Doporučujeme18. března  2017 v 13:00  

Roman Štětina s Miroslavem Buriánkem představí v Olomouci Návod k použití Jiřího Koláře

Jeden z autorů Miroslav Buriánek - Foto: Roman Štětina

Jeden z autorů Miroslav BuriánekFoto: Roman Štětina

V rámci úterního programu festivalu Prix Bohemia Radio se můžete seznámit se společným projektem umělce Romana Štětiny a režiséra Miroslava Buriánka. Videoinstalaci s názvem Návod k použití Jiřího Koláře poprvé tvůrci představili veřejnosti v červnu minulého roku v ostravské hale Gong. Nyní ji autoři přivážejí do Olomouce.

Základem instalace je filmový záznam o procesu výroby rozhlasového zpracování Kolářovy básnické sbírky Návod k upotřebení, první vydání sbírky bylo 1969. Celý projekt vznikl ve spolupráci s pěti členy Divadelní společnosti KLAS. 

Nabídka vybrat si k realizaci literární předlohu podle vlastních preferencí, umožnila režisérovi rozhlasové zpracování právě této sbírky. Zachycení průběhu celé práce se zároveň stalo poctou rozhlasovému režiséru Miroslavu Buriánkovi. 

Herci během natáčení - Foto: Jan Valta

Herci během natáčeníFoto: Jan Valta

Samotná videoinstalace Návod k použití Jiřího Koláře je podle autorů „pokusem komplexně uchopit rozhlasovou režijní akci jako svébytný, ale skrytý a ,nevlastní´ umělecký výkon“. 

Osobní rozměr práce dodává projektu skutečnost, že v jeho centru se ocitá osobnost rozhlasového režiséra, který Štětinovi před deseti lety pootevřel v plzeňském studiu dveře do světa radio-fikce. Impulsem ke vzniku videoinstalace se stala úvaha o roli režiséra jako tvůrce vázaného rozhodnutím rozhlasového dramaturga. Podle autorů se tak má divák, díky subjektivnímu pohledu na věc, na co těšit. 

Projekce proběhne 21. března od 15 hodin v Uměleckém centru UP, ve Filmovém sále ve třetím patře. 

Autor:  Lukáš Blokša

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  Od 23.11.2017 20:55 do 21:55; na silnici 44 u obce Rájec okres Šumperk; nehoda; Pozor! Překážka na vozovce; Střet s lesní zvěří. Bez zranění, bez úniku provozních kapalin. Pozor, uhynulé zvíře na vozovce. ...
  silnice II/448, Těšetice, část obce Rataje, okr. Olomouc, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 23.11.2017 08:00 Do 26.11.2017 23:59, úplná uzavírka sil. č. II/448 v obci Těšetice - Rataje, včetně napojení ...
  ulice Na Nové, v katastru obce Zábřeh, okr. Šumperk, omezení, práce na inženýrských sítích, Od 29.11.2017 10:00 Do 31.12.2017 23:59, Částečná omezení - Zábřeh, v ulicích Rudolfa Pavlů a Na Nové - zvláštní ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace