Životopisy: Jaromír John

Ivana Plíhalová - Foto: Libor Teichmann

Ivana PlíhalováFoto: Libor Teichmann

V dubnu letošního roku uplynou dvě kulatá výročí jednoho z předních českých spisovatelů 20. století Jaromíra Johna. 16. dubna nás bude dělit 130 let od jeho narození a o několik dní později – 20. dubna – si připomeneme 60 let od jeho úmrtí.

Jaromír John, vlastním jménem Bohumil Markalous, nebyl jen spisovatelem, ale rovněž středoškolským a vysokoškolským profesorem, výtvarným kritikem a novinářem. 

Narodil se v Klatovech v rodině středoškolského profesora. V pěti letech mu zemřela matka a rodina přesídlila do Chrudimi. Tam absolvoval v roce 1900 gymnázium a na přání otce vystudoval přírodovědnou fakultu v Praze, i když sám měl zájem o výtvarné umění a estetiku. Po úspěšném ukončení studia pokračoval v roce 1907 na přírodovědné fakultě v Innsbrucku. 

V letech 1907 až 1914 působil Jaromír John jako středoškolský profesor v Praze a v Kolíně, kam se přiženil. Jako středoškolský profesor přešel na dívčí lyceum a poté na gymnázium v Hradci Králové. 

Za první světové války bojoval na Balkánské frontě. Po návratu do vlasti působil jako instruktor dobrovolnické školy, správní důstojník a poručík ve vojenské nemocnici. Během války ještě studoval filozofii a estetiku a v roce 1919 získal titul doktora filozofie. 

Po propuštění z armády v květnu 1919 se rodina Jaromíra Johna přestěhovala do Brna, kde pracoval nejprve jako redaktor Lidových a poté jako profesor na gymnáziu. V letech 1922-1923 byl stipendistou v Paříži. Po návratu externě přednášel na brněnské technice dějiny umění. 

Jaromír John podnikl mnoho cest po západní Evropě. V roce 1925 se stal úředníkem tiskového odboru předsednictva vlády. Založil časopis Bytová kultura, obrazový archiv ČTK, vedl propagační oddělení Orbisu, založil Společenský klub na pražských Příkopech. Byl rovněž členem Devětsilu.V roce 1928 odešel Jaromír John do důchodu. Přesto byl pověřen řízením časopisu Pestrý týden. Od roku 1935 žil v Novém Městě nad Metují, kde se věnoval beletristické práci. V letech 1936-46 žil ve Slatiňanech, od roku 1942 společně se spisovatelkou Helenou Šmahelovou. 

Od roku 1946 až do své smrti 24. dubna 1952 působil Jaromír John jako profesor Palackého univerzity, kde založil katedru estetiky.Mezi nejznámější díla Jaromíra Johna patří povídkové soubory Večery na slamníku, soubor pěti novel Dořini milenci a jiné kratochvíle a romány Výbušný zlotvor, Moudrý Engelbert, Eskamotér Josef, Pampovánek a Estét. Pro děti napsal vlasteneckou prózu Rajský ostrov a převyprávěl rovněž Cervantesovy Příběhy Dona Quijota

Tuto sérii Životopisů připravil v Českém rozhlase Olomouc s použitím Vzpomínek na Jaromíra Johna Heleny Šmahelové Jan Sulovský. Účinkují Ivana Plíhalová a Miloš Kročil. Technicky spolupracoval Pavel Tichý. Režii má Tomáš Soldán. 

Jan Sulovský 

Pořad: Životopisy  |  Stanice: Olomouc
Čas vysílání: Po - Pá 9:40  
 

Nové články v rubrice

 • 17. prosince  2014 v nu:l     Audio  rubrika: Doporučujeme

  Gorazd František Krušina: Povoláním premonstrát

  Jeho „diář“ je slušně zaplněn, zvlášť teď v době adventní. Působí jako duchovní, školní spirituál, ale i sbormistr. Hlavně ale na každého působí svojí nakažlivou pohodou, přátelskou vstřícností a pozitivním vyzařováním....

   
 • 16. prosince  2014     Audio  rubrika: Doporučujeme

  S miminem na cyklocestě

  Po evropských cyklocestách se prohání vyznavači kola různého věku. Někteří jsou do tajů cestování zasvěcováni svými rodiči už od velmi útlého věku.

   
 • 15. prosince  2014     Audio  rubrika: Doporučujeme

  Nestresujte se!

  Pročetla jsem několik společenských časopisů. Můj muž by řekl, že to jsou všechno „drbárny“. No budiž. Udělala jsem si asi čtyři testy, ze kterých vyplynulo, že jsem ve velkém stresu (jak objevné). A hned jsem dostala...

   
Olomoucký kraj
  Od 18.12.2014 18:50 do 21:00; na silnici 46018 u obce Svobodné Heřmanice okres Bruntál; za obcí Košetice ve směru na obec Svobodné Heřmanice; nehoda; havarované vozidlo; probíhají záchranné a vyprošťovací ...
  Od 18.12.2014 18:50 do 20:55; v ulici 17. listopadu v obci Ostrava; Ostrava Poruba 17. listopadu u OC DUHA - přechod.; nehoda; DN osobní a chodec se zraněním
  Od 18.12.2014 17:40 do 20:45; na silnici 56 u obce Metylovice okres Frýdek-Místek; nehoda; DN OA srážka se zvěří

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas