Hurá z cyklostezky za příběhy

Bohuňovice - Foto: Aleš  Spurný

BohuňoviceFoto: Aleš Spurný

Poslední úsek cyklostezky s názvem Hvězdná č. 6104 byl otevřen před dvěma lety, ale už před tím byla tato trasa hodně frekventovaná. Dnes patří cyklotrasa mezi ty nejoblíbenější. Potkáváme na ní nejen cyklisty, ale i bruslaře.

Lidé tudy z Olomouce míří blíž lesům a kopcům Nízkého Jeseníku u Šternberka. Řada cyklistů se zastavuje k občerstvení v okolních restauracích. My vám ukážeme, že stojí za to občas odbočit, a prohlédnout si vesnice, které běžně míjíme. 

 

První zastávkou na cyklotrase z Olomouce do Šternberka jsou Hlušovice. Nejdřív se zastavíme u rybníku v centru obce. S historikemJánem Kaldecem natáčel Aleš Spurný

Vložit na svůj web

Trasa začíná u Černovírských slatinišť, kde se čerpá voda a vyvěrá kyselka, a míří k Hlušovicím. Bažiny kdysi vesnici zachránily před nájezdy Švédů. Za jedním ze dvou zdejších rybníků zabočíme u mostu doprava a přijedeme k druhému rybníku, který je dnes ozdoben nejen vrbami, které se sklánějí nad hladinu, ale i sochou vodníka na ostrůvku. 

Rybník v Hlušovicích - Foto: Aleš  Spurný

Rybník v HlušovicíchFoto: Aleš Spurný

Tady si všimneme busty Tomáše Garrigue Masaryka, sousoší rodiny a bílého mramorového kříže. Pokračovat budeme do historického centra této ulicovky, kde kdysi stávala kaplička a dnes je tu pískovcový pomník věnovaný osvobození Rudou armádou a čtyřem obětem druhé světové války. Trochu připomíná zmenšeninu velkého pomníku olomouckého u Čechových sadů. 

V roce 1926 se manželé Benýškovi rozhodli věnovat peníze na kostel. Dnes je to dominanta vesnice, za níž najdeme na trávníku jedinou hrobku s ostatky právě těchto donátorů. 

Za tratí stojí výjimečná krásná vysoká štíhlá boží muka, která si dala obec také do znaku. Sloupek prý vznikl při stavbě poutního chrámu na Svatém Kopečku, který vidíme na pozadí. 

Kaplička v Trusovicích - Foto: Aleš  Spurný

Kaplička v TrusovicíchFoto: Aleš Spurný

Dnešní Bohuňovice tvoří tři dříve samostatné obce. Připomínají je názvy ulic. Ulicí Trusovickou se dostáváme do malého parčíku u Trusovického potoka.  

Takzvaný jubilejní sad tu byl vybudován k desátému výročí vzniku Československé republiky. Zároveň byl odhalen pomník obětem války. Dominantou prostoru a duchovním centrem Trusovic je kaplička sv. Jana Nepomuckého z roku 1854. Před ní stojí velký kamenný kříž z roku 1827 s reliéfem Svaté Trojice. 

 

Trusovice jako by vybízely k odpočinku. My se tu na cyklovýletě z Olomouce do Šternberka zastavíme v parčíku na návsi i u drobných památek na polních cestách

Vložit na svůj web

Červená věž Bohuňovického kostela sv. Jana Křtitele je dominantou krajiny viditelnou třeba i ze Svatého Kopečka. Fara se připomíná již ve dvanáctém století. Za kostelem stojí honosný kříž z roku 1856 se zlacenou sochou Krista. 

 

Kostel v Bohuňovicích je dominantou krajiny, jeho červená věž je viditelná z daleka. Dnes se u něj zastavíme a osvěžíme se u pumpy za kapličkou v tiché ulici Pod Lipami

Vložit na svůj web

Trochu atypický pomník je věnovaný mistru Janu Husovi. Podle kroniky jde o první pomník Husa na Moravě, za velké slavnosti byl odhalený v roce 1921. Další velká slavnost se tu konala o dva roky později na výročí Mistra Jana Husa. Návštěvníci se prý tehdy ani nevešli na náves. 

Ulice Ke Hřbitovu a kostel sv. Jana Křtitele v Bohuňovicích - Foto: Aleš  Spurný

Ulice Ke Hřbitovu a kostel sv. Jana Křtitele v BohuňovicíchFoto: Aleš Spurný

Procházíme úzkou uličkou a přicházíme v ulici Pod Lipami ke kapličce zasvěcené Panně Marii Lurdské. Za ní nacházíme strouhu a studánku pumpou. 

