Sborový dům v Troubelicích byl původně mlékárnou

9. červenec 2015

Přímo v centru Troubelic na Uničovsku ční k nebi výrazný štít sborového domu Církve československé husitské. Kříž a kalich nenechává nikoho na pochybách, co se týče účelu této stavby.

Její historie je však složitější. Samotná náboženská obec CČSH v Troubelicích sice patří mezi k nejstarší v kraji, její počátky sahají už do roku 1928, vlastní modlitební prostor však společenství dlouho chyběl. Nejčastějším místem setkávání byla místní sokolovna.

V roce 1953 se zdejší náboženská obec konečně dočkala a po přestavbě získala novou modlitebnu. Ta původně sloužila jako obecní mlékárna a bylo nutné ji z gruntu přestavět.

Zajímavé je, že se to podařilo právě v době největšího náboženského útlaku, na počátku padesátých let. Existuje však pravděpodobné vysvětlení. Církev si tehdy chtěla postavit sborový dům v Uničově.

To se však představitelům komunistické moci zdálo moc na očích. Proto raději příslušné orgány souhlasily s rekonstrukcí mlékárny v Troubelicích, které se tak staly centrem života náboženské obce nejen ve vsi, ale i v okolí.

autor: kbz
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.