Od Pradědu na Hanou: Bušínov aneb Bozeňov

Bozeňov - Foto: Miroslav Kobza

BozeňovFoto: Miroslav Kobza

Když se v Zábřehu v létě chcete vydat někam za koupáním, odpočinkem a rekreací – jedním z hlavních míst je chatová oblast Dolního Bušínova. Takto to ale v Zábřehu