Konzervatoř Evangelické akademie v Olomouci

Dechový orchestr - Foto: Aleš Spurný

Dechový orchestrFoto: Aleš Spurný

Výuka na Konzervatoři Evangelické akademie začala v Kroměříži 1. září roku 1991. Do kanovnické rezidence ve Wurmově ulici č. 13 se přestěhovala v roce 2008. Ke studiu jsou přijímáni uchazeči s ukončenou povinnou školní docházkou po absolvování talentových zkoušek. Předpokládá se, že jsou jim blízké křesťanské – zejména etické, respektive humanistické postoje.

I když mohou posluchači ke studiu nastoupit už po absolvování základní školy, stává se, stejně jako na jiných konzervatořích, že přicházejí se středoškolským vzděláním. 

Nástropní malba v kanovnickém domě - Foto: Aleš Spurný

Nástropní malba v kanovnickém doměFoto: Aleš Spurný

Žáci jsou tu vyučováni v oborech orientovaných na klasickou hudbu a klasický zpěv. Kromě předmětů všeobecně vzdělávacích a odborných tu kladou důraz také na duchovní hodnoty a rozvoj, studenti navštěvují základy křesťanské nauky a církevní hudbu a zpěv. 

Studium probíhá ve dvou stupních. První je po čtyřech letech ukončen maturitou, druhý, po šesti letech absolventskou zkouškou a titulem DiS. 

Za studium musejí frekventanti platit: „Snažíme se o maximální soběstačnost. Student je motivován tím, že za své vzdělávání platí, nicméně při velmi dobrých výsledcích, můžeme školné studentovi snížit popř. i odmazat“, říká ředitel školy Pavel Zatloukal. Škola pořádá také interpretační kurzy. 

Studentka hry na flétnu u klavíru - Foto: Aleš Spurný

Studentka hry na flétnu u klavíruFoto: Aleš Spurný

Studenti mají za sebou úspěchy na soutěžích i spoustu koncertů. Konzervatoř sestavila abonentní řady. Produkce probíhají v sále konzervatoře, ve sboru Českobratrské církve evangelické. 

„Koncerty varhanní řady provádíme v katedrále sv. Václava“, dodává ředitel Pavel Zatloukal. Zmiňuje také, že velkým projektem bylo Mozartovo Requiem, které konzervatoř provedla spolu s dalšími sbory a umělci v chrámu sv. Mořice. 

Více se dozvíte v pořadu Přímo z místa , v němž jsme si v úterý 11. února společně prošli na Konzervatoři evangelické akademie učebny zpěvu, hry na varhany a na flétnu, baletní sál, poslechli si komorní hru i dechový orchestr. 

 

Vydejte se s námi za zkušenými muzikanty i za studenty, kteří stojí na začátku umělecké nebo pedagogické dráhy. V budově bývalé kanovnické rezidence ve Wurmově ulici dnes sídlí konzervatoř. My si prostory barokního paláce projdeme s Alešem Spurným

Vložit na svůj web

Autor:  Aleš  Spurný
Pořad: Přímo z místa  |  Stanice: Olomouc
Čas vysílání: neděle 09:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 19. července  2017     Audio  rubrika: Náš kraj

  Místo, kterému dali jméno vlci

  Vlčí důl u Bludova je poměrně známou lokalitou. Díky koupališti, které sem po léta láká letní návštěvníky i díky chatové oblasti, která zde vznikla. Co zde ale bylo před tím? Zkusíme to zjistit.

   
 • 16. července  2017     Audio  rubrika: Náš kraj

  Jak se uchovávají genofondy rostlin

  Na okraji Olomouce - v Holici, na ulici Šlechtitelů, v zóně, kde stojí různé továrny a průmyslové provozy, najdeme také vědecko-výzkumná pracoviště, spojená především s olomouckou univerzitou.

   
 • 10. července  2017     Audio  rubrika: Náš kraj

  Povodňový deník po dvaceti letech připomíná hrůzu i naději

  Dvacet let od katastrofálních povodní v roce 1997 v naší paměti uhladilo mnohé vzpomínky i pocity beznaděje a zmaru. Díky tomu, že se do dnešní doby zachovaly autentické záznamy lidí, kteří byli uprostřed tehdejšího...

   
Olomoucký kraj
  ulice Legionářská, mezi křižovatkami ulic Hynaisova a Palackého, Olomouc, okr. Olomouc, práce na silnici, uzavřeno, Od 08.07.2017 17:00 Do 07.09.2017 17:00, Pozor!, Ulice Legionářská je pro veškerý provoz ...
  D46, mezi km 19.9 a 20.8, ve směru Olomouc, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 09.07.2017 08:00 Do 31.08.2017 23:59, provádění stavby „D46 MÚK Žešov“.
  D46 sjezd EXIT 21, ve směru od Vyškova, výjezd z dálnice uzavřen, Od 09.07.2017 08:00 Do 31.08.2017 23:59, provádění stavby „D46 MÚK Žešov“. Objízdná trasa je vedena dále po dálnici D46 do MÚK Prostějov-centrum ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace