Náš kraj16. července  2017  

Jak se uchovávají genofondy rostlin

Pozemek s izlátory - Foto: Aleš Spurný

Pozemek s izlátoryFoto: Aleš Spurný

Na okraji Olomouce - v Holici, na ulici Šlechtitelů, v zóně, kde stojí různé továrny a průmyslové provozy, najdeme také vědecko-výzkumná pracoviště, spojená především s olomouckou univerzitou.

My se zastavujeme před oranžovou budovou a panelem s nápisem Sekce aplikovaného výzkumu zelenin a speciálních plodin, Výzkumný ústav rostlinné výroby. V této budově najdeme laboratoře a prostory vybavené technikou pro úpravu a skladování semen. Starají se tu zejména o uchování původního genetického fondu zmíněných rostlin v průběhu doby. 

„Toto pracoviště má počátky v roce 1953, kdy se v Olomouci začaly hodnotit sortimenty zelenin a léčivých rostlin," říká náš průvodce, vedoucí zdejšího výzkumného týmu Karel Dušek. Dnes pracoviště patří pod Výzkumný ústav rostlinné výroby a je začleněno také pod Centrum regionu Haná. „To kromě našeho pracoviště zahrnuje také Ústav experimentální botaniky a Univerzitu Palackého,” dodává náš průvodce. 

Včely - Foto: Aleš Spurný

VčelyFoto: Aleš Spurný

Přidejte 200 gramů včel 

Za budovou se rozkládá pozemek s velkým množstvím takzvaných izolačních klecí. 

„Celkem obhospodařujeme osm hektarů. Z toho dva hektary léčivých rostlin, čtyři hektary zelenin a zbytek jsou tyto izolátory. To jsou v podstatě fóliovníky, skleníky kryté síťovinou, která brání prolétávání pylu a hmyzu, na zemi je položena netkaná textilie, abychom zabránili prorůstání plevelů, a každá izolační klec je zabezpečena kapkovou závlahou. O opylování rostlin se starají včely v malém úlku. V každém je jich asi dvě stě gramů, což odpovídá přibližně dvěma tisícům kusů včel," popisuje speciální prostředí, v němž tu pěstují plodiny náš odborný průvodce, který je také vášnivým včelařem. 

Včely tu chovají výhradně kvůli opylování, nikoli na med. Aktivních včelstev je tu pětadvacet. V izolačních klecích používají mladé včely, které se dožívají vyššího věku než v běžné přírodě. Důvodem je dobré zásobování potravou a krátká délka letu k rostlinám. „V přírodě musejí létat až patnáct kilometrů. Čím delší trasu absolvují, tím více nektaru spotřebují k vlastní potřebě,“ dozvídáme se. 

Léčebné konopí - Foto: Aleš Spurný

Léčebné konopíFoto: Aleš Spurný

Kořeny ve vzduchu 

Po cestě do budovy si všímáme zvláštního způsobu, kterým tu také zkoušejí pěstovat byliny a zeleninu. Zelené části vyrůstají z malých otvorů ve víku plastových nádob. Pokud víko nadzdvihneme, vidíme, že kořeny visí ve vzduchu. Kořenové systémy jsou zalévány vodou s rozpuštěnými živinami. 

„Je to princip aeroponie, kdy používáme bezvirózní materiály, prosté háďátek a houbových chorob, a daří se to pěstovat v tomto čistém stavu. Takové víko nahrazuje jeden metr čtvereční, takže to je nepředstavitelný výnos," chválí si způsob pěstování Karel Dušek. 

Semena v mazáku 

V budově si prohlížíme semena ve speciálních sáčcích a lahvičkách uložených v mrazácích. Jsou tu uložena semena nejen z plodů pěstovaných rostlin, ale také ze sběrů na květnatých loukách. Navštěvujeme i komory, kde se dá modelovat prostředí a zkoumá se tu odolnost rostlin vůči klimatickým vlivům a různým chorobám. Poznatky pak slouží jako součást popisu ke genetickým zdrojům. Stejně jako vlastnosti plodin zkoumané třeba i na molekulární úrovni v laboratořích o patro výše. Na procházku sekcí aplikovaného výzkumu zelenin a speciálních plodin Výzkumného ústavu rostlinné výroby se vydáme s dalším dílem reportáže Přímo z místa v neděli po deváté hodině na vlnách Českého rozhlasu Olomouc. 

Laboratoř s aromatickými bylinami - Foto: Aleš Spurný

Autor:  Aleš  Spurný
Pořad: Přímo z místa  |  Stanice: Olomouc
Čas vysílání: neděle 09:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 23. července  2017     Audio  rubrika: Náš kraj

  Pověsti Jeseníků jsou drsné jako krajina, ve které vznikly

  Jeseníky jsou za krásného počasí přívětivé a bílé jako babiččina peřina. Když se zachmuří, umějí být drsné a nevlídné. Stejné jsou i jesenické pověsti. Lidé, kteří je vyprávěli, potřebovali zhmotnit zlo i dobro, a tak...

   
 • 19. července  2017     Audio  rubrika: Náš kraj

  Místo, kterému dali jméno vlci

  Vlčí důl u Bludova je poměrně známou lokalitou. Díky koupališti, které sem po léta láká letní návštěvníky i díky chatové oblasti, která zde vznikla. Co zde ale bylo před tím? Zkusíme to zjistit.

   
 • 10. července  2017     Audio  rubrika: Náš kraj

  Povodňový deník po dvaceti letech připomíná hrůzu i naději

  Dvacet let od katastrofálních povodní v roce 1997 v naší paměti uhladilo mnohé vzpomínky i pocity beznaděje a zmaru. Díky tomu, že se do dnešní doby zachovaly autentické záznamy lidí, kteří byli uprostřed tehdejšího...

   
Olomoucký kraj
  ulice Legionářská, mezi křižovatkami ulic Hynaisova a Palackého, Olomouc, okr. Olomouc, práce na silnici, uzavřeno, Od 08.07.2017 17:00 Do 07.09.2017 17:00, Pozor!, Ulice Legionářská je pro veškerý provoz ...
  D46, mezi km 19.9 a 20.8, ve směru Olomouc, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 09.07.2017 08:00 Do 31.08.2017 23:59, provádění stavby „D46 MÚK Žešov“.
  D46 sjezd EXIT 21, ve směru od Vyškova, výjezd z dálnice uzavřen, Od 09.07.2017 08:00 Do 31.08.2017 23:59, provádění stavby „D46 MÚK Žešov“. Objízdná trasa je vedena dále po dálnici D46 do MÚK Prostějov-centrum ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace