Na území Duban žijí lidé od doby kamenné až dodnes

Kostel Narození Panny Marie v Dubanech - Foto: Miroslav Kobza

Kostel Narození Panny Marie v DubanechFoto: Miroslav Kobza

Dubany najdeme na levém břehu řeky Blaty kousek od mateřské obce Vrbátky. I když historie této obce sahá do přelomu 12. a 13. století, prehistorické nálezy zdejší osídlení posouvají až do doby kamenné, kdy naši dávní předkové osidlovali terasy nad řekou Blatou.

Ani v následujících staletích nebyla krajina kolem dnešních Duban liduprázdná. K výhodné poloze nad řekou se u prvních zemědělců přidala kvalitní půda a blízkost komunikačních tras. A tak okolí obce obývali lidé doby bronzové i železné. Svědčí o tom nález bronzového depotu v místní trati Amerika či pozůstatky keltské osady i s pohřebištěm objevené nedaleko dnešního hřbitova, případně germánské osady v polní trati Močidla. 

První zmínka o Dubanech je datována do roku 1200, kdy se v historických zápisech objevují jména Bohudara a Jana z Duban. Patřili patrně k menší zemanské šlechtě, stejně jako v roce 1261 zmiňovaný Artleb z Duban. Počátkem 14. století byly v obci tři svobodné dvory, které vlastnili drobní zemané. 

Budova fary v Dubanech - Foto: Miroslav Kobza

Budova fary v DubanechFoto: Miroslav Kobza

Po dlouhou dobu byl majitelem velké části obce ženský klášter svaté Kláry se sídlem v Olomouci. Po jeho zrušení za josefínských reforem majetek připadl náboženskému fondu, který se rozhodl jej rozparcelovat a nabídnout osadníkům. Tuto událost dodnes připomíná název nově vzniklé osady Margelíkov, pojmenované podle zeměměřiče, který statek rozparceloval. 

Nejvýznamnější památkou Duban je kostel Narození Panny Marie. V roce 1368 je poprvé zmiňována zdejší farnost a o stavebním stáří kostela svědčí i zazděná gotická okna v přízemí věže. Vzdělávání při farnosti zde má dlouho tradici. V roce 1787 byla vedle kostela postavena nová škola, která nahradila tzv. klášterní školu ve dvoře. Budova školy sloužila až do poloviny 19. století, kdy si obce postavili novou a bytelnější.  

Ještě na konci 19. století se obec se hojně rozvíjela. V roce 1927 její obyvatelé postavili pomník padlým a pak už bohužel letům prosperity odzvonilo. Ani po druhé světové válce společenské změny nedovolily navázat na předchozí rozvoj. Od roku 1961 je obce součástí nedalekých Vrbátek.
 

Autor:  Miroslav Kobza
Pořad: Od Pradědu na Hanou  |  Stanice: Olomouc
Čas vysílání: středa-pátek 09:45; repríza: středa-pátek 14:45  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  Srážky: přeháňky, D35-267,1
  ulice Mlýnská, Mohelnice, okr. Šumperk, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 27.10.2017 00:00 Do 30.11.2017 23:59, úplnou uzavírku místní komunikace – ul. Mlýnská v Mohelnici,, pro akci: "Úprava ...
  ulice Na Nové, v katastru obce Zábřeh, okr. Šumperk, omezení, práce na inženýrských sítích, Od 24.10.2017 00:00 Do 31.12.2017 23:59, Částečná omezení - Zábřeh, v ulicích Rudolfa Pavlů a Na Nové - zvláštní ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace