Konzervatoř Evangelické akademie v Olomouci

Dechový orchestr - Foto: Aleš  Spurný

Dechový orchestrFoto: Aleš Spurný

Výuka na Konzervatoři Evangelické akademie začala v Kroměříži 1. září roku 1991. Do kanovnické rezidence ve Wurmově ulici č. 13 se přestěhovala v roce 2008. Ke studiu jsou přijímáni uchazeči s ukončenou povinnou školní docházkou po absolvování talentových zkoušek. Předpokládá se, že jsou jim blízké křesťanské – zejména etické, respektive humanistické postoje.

I když mohou posluchači ke studiu nastoupit už po absolvování základní školy, stává se, stejně jako na jiných konzervatořích, že přicházejí se středoškolským vzděláním. 

Nástropní malba v kanovnickém domě - Foto: Aleš  Spurný

Nástropní malba v kanovnickém doměFoto: Aleš Spurný

Žáci jsou tu vyučováni v oborech orientovaných na klasickou hudbu a klasický zpěv. Kromě předmětů všeobecně vzdělávacích a odborných tu kladou důraz také na duchovní hodnoty a rozvoj, studenti navštěvují základy křesťanské nauky a církevní hudbu a zpěv. 

Studium probíhá ve dvou stupních. První je po čtyřech letech ukončen maturitou, druhý, po šesti letech absolventskou zkouškou a titulem DiS. 

Za studium musejí frekventanti platit: „Snažíme se o maximální soběstačnost. Student je motivován tím, že za své vzdělávání platí, nicméně při velmi dobrých výsledcích, můžeme školné studentovi snížit popř. i odmazat“, říká ředitel školy Pavel Zatloukal. Škola pořádá také interpretační kurzy. 

Studentka hry na flétnu u klavíru - Foto: Aleš  Spurný

Studentka hry na flétnu u klavíruFoto: Aleš Spurný

Studenti mají za sebou úspěchy na soutěžích i spoustu koncertů. Konzervatoř sestavila abonentní řady. Produkce probíhají v sále konzervatoře, ve sboru Českobratrské církve evangelické. 

„Koncerty varhanní řady provádíme v katedrále sv. Václava“, dodává ředitel Pavel Zatloukal. Zmiňuje také, že velkým projektem bylo Mozartovo Requiem, které konzervatoř provedla spolu s dalšími sbory a umělci v chrámu sv. Mořice. 

Více se dozvíte v pořadu Přímo z místa , v němž jsme si v úterý 11. února společně prošli na Konzervatoři evangelické akademie učebny zpěvu, hry na varhany a na flétnu, baletní sál, poslechli si komorní hru i dechový orchestr. 

 

Vydejte se s námi za zkušenými muzikanty i za studenty, kteří stojí na začátku umělecké nebo pedagogické dráhy. V budově bývalé kanovnické rezidence ve Wurmově ulici dnes sídlí konzervatoř. My si prostory barokního paláce projdeme s Alešem Spurným

Vložit na svůj web

Autor:  Aleš  Spurný
Pořad: Přímo z místa  |  Stanice: Olomouc
Čas vysílání: neděle 09:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  Srážky: přeháňky, Červenohorské sedlo
  Srážky: přeháňky, D35-293,2
  Srážky: přeháňky, D35-286,5

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace