Životopisy: Jaromír John

Ivana Plíhalová - Foto: Libor Teichmann

Ivana PlíhalováFoto: Libor Teichmann

V dubnu letošního roku uplynou dvě kulatá výročí jednoho z předních českých spisovatelů 20. století Jaromíra Johna. 16. dubna nás bude dělit 130 let od jeho narození a o několik dní později – 20. dubna – si připomeneme 60 let od jeho úmrtí.

Jaromír John, vlastním jménem Bohumil Markalous, nebyl jen spisovatelem, ale rovněž středoškolským a vysokoškolským profesorem, výtvarným kritikem a novinářem. 

Narodil se v Klatovech v rodině středoškolského profesora. V pěti letech mu zemřela matka a rodina přesídlila do Chrudimi. Tam absolvoval v roce 1900 gymnázium a na přání otce vystudoval přírodovědnou fakultu v Praze, i když sám měl zájem o výtvarné umění a estetiku. Po úspěšném ukončení studia pokračoval v roce 1907 na přírodovědné fakultě v Innsbrucku. 

V letech 1907 až 1914 působil Jaromír John jako středoškolský profesor v Praze a v Kolíně, kam se přiženil. Jako středoškolský profesor přešel na dívčí lyceum a poté na gymnázium v Hradci Králové. 

Za první světové války bojoval na Balkánské frontě. Po návratu do vlasti působil jako instruktor dobrovolnické školy, správní důstojník a poručík ve vojenské nemocnici. Během války ještě studoval filozofii a estetiku a v roce 1919 získal titul doktora filozofie. 

Po propuštění z armády v květnu 1919 se rodina Jaromíra Johna přestěhovala do Brna, kde pracoval nejprve jako redaktor Lidových a poté jako profesor na gymnáziu. V letech 1922-1923 byl stipendistou v Paříži. Po návratu externě přednášel na brněnské technice dějiny umění. 

Jaromír John podnikl mnoho cest po západní Evropě. V roce 1925 se stal úředníkem tiskového odboru předsednictva vlády. Založil časopis Bytová kultura, obrazový archiv ČTK, vedl propagační oddělení Orbisu, založil Společenský klub na pražských Příkopech. Byl rovněž členem Devětsilu.V roce 1928 odešel Jaromír John do důchodu. Přesto byl pověřen řízením časopisu Pestrý týden. Od roku 1935 žil v Novém Městě nad Metují, kde se věnoval beletristické práci. V letech 1936-46 žil ve Slatiňanech, od roku 1942 společně se spisovatelkou Helenou Šmahelovou. 

Od roku 1946 až do své smrti 24. dubna 1952 působil Jaromír John jako profesor Palackého univerzity, kde založil katedru estetiky.Mezi nejznámější díla Jaromíra Johna patří povídkové soubory Večery na slamníku, soubor pěti novel Dořini milenci a jiné kratochvíle a romány Výbušný zlotvor, Moudrý Engelbert, Eskamotér Josef, Pampovánek a Estét. Pro děti napsal vlasteneckou prózu Rajský ostrov a převyprávěl rovněž Cervantesovy Příběhy Dona Quijota

Tuto sérii Životopisů připravil v Českém rozhlase Olomouc s použitím Vzpomínek na Jaromíra Johna Heleny Šmahelové Jan Sulovský. Účinkují Ivana Plíhalová a Miloš Kročil. Technicky spolupracoval Pavel Tichý. Režii má Tomáš Soldán. 

Jan Sulovský 

Pořad: Životopisy  |  Stanice: Olomouc
Čas vysílání: Po - Pá 9:40  
 

Nové články v rubrice

 • 19. února  2017     Audio  rubrika: Doporučujeme

  Jak se nebát daňového přiznání

  Daně a daňově uznatelné výdaje, které s příjmy souvisejí, nejsou pro většinu poplatníků zcela jednoduchou záležitostí. Co všechno tedy zdaňují živnostníci, drobní podnikatelé, umělci, lidé na volné noze nebo také zemědělci...

   
 • 15. února  2017     Audio  rubrika: Doporučujeme

  Jaké pravopisné chytáky nás mohou překvapit?

  Když se teď před pololetním vysvědčením psaly ve školách všelijaké peprné písemky, mimo jiné z češtiny, ptal se mě můj syn na to, proč se píše vápenný se dvěma n, ale plátěný jenom s jedním n, když přece základová slova vypadají po slovotvorné stránce stejně – vápno, plátno.

   
 • 11. února  2017     Audio  rubrika: Doporučujeme

  Nikdo neví, jakou postavu měl pan Silhouette

  I ta docela obyčejná, častá a dobře známá slova mohou mít celkem nečekaný až překvapující původ. To je i případ obyčejného cizího slova silueta, které funguje ve významu, cituji, „stínový obraz, který podává obrys předmětu, zatímco plochu v něm vyplňuje neurčitou barvou“.

   
Olomoucký kraj
  Srážky: sněžení, D35-286,5
  Od 20.2.2017 11:15 do 12:15; v ulici Na hrázi v obci Prostějov; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2 x OA bez zranění, místo s opatrností průjezdné.
  silnice II/377, v katastru obce Plumlov, část obce Žárovice - komunikace, v katastru obce Drahany, okr. Prostějov, uzavřeno, obecné ohrožení, Od 21.02.2017 08:00 Do 21.02.2017 22:00, silnice II/377 v ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace