Hudba a literatura13. října  2016 v 16:03  

Mlčenlivé rozhovory. Příběhy, které se mohly stát kdekoliv a kdykoliv

Grafoložka Helena Veličková - Foto: Petra Ševců

Grafoložka Helena VeličkováFoto: Petra Ševců

Svých znalostí z psychologie využila Helena Veličková při tvorbě povídkového souboru Mlčenlivé rozhovory. V této sbírce povídek se stáváme svědky příběhů, které se mohly udát kdekoliv a kdykoliv. Přivádějí nás do tíživých situací, kdy je člověk osamělý a musí přemýšlet. Hovoří bezhlasně, s čímsi v duši, rozhovorem hledá vlastní cestu, východisko ze situace, morální rozhřešení.

V úterý 18. října od 18:00 hodin si přijďte do Velkého studia Českého rozhlasu Olomouc poslechnout úryvky právě z této knihy, kterou vám představí sama autorka. Autorské čtení Heleny Veličkové moderuje Dita Vojnarová a vy sami se můžete ptát na to, co vás zajímá. 

Olomoucká spisovatelka a grafoložka Helena Veličková působila tři desítky let ve Vědecké knihovně v Olomouci. Autorka se už léta věnuje grafologii a psychologickému poradenství. O grafologii publikovala Helena Veličková dvě knihy a celou řadu článků.

„Víš, že nějakou dobu jsem se na tebe dokonce těšila? Představovala jsem si, že nemáš s Jízlivcem nic společného – že jsi takový můj dvojník, přebytek, že ze mě bujíš jako chlebový kvásek. A že jsem na ten zázrak přišla při prvním milování. Že jsem tehdy počala z lásky, z přemíry světla a sladkosti, jako když dáš kvasnicím cukr. Jenže to hříšné, opojné milování skončilo, přišel podzim, vdavky a počestné páření s Jízlivcem. Touha se scvrkla a proměnila v nechuť, a pak ve mně začals růst jako vzpomínka na lásku, poznala jsem to, až když jsem poprvé z domu utekla sem, k moři. Koupala jsem si nohy, tobě zachutnala slaná voda a chtěl jsi taky. Od té doby jsem jí plná jako měch. Poslyš, vážně se chceš octnout na suchu? Nespěchej, je tu tma, nech mě odpočinout. Počkej, až bouřka skončí, nahání mi strach.“
Helena Veličková: Zrození do tmy (ukázka) 

Pro rozhlas upravená povídka Zrození do tmy olomoucké autorky Heleny Veličkové je dialogem ženy s jejím dítětem deroucím se na svět. Cesta k životu provázená až mystickým běsněním živlů je velmi bolestná, poznamenaná rozpolceností ženy stojící mezi dvěma muži. Povídku si můžete poslechnout v Setkání s literaturou v sobotu 15. října od 18:05 hodin. 

Povídku Heleny Veličkové Zrození do tmy pro rozhlas upravil Jan Sulovský. V režii Tomáše Soldána účinkuje Veronika Lazorčáková. 

Autor:  Jan Sulovský  (sul), Irena Svobodová

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  Srážky: přeháňky, D35-263,9
  Srážky: přeháňky, D35-272,3
  Srážky: přeháňky, D35-270,4

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace