Vztah k Olomouci se prolíná celou tvorbou Františka Všetičky. Přijďte si ho poslechnout

Olomouc - Foto: Aleš  Spurný

OlomoucFoto: Aleš Spurný

Jsou literáti, kteří se ve své tvorbě specializují na určitý literární druh nebo žánr. František Všetička mezi ně nepatří. V jeho tvorbě se snoubí profese literárního vědce s tvorbou prozaika, básníka a překladatele. Vědecké a umělecké poznání se v jeho tvorbě prolínají ve vzácné symbióze. V úterý 15. listopadu od 18:00 hodin si můžete poslechnout jeho povídání o Olomouci, tvorbě i osobnostech, které jsou s Olomoucí spjaty.

Dnes čtyřiaosmdesátiletý literární historik a spisovatel František Všetička se ve své dosavadní teoretické práci věnoval zejména problematice kompozice literárního díla. Vydal bezmála dvě desítky titulů věnovaných tomuto tématu. V posledních letech začal psát rovněž beletrii. 

Vydal několik knih fejetonů: Vnitřní vitráže, Olomouc literární (tři svazky), Morava a Slezsko literární a Rakousko literární, v nichž se literárně místopisná fakta snoubí se subjektivními autorovými prožitky, často spjatými s jejich návštěvou. 

Literární historik, teoretik a spisovatel František Všetička se narodil 25. dubna 1932 v Olomouci. Po maturitě na Slovanském gymnáziu vystudoval češtinu a dějepis na Filozofické fakultě Univerzity Palackého. V letech 1957–1961 učil na průmyslových školách v Uničově a v Lipníku nad Bečvou a v roce 1961 se stal odborným asistentem Pedagogického institutu v Gottwaldově (dnešním Zlíně). Od roku 1964 působil na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, kde získal roku 1991 docenturu. V letech 1990–1994 vykonával funkci vedoucího katedry. V roce 1997 odešel do důchodu. I nadále se však s plným nasazením věnuje literatuře, zejména próze a literárnímu místopisu.

Všetička dále vydal sbírku básní 57 + 5 haiku a romány o životě tří českých spisovatelů: Před branami Omegy (o Jakubu Arbesovi), Daleký dům (o Viktoru Dykovi) a Léta legionů (o Františku Langerovi). Romány Před branami Omegy a Léta legionů natočil v rozhlasové úpravě jako četbu na pokračování Český rozhlas Olomouc. 

V roce 2015 vydal František Všetička své dílo Otevírání oken, které se věnuje problematice národního obrození v Olomouci a okolí. Kniha zachycuje od roku 1817 zhruba tři dekády obrozenských let. Vystupuje v ní řada významných historických osobností, ale i méně známé postavy, které se zasloužily o kulturní a společenské dění regionu. Děj se odehrává v různých prostředích: na studentské slavnosti uspořádané na Svatém Kopečku, na slavnostním otevření železniční dráhy do Prahy, v olomouckých ulicích a kavárnách, ve školních posluchárnách i v domácnostech jednotlivých postav. 

V letošním roce publikoval František Všetička třetí díl souboru fejetonů Olomouc literární o spisovatelích, kteří byli a jsou spjati s tímto městem. Jde o literáty různé doby, různých národností a různého myšlenkového spektra, které spojuje jeden základní fakt: že každý z nich něco městu Olomouci přinesl. 

V Setkání s literaturou Českého rozhlasu Olomouc se v sobotu 12. listopadu po 18. hodině zaposloucháme do dvou ukázek z knihy Otevírání oken. Pro rozhlas upravil Jan Sulovský, v režii Tomáše Soldána účinkuje Jaroslav Krejčí. 

Autor:  Jan Sulovský  (sul)
Pořad: Setkání s literaturou  |  Stanice: Olomouc
Čas vysílání: sobota 18:04  |  Délka pořadu: 26 minut  
 

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  Srážky: déšť, Zlaté Hory
  Srážky: přeháňky, Úsov
  Srážky: přeháňky, Červenohorské sedlo

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace