Lurdskou kapli ve Velkém Újezdě podle legendy postavili za peníze, které v obci ztratili vojáci

Lurdská kaple stojí ve Velkém Újezdě od roku 1887 - Foto: Miroslav Kobza

Lurdská kaple stojí ve Velkém Újezdě od roku 1887Foto: Miroslav Kobza

Mnohé drobné památky mají zajímavé osudy, které se zachovaly v pověstech a legendách. Ty je provázejí prakticky od jejich vzniku. To, co bylo v dávné minulosti považováno za závistivý klep, se později může stát legendou zaznamenanou i v historických publikacích. Jedna taková se vztahuje i k Lurdské kapli ve Velkém Újezdě.

Lurdskou kapli najdeme ji při dnes už slepé Oderské ulici, která se mění v polní cestu. Kdysi to byla přístupová cesta z Velkého Újezdu do místní části Kyjanice. A právě zde, na severním konci obce, stojí stavba představující Lurdskou jeskyni a v ní je ukryta socha Panny Marie. Dílo pochází z roku 1887, kdy jej z popudu rodiny tehdejšího starosty Felixe Kovaříka postavil jeho švagr, přerovský stavitel František Lazar. 

Jeskyně v podobě stylizované krápníkové dutiny je téměř5,5 metruširoká a4 metryhluboká. Dřevěná socha Panny Marie, která je umístěna uvnitř, je darem již zmíněného Felixe Kovaříka. Pod nikou je zazděný i základní kámen se jmény donátorů kaple. 

Existuje několik pověstí, které stavbu kaple zdůvodňují. Nejzajímavější z nich mluví o náhlém zbohatnutí rodiny díky truhle s penězi, kterou zde ztratili c.a k. vojáci. Ti s ní prý cestovali do Krakova, kde měl být tamnímu vojsku vyplacen žold. Po přenocování v místní hospodě však truhlu na voze špatně uvázali a ta při výjezdu do prudkého kopce spadla. Truhlu plnou peněz pak našel člen rodiny Kovaříků. Nepozorní vojáci byli popraveni a před smrtí nálezce truhly prokleli. Lurdská kaple měla smazat tuto kletbu a truhla prý je dodnes zazděna do jejích základů. 

K lurdské jeskyni se na svátek Nanebevzetí Panny Marie vydávalo procesí  

Rod Kovaříků byl však velmi zámožný a vlivný odpradávna. Jako pravděpodobnější vysvětlení stavby kaple se tedy jeví to, které uvádí Josef Richter ve své knize. Připomíná poněkud nešťastné zasvěcení tamního kostela sv. Jakubu Většímu. Ten slaví svůj svátek den po sv. Anně, kdy poutníci odcházeli na čtyřdenní pouť do kostela sv. Anny a sv. Jakuba ve Staré Vodě. A tak se ve Velkém Újezdě začala světit pouť na svátek Nanebevzetí Panny Marie. I když byl při této příležitosti v kostele umístěn obraz Panny Marie, bylo potřeba najít místo, kam se vydá tradiční procesí. Stavba větší kaple byla pro obec příliš nákladná, a tak se místní rozhodli pro lurdskou jeskyni se sochou Bohorodičky. 

Lurdská jeskyně není příliš známou památkou obce, leží totiž mimo její hlavní centrum. Přesto ale stojí za návštěvu. 

Autor:  Miroslav Kobza
Pořad: Od Pradědu na Hanou  |  Stanice: Olomouc
Čas vysílání: středa-pátek 09:45; repríza: středa-pátek 14:45  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  Od 21.10.2017 17:50 do 19:50; na silnici třídy III u obce Olomouc; nehoda; havarované vozidlo; bez zranění
  Od 21.10.2017 12:45 do 18:45; na silnici 5709 u obce Křelov-Břuchotín okres Olomouc; porouchané vozidlo, zdržení; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností; pro poruchu odstavené NA
  D46, mezi km 10.6 a 11.8, ve směru Olomouc, práce na silnici, levý jízdní pruh uzavřen, Od 23.10.2017 10:00 Do 01.11.2017 23:59, částečná uzavírka dálnice D46 v souvislosti s akcí „D46 – úprava SDP na ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace