukáš Blokša

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  Srážky: sněžení, D35-293,2
  D1, mezi km 318 a 310, ve směru Praha, pomalu jedoucí vozidlo údržby, levý jízdní pruh uzavřen, Od 25.03.2017 06:45 Do 25.03.2017 11:00, stříhání středního dělícího pásu - sestava se pohybuje, údržba ...
  silnice III/37010, Oskava, okr. Šumperk, práce na silnici, Od 27.03.2017 07:00 Do 15.05.2017 23:59, rekonstrukce chodníku (zúžení do 1 jízdního pruhu v úseku max. 50m), Vydal: Městský úřad Šumperk

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace