Doporučujeme30. ledna  2017 v 15:43  

Třesk! Prásk! Slyšíte ten mráz?

Mráz v Jeseníkách - Foto: Aleš  Spurný

Mráz v JeseníkáchFoto: Aleš Spurný

Pořádný mráz, třeba takový, jaký byl teď v lednu, není samozřejmě ničím neobvyklým. Pokud se o takových věcech, např. v médiích, hodně mluví, je to asi proto, že hovory o počasí jsou nezávazné, ale zároveň svým způsobem vzrušující. Mráz je dneska prostě jev, kterého si sice všimneme, ale ze kterého nemusíme mít takový strach jako naši předkové.

Je pozoruhodné, v jakých souvislostech se slovo mráz ocitá, když se ponoříme do historie jazyka, nebo přesněji, jazyků. Ve staré němčině nebo dokonce i ve staré irštině existovala slova znějící podobně jako mráz – slova, která měla významy jako „zpráchnivět“, „rozpadat se“ nebo „rez“ ve smyslu „povlak na železném předmětu, který se objeví v důsledku působení vlhkosti a vzduchu“.  

Naši předci věděli, že mráz může ničit 

To je dokladem skutečnosti, že si naši indoevropští předkové nejspíš velice pečlivě všímali destruktivních účinků mrazu a dávali je do souvislosti s jinými rozkladnými procesy v přírodě.  

Mráz ostatně, ve spolupráci s vlhkostí ve formě sněhu, ale také například ve spolupráci s kondenzující párou, dovedl poškodit i obydlí člověka, jeho chalupu. A to už nemluvíme o různých nádobách, užívaných v hospodářství a prasklých v důsledku mrazu – o žlabech a podobně.  

Uvádím to i z toho důvodu, že existuje dobře známý frazeologismus mrzne, až praští a také třeba slovní spojení třeskutý mráz. V obou případech slyšíme ohlas právě té zmíněné „destrukce v důsledku mrazu“.  

Přídavné jméno s jediným spojením 

Přídavné jméno třeskutý, které se snad ani jinde než ve spojení s mrazem nevyskytuje, je neobyčejně starobylé, jak ukazuje jeho přípona -utý, kterou v jazyce vidíme už jen velmi zřídka. Slovo třeskutý je odvozeno od slovesa třískat s odkazem na to, že při velkém mrazu praskají, tedy třískají šindele na střeše.  

Podobné vjemy měli třeba i předkové Slováků, jak ukazuje spojení treskúca zima. V polských dialektech je doloženo spojení tšaskoncy mruz a v ruštině pak treskúčij maróz. 

Autor:  Ondřej Bláha
Pořad: Okolo češtiny  |  Stanice: Olomouc
Čas vysílání: úterý 09:45; repríza: úterý 14:45  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  Srážky: přeháňky, D35-293,2
  Srážky: přeháňky, Zábřeh
  Od 20.10.2017 19:05 do 20:05; na silnici 312 u obce Malá Morava okres Šumperk; nehoda; havarované vozidlo; střet vozidla se srnou, na místo PČR.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace