VIDEO: Dominika - ostravská folková naděje

Ostravská skupina Dominika - Foto: Petra Ševců

Ostravská skupina DominikaFoto: Petra Ševců

Kladem recitálu Dominiky, která zahrála v půlce ledna živě v Českém rozhlase Olomouc, byly instrumentální výkony, zejména jistá sólová kytara Petra Čadila, přesně šlapající baskytara Jirky Skýby, flétny Ireny Országové a doprovázející kytara Jardy Bruthanse. Sólové hlasové party nevynikaly tak jako tříhlasé sbory se zajímavými harmoniemi ve vedení hlasů.

Více než hodinovým koncertem Dominiky zněly autorské písně kapely, které oscilovaly mezi folkem, blues, country a trampskou písničkou, když zcela nepochybně měl a má na výsledném zvuku kapely vliv jejich vzorů – Pavla Žalmana Lohonky, skupiny Pacifik, bratří Ryvolů a dalších postav folkové scény (ve všech jejích žánrech) 80. let minulého století. 

Jako úvodní píseň zazněl Něžný barbar a poté následovalo více než patnáct písní s nejrůznějšími náměty a stylovým zabarvení. Náměty textů byly nejen mezilidské vztahy, ale i historizující témata, ať už s lyrickým či epickým námětem. Písničky odměňovalo početné diváctvo nejen potleskem, ale i voláním a povzbuzováním. 

Velký dojem na diváky udělaly písničky Mona Lisa, citlivá Za branou, stejně jako Slepí koně nebo apokalyptický Pátý jezdec strach. Po dvou vytleskaných přídavcích se diváci v neformálních rozhovorech setkali s muzikanty a chválili za velmi příjemný koncert. Přesto, že skupina Dominika doposud nevydala oficiální CD, je zřejmé, že si její písničky své posluchače najdou. 

Autor:  Sandy Nosek

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  Srážky: přeháňky, Ostružná
  Srážky: přeháňky, Červenohorské sedlo
  D46, mezi km 20.5 a 20.6, ve směru Olomouc, porouchané vozidlo, zdržení, Od 21.10.2017 21:20 Do 21.10.2017 22:20, odtsavené OA čeká na odtah.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace