Vrcholem liturgického roku jsou Velikonoce. Jak probíhá svatý týden?

15. duben 2017

V liturgickém roce v katolické církvi trvá velikonoční období padesát dnů do slavnosti seslání Ducha svatého. Čtyřicetidenní doba půstu je příležitostí ke ztišení a zadívání se do svého nitra. Svatý neboli pašijový týden začíná Květnou nedělí, kdy se připomíná vjezd Ježíše do Jeruzaléma.

„Zelený čtvrtek je třeba u nás v katedrále významný tím, že dopoledne se slaví mše se svěcením olejů, například Křižma, který se užívá ke křtům nebo biřmování,“ říká o liturgii tohoto dne Ladislav Švirák, farář z katedrály sv. Václava a děkan děkanátu Olomouc.

V pátek se mše svatá neslouží. Je to den, kdy si křesťané připomínají Ježíšovo utrpení, jeho křížovou cestu, ukřižování a smrt. U věřících je navíc podtržen přísným půstem.

„Bílá sobota je dnem ztišení a modliteb u Ježíšova hrobu. Na Bílou sobotu večer se křtí Velikonoční svíce – Paškál. Biskup i kněží křtí dospělé,“ dodává Švirák.

Nedělní bohoslužba už probíhá jako klasická mše svatá, na závěr bohoslužby se pak žehnají pokrmy. Více už v reportáži od Aleše Spurného.

autor: Aleš Spurný
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.