S ošetřením kořenových kanálků neváhejte

Ilustrační foto - Foto:  FreeDigitalPhotos.net

Ilustrační fotoFoto:  FreeDigitalPhotos.net

V situaci, kdy se v noci budíte a dáváte si jeden prášek proti bolesti za druhým, je už pozdě. A návštěva ordinace vás stejně nemine.

Zánět zubní dřeně je jedním z nejobávanějších postižení zubu. Zabývá se jím endodoncie, jejímž cílem je důkladné mechanicko-chemické opracování celého kořenového systému. 

Právě při preventivních prohlídkách jsou lékaři schopni zachytit různá onemocnění. „Bohužel hodně pacientů chodí až s ostrou, intenzivní bolestí, kdy došlo už k nějakému patologickému procesu v zubní dřeni uvnitř kanálku,“ říká Julia Morozova z Kliniky zubního lékařství Univerzity Palackého v Olomouci. Bolest trápí i malé děti, protože zubní dřeň se nachází jak v zubech stálých, tak v těch mléčných. Vyšetření probíhá stejně u dospělých i dětí. 

Na zub se přiloží malý smotek vaty s chladícím agentem a zjišťuje se reakce zubní dřeně. V pokročilejších fázích, kdy už dojde k odumření zubní dřeně, to lékaři zachytí na rentgenovém snímku. 

Proč kanálky bolí? 

Nejčastější příčinou jsou bakterie, které jsou usazené v oblasti korunky zubu. Odtud můžou postupovat dále dovnitř do dřeňové dutiny a kořenového kanálku. A pak bakterie najdeme i v tzv. parodontálním chobotu kolem zubu. „Určitě pomůže pravidelné čištění. Ale můžete se potkat i s traumatem, s nějakou zlomeninou korunky, zubní dřeň je otevřená a dochází k následnému poškození,“ říká stomatoložka. 

Bolí vyšetření? 

Prvním krokem v ordinaci je důkladná prohlídka a stanovení diagnózy. Lékař dá pacientovi umrtvující injekci „V dnešní době používáme speciální pomůcku, blánu, které se říká kofferdam. Ta dokáže izolovat dutinu ústní a zub, pacient je tak chráněn před vdechnutím a polknutím,“ vysvětluje Julia Morozová. Pak lékař zub otevře, získá přístup k dřeňové dutině a kořenovému kanálku. 

Pořad: Apatyka  |  Stanice: Olomouc
Čas vysílání: čtvrtek 10:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  Srážky: přeháňky, D35-286,5
  Od 22.10.2017 18:55 do 19:55; D35 - 260-254.9km na trase Olomouc - Mohelnice; údajně jelo na Olomouc ale v pásu na Mohelnici; vozidlo v protisměru; POZOR ! NEBEZPEČÍ ! Vozidlo v protisměru. 19:10 - prověrka ...
  Od 22.10.2017 18:40 do 19:45; D1 - 310.9km na trase Lipník nad Bečvou - Polsko (st. hranice); porouchané vozidlo, očekávejte zdržení; pro poruchu odstavené vozidlo v odstavném pruhu.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace