Vyrazíme na piknik. Nebo snad na pyknik?

Slovo piknik pochází z francouzštiny - Foto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Slovo piknik pochází z francouzštinyFoto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Myslím, že jsme si letos užili opravdu mnoho pěkných a slunných dní, od jara až do podzimu. Hezké počasí přímo vybízí k tomu, aby si ho člověk užil – třeba tak, že jídlo, které by jindy snědl někde pod střechou, sní pod širým nebem. To je podstata pikniku. A slovo piknik stojí za pozornost. Jednak zní cize, jednak také možná trochu legračně.

Jak lze dokumentovat už jen všelijakými staršími obrazy a literárními texty, piknik, tedy „svačina v přírodě“ nebo přímo „v trávě“ a hlavně s přáteli, je něco, co vynalezli Francouzi už někdy po třicetileté válce, nejspíš v době rozkvětu šlechtické a dvorské kultury za krále Ludvíka XIV. Francouzské doklady slova piknik mají grafiku pique‑nique. 

První část tohoto spojení souvisí se slovy jako píka, což byla bodná zbraň. Pique znamená něco jako „dloubni, klovni, píchni“. Druhý komponent souvisí velmi úzce s naším slovem „nic“. Francouzské spojení pique-nique by se tedy dalo přeložit jako „dloubni si do ničeho“, což je takový eufemismus, který komentuje skutečnost, že účastníci pikniku jenom tak v trávě zobou méně náročné pokrmy, vajíčka, sýry, pečivo, ovoce a podobně. 

Něco jiného než piknik je pak pyknik. Pyknik s ypsilon je označení pro určitý typ lidské postavy – pyknik je robustní člověk se sklonem k tloustnutí. Kořen je tu v řeckém slově pyknós, které znamenalo „pevný, mohutný, statný“. Ale jak se tak dívám na portréty zmíněného krále Ludvíka XIV., mám dojem, že mezi piknikem a pyknikem nějaká hluboká souvislost přece jenom musí být. 

Autor:  Ondřej Bláha
Pořad: Okolo češtiny  |  Stanice: Olomouc
Čas vysílání: úterý 09:45; repríza: úterý 14:45  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  Srážky, Viditelnost: přeháňkysnížená viditelnost na méně než 100 m, Červenohorské sedlo
  Srážky: přeháňky, Zábřeh
  D35, mezi km 296.1 a 294.7, ve směru Mohelnice, provoz převeden do protisměru v zúžených jízdních pruzích, práce na silnici, zúžení vozovky na dva jízdní pruhy, Od 07.05.2017 10:45 Do 28.11.2017 23:59, ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace