Životopisy: Jaromír John

Ivana Plíhalová - Foto: Libor Teichmann

Ivana PlíhalováFoto: Libor Teichmann

V dubnu letošního roku uplynou dvě kulatá výročí jednoho z předních českých spisovatelů 20. století Jaromíra Johna. 16. dubna nás bude dělit 130 let od jeho narození a o několik dní později – 20. dubna – si připomeneme 60 let od jeho úmrtí.

Jaromír John, vlastním jménem Bohumil Markalous, nebyl jen spisovatelem, ale rovněž středoškolským a vysokoškolským profesorem, výtvarným kritikem a novinářem. 

Narodil se v Klatovech v rodině středoškolského profesora. V pěti letech mu zemřela matka a rodina přesídlila do Chrudimi. Tam absolvoval v roce 1900 gymnázium a na přání otce vystudoval přírodovědnou fakultu v Praze, i když sám měl zájem o výtvarné umění a estetiku. Po úspěšném ukončení studia pokračoval v roce 1907 na přírodovědné fakultě v Innsbrucku. 

V letech 1907 až 1914 působil Jaromír John jako středoškolský profesor v Praze a v Kolíně, kam se přiženil. Jako středoškolský profesor přešel na dívčí lyceum a poté na gymnázium v Hradci Králové. 

Za první světové války bojoval na Balkánské frontě. Po návratu do vlasti působil jako instruktor dobrovolnické školy, správní důstojník a poručík ve vojenské nemocnici. Během války ještě studoval filozofii a estetiku a v roce 1919 získal titul doktora filozofie. 

Po propuštění z armády v květnu 1919 se rodina Jaromíra Johna přestěhovala do Brna, kde pracoval nejprve jako redaktor Lidových a poté jako profesor na gymnáziu. V letech 1922-1923 byl stipendistou v Paříži. Po návratu externě přednášel na brněnské technice dějiny umění. 

Jaromír John podnikl mnoho cest po západní Evropě. V roce 1925 se stal úředníkem tiskového odboru předsednictva vlády. Založil časopis Bytová kultura, obrazový archiv ČTK, vedl propagační oddělení Orbisu, založil Společenský klub na pražských Příkopech. Byl rovněž členem Devětsilu.V roce 1928 odešel Jaromír John do důchodu. Přesto byl pověřen řízením časopisu Pestrý týden. Od roku 1935 žil v Novém Městě nad Metují, kde se věnoval beletristické práci. V letech 1936-46 žil ve Slatiňanech, od roku 1942 společně se spisovatelkou Helenou Šmahelovou. 

Od roku 1946 až do své smrti 24. dubna 1952 působil Jaromír John jako profesor Palackého univerzity, kde založil katedru estetiky.Mezi nejznámější díla Jaromíra Johna patří povídkové soubory Večery na slamníku, soubor pěti novel Dořini milenci a jiné kratochvíle a romány Výbušný zlotvor, Moudrý Engelbert, Eskamotér Josef, Pampovánek a Estét. Pro děti napsal vlasteneckou prózu Rajský ostrov a převyprávěl rovněž Cervantesovy Příběhy Dona Quijota

Tuto sérii Životopisů připravil v Českém rozhlase Olomouc s použitím Vzpomínek na Jaromíra Johna Heleny Šmahelové Jan Sulovský. Účinkují Ivana Plíhalová a Miloš Kročil. Technicky spolupracoval Pavel Tichý. Režii má Tomáš Soldán. 

Jan Sulovský 

Pořad: Životopisy  |  Stanice: Olomouc
Čas vysílání: Po - Pá 9:40  
 

Nové články v rubrice

 • 5. května  2015     Audio  rubrika: Doporučujeme

  Čeština v nacistických koncentračních táborech

  K druhé světové válce, od jejíhož konce roku 1945 letos uplynulo sedmdesát let, patřila nejenom bojová střetnutí, stateční vojáci a překvapivý technický pokrok, který je rubem skoro každé války, ale patřilo k ní také...

   
 • 5. května  2015     Fotogalerie  rubrika: Doporučujeme

  Konec války na Hané

  Bezpodmínečná kapitulace německých ozbrojených sil byla podepsána 7. května 1945 ve 2 hodiny a 41 minut německým generálem Alfredem Jodlem v Remeši a vstoupila v platnost o půlnoci z 8. na 9. května. Přesto ještě několik...

   
 • 4. května  2015     Audio  rubrika: Doporučujeme

  Padají? Jak moc?

  Zatímco reklamy se na problematiku výpadu vlasů zaměřují velmi zhusta (a dobře vědí proč), skutečných odborníků na potíže s vlasy je u nás poměrně málo.

   
Olomoucký kraj
  Od 6.5.2015 17:15 do 18:00; v ulici Dukelská v obci Jeseník; u vjezdu na stadion.; nehoda; 2 havarovaná vozidla; probíhá vyšetřování nehody; 2 x OA, bez zranění a úniku provozních kapalin, na místo jede ...
  Od 6.5.2015 16:55 do 18:00; v ulici Wolkerova v obci Olomouc; u tramvajové zastávky.; nehoda, silný provoz; 2 havarovaná vozidla; probíhá vyšetřování nehody; 2 x OA, bez zranění a úniku provozních kapalin, ...
  Od 6.5.2015 16:45 do 18:50; v ulici Tř. 1. máje v obci Hranice okres Přerov; nehoda; 2 havarovaná vozidla; probíhá vyšetřování nehody; 2 x OA, bez zraněn a úniku provozních kapalin, na místo jede PČR.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas