Hudba a literatura8. října  2016 v 09:42  

Stráníci vám přinesou folkové pohlazení

Veronika Stráníková - Foto: Petra Ševců

Veronika StráníkováFoto: Petra Ševců

Manželské folk-trampské duo Verunky a Luboše Stráníkových patří dlouhou řadu let do folkové top špičky skupin u nás. Nejdéle Luboš i Veronika spolupracují s Mirkem Ošancem, který s nimi hrál v další koncertní středě Českého rozhlasu Olomouc. Naopak nováčkem v sestavě skupiny je kontrabasista Jirka Znamenáček, který byl pro mnohé z přítomných diváků velmi příjemným překvapením.

Koncert skupiny STRÁNÍCI začal blokem písní legendárního tria Petr, Paul & Mary, kteří proslavili písně Pete Seegera či Boba Dylana Jako první jsme slyšeli písničku Dlouhé lodě (If I had a Hammer), následovala O létání ( Lemon Tree), Časy se mění (The Times They Are A-Changin'), nebo Zastavím se (Don´t Thing Twice), které příjemně plynuly jedna za druhou. Poté se představili Luboš a Verunka Stráníkovi s písněmi z jejich nového alba Písničky, které jsme dostali, svou tvorbu prezentoval i Míra Ošanec, ale nejčastěji hráli písně z výše jmenovaného alba. 

A opět zpívali písničky Dylana nebo Johna Denvera. Koncert tak dnes získal na zajímavosti tím, že tu zaznělo právě několik písní Boba Dylana, který o tři dny později získal letošní Nobelovu cenu za literaturu, která zhodnotila nejen jeho textařskou tvorbu, ale povýšila jeho vliv na folkovou hudební světovou scénu na nejvyšší možnou míru. 

STRÁNÍCI předvedli posluchačům ve studiu i těm u monitorů počítačů, kteří sledovali přímý streamovaný přenos na YouTube to nejlepší z jejich tvorby. Přesto nezazněla řada dalších hitů v jejich podání. Škoda. I tak měli ale všichni možnost poznat skupinu, která neřeší vlastními písněmi svět kolem nás, jako to dělají jiní písničkáři a hudebníci, ale kvalitní přejatou tvorbou dělají radost všem kolem sebe. A to je mnohdy pro posluchače příjemnější a potěšující. 

Autor:  Sandy Nosek

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  Od 17.10.2017 18:50 do 19:50; D35 - 257.9km na trase Mohelnice - Olomouc; provizorní světelná signalizace; místy mlha; sjízdné se zvýšenou opatrností; provizorní světelná signalizace, která navádí do ...
  Od 17.10.2017 18:40 do 20:40; na silnici 369 u obce Rovensko okres Šumperk; nehoda; 2 havarovaná vozidla; probíhá vyšetřování nehody; 2 x OA se zraněním. Na místě PČR a ZZS.
  Od 17.10.2017 05:05 do 19:10; na silnici 47 u obce Jezernice okres Přerov; nehoda nákladního vozidla; probíhají odklízecí práce; NA převrácený na bok do příkopy, se zraněním a únikem provozních kapalin. ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace