Moravské roky z Olomouce, Brna a Ostravy

24. říjen 2014

Cyklus dvouhodinových přímých přenosů Moravský rok vznikl z iniciativy činorodého rozhlasáka z Olomouce – režiséra Michala Bureše. Jde o projekt všech tří moravských stanic, který se poprvé vysílal na Bílou sobotu 23. dubna 2011.

Zahájil ho přenos ostravského studia moderovaný Dagmar Misařovou: „Je to pro mě srdeční záležitost. Moc děkuji Michalu Burešovi, že se podařilo dát všechna ta tři velká báječná moravská studia dohromady. Je mi líto, že letos Moravský rok vysílají pouze studio ostravské a olomoucké. Naopak mě těší, že ten letošní ročník, který byl zaměřen na moravské technické památky, byl zábavný i trochu vzdělávací. Moderace těch dvou hodin chce samozřejmě dobrou přípravu a pak zprostředkovat tu báječnou atmosféru a představit příběhy lidí.“

Protagonistkou brněnských přenosů je další známá a oblíbená moderátorka Marcela Vandrová. I ona si projekt, v němž se přihlásila třeba z vinobraní ve Velkých Pavlovicích, velice pochvaluje: „To byl projekt mého srdce a je mi moc líto, že se toho letos Brno vzdalo, ale třeba to zase přijde. S Dášou Misařovou jsme byly již předtím dlouho propojeny. Se Zorkou Ježkovou jsem se seznámila až v Olomouci před pár lety a stal se z nás tří dobrý tým. Pro mě to byly naprosto nezapomenutelné roky a nezapomenutelná místa. Ono už se takových velkých přenosů v rozhlase moc nedělá. No, a tady se člověk dostal přímo za těmi lidmi, za našimi posluchači. Byly to úžasné zážitky.“

Olomoucké studio se poprvé ozvalo v rámci Moravského roku na vlnách ČRo Brno, Olomouc a Ostrava 27. srpna 2011. Přímý přenos Hanáckých dožínek zpestřili také Hanácká mozeka Klas a pěvecký sbor Rovina, moderovala zmíněná Zora Ježková: „ Pro mě to byl strašný šok, nikdy jsem nic takového nedělala. Navíc Michal Bureš mi sdělil, že budu spolupracovat s takovými rozhlasovými stálicemi jako Marcela Vandrová a Dáša Misařová. Jsou to obě dámy se spoustou zkušeností s přenosy podobného charakteru. Jsou to výborné bavičky, úžasně sečtělé, inteligentní a navíc upovídané, krásně jim to mluví. A já jsem v té chvíli dostala strach, že se mezi nimi ztratím. Po těch letech jsem nesmírně šťastná. Jsem vděčná za to, jak mě holky vzaly mezi sebe, za to co jsem se od nich mohla naučit a co jsem se mohla naučit od Michala Bureše. Je to úplně jiná práce než ve studiu, je velice tvůrčí, a hlavně pro tu tvořivost jsem za nic moc vděčná.“

Marcela Vandrová s manželem a Zora Ježková

Za ta tři léta jsme s pracovníky olomouckého studia v rámci Moravského roku navštívili řadu pozoruhodných míst a zprostředkovali v přímém přenosu atmosféru a setkání s lidmi. Z rovinaté Hané jsme kupř. vystoupali až na vysílač na Pradědu. Tady nás přes velkou nepřízeň počasí navštívilo snad tisíc lidí z celé Moravy, kteří si přišli mimo jiné zasoutěžit o rozhlasové tričko. Na hradě Bouzov s námi byl herec Igor Bareš, v Náměšti na Hané zase písničkář Wabi Daněk, na mnoha místech hrála živá muzika a těch zajímavých hostů bylo nepočítaně. Všech těchto přenosů se účastnil také zvukový mistr Jiří Vavrda: „Pokaždé je to něco nového, vždycky se něco naučíme, seznámíme se se zajímavými lidmi, poznáme i zákulisí těch míst odkud vysíláme a hlavně má člověk po odvysílání pocit, že většinou udělá kus dobré práce.“

Velkolosinská papírna - Zvukoví mistři Zdeněk slavotínek a Jiří Vavrda, režisér Michal Bureš na zámku ve Velkých Losinách
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.