Další výprava nás vede na hřbitov. Zastavíme se u pomníku s velkou pěticípou hvězdou, a dozvíme se, že v Bohuňovicích probíhaly na konci druhé světové války tuhé boje. 

 

Na cyklotrase z Olomouce do Šternberka se podruhé zastavíme v Bohuňovicích. Všimneme si božích muk, pomníků i výjimečné sochy. Připravuje Aleš Spurný

Vložit na svůj web

Najdeme tu také pomník připomínající významného válečného letce Karla Brykse, který bojoval u R. A. F. a proslul útěky ze zajetí. Po válce zemřel v pracovním táboře v Jáchymově. 

Brankou sedíváme směrem k božím mukám a připomínáme si také výjimečnou drobnou památku stojící u hlavní silnice vedoucí k výpadovce na Šternberk. Pod stříškou se nachází dřevěná socha sv. Jana Nepomuckého, která původně byla instalována v kapličce v hřbitovní zdi. 

Moravská Loděnice - Foto: Aleš  Spurný

Moravská LoděniceFoto: Aleš Spurný

Součástí Bohuňovic je také bývalá obec Moravská Loděnice. Do ulice Loděnické se dostaneme, když zahneme doleva u železničního přejezdu pod vysokým komínem, pravidelně na něm sídlí čápi. Vítá nás kaplička z roku 1722 a za ní sokolovna. Na návsi je další kaplička zasvěcená Panně Marii a vysoký kříž. K obci se váže i příběh o setkání králů Jiřího z Poděbrad Matyáše Korvína. 

 

Pokračuje naše jízda za památkami a jejich příběhy po cyklostezce 6104 spojující Olomouc a Šternberk. Přijíždíme do Bohuňovic. Vydáme se i na místo, kde se setkal Matyáš Korvín s Jiřím z Poděbrad

Vložit na svůj web

Pokračujeme k dalším dominantám, kterými jsou vodojem a hlavně věž kostela sv. Mikuláše ve Štarnově. Přijíždíme kolem trati na náspu, která byla vyměřována roku 1866. 

 

Ve Štarnově měli dříve barevné kříže, rybníky a louže na návsi a také problémy s pohřbíváním. Více prozradí historik Ján Kadlec. Připravuje Aleš Spurný

Vložit na svůj web

Hlína pro násep se kopala podél trati, takže tu vznikly mokřady a rybníčky, které se zachovaly dodnes. U kapličky na druhém konci obce, která je starší než současný kostel, byly zřejmě pohřbeny oběti posledního moru, který obec postihl. 

V obci se dochovaly tři smírčí kříže. Jde o středověké památky, které byly tesány jako odčinění a stavěny na místě vraždy. 

Jeden velký působivý najdeme v hájku poblíž trati, jeden v za zdí u kostela, a třetí z nich byl převezen na olomoucký hřbitov. 

Velká náves ve Štarnově byla dříve plná rybníčků a louží. Název Štarnov je připomínaný v roce 1269 v listině Přemysla Otakara II. v roce 1269. Znamená hvězdnou nivu na rozdíl od Šternberka – hvězdného vrchu. 

 

Náves ve Štarnově je společenským centrem. Tajemně působí místo s velkým smírčím křížem skrytým v remízku u trati. Čeká nás poslední, sedmá výprava, za poznáváním památek v okolí cyklostezky mezi Olomoucí a Šternberkem

Vložit na svůj web

Bohuňovice - Foto: Aleš  Spurný

Pořad: Němí svědci historie  |  Stanice: Olomouc
Čas vysílání: pondělí 09:45; repríza: pondělí 14:45  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  Srážky: přeháňky, Zlaté Hory
  Od 23.10.2017 19:05 do 25.10.2017 06:00; na silnici 36 u obce Holice okres Pardubice; Aktuální stav:; Pozor! Nadměrný náklad; očekávejte zdržení; Přeprava nadměrného nákladu z Ostravy do Mělníka. Přeprava ...
  Od 22.10.2017 19:00 do 24.10.2017 06:00; na silnici 331 u obce Tuhaň okres Mělník; Pozor! Nadměrný náklad; očekávejte zdržení; OSTRAVA - MĚLNÍK V době od 19.00 hod. dne 22.10.2017 do cca 04.00 hod. ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace