Chytlavé melodie v sonickém kytarovém oparu, to jsou DIV I DED

27. leden 2016

Skupina DIV I DED je spolu s Manon Meurt největší hvězdou domácí shoegazeové scény. Rozostřený zvuk kytar kolem až popových melodií se v posledních letech celosvětově vrací do centra dění a Český rozhlas Olomouc vám nabízí domácí špičku živě.

Frýdecko-místečtí DIV I DED vznikli na troskách skupiny Saturn United. Jejich CD Neurosystem Distance pro mě bylo zjevením, naštěstí mozek kapely Filip Helštýn dal záhy dohromady nové uskupení, které za svou prvotinu Born To Sleep získalo nominaci hudebních cen Vinyla.

Ani v případě DIV I DED to nebylo jednoduché a během dvou let se na postu zpěvačky vystřídaly tři. Aktuálně mikrofon třímá Veronika Janošková a Filip se dušuje, že teď už je to to pravé ořechové. Pro úplnost dodejme, že rytmiku obsluhují Vojtěch Cigler a Jakub Zháňal.

Po dobrém přijetí první desky skupina natočila poctu jednomu ze svých oblíbenců, britským Cocteau Twins. Písnička Sometimes dýchá onou nezaměnitelnou nadpozemskostí v 80. a 90. letech populární kapely, přesto není bezduchým plagiátem.

Filip a DIV I DED vůbec se jen vyznaly k lásce k hudbě svých oblíbenců, navíc před nedávnem přispěli tentokrát už coververzí na mezinárodní kompilační poctu dalších věrozvěstů shoegazeu Pale Saints. O jejich verzi hitu Kinky Love velmi usiluji pro vystoupení v Českém rozhlasu Olomouc.

Jestli se to podaří, zjistíte až ve středu 27. ledna od 20 hodin v našem Velkém studiu na Horním náměstí 21. Vstupné je 50,- Kč. Pokud vám to nevyjde, vystoupení, stejně jako všechny další Koncertní středy Českého rozhlasu Olomouc, vysíláme živě na YouTube.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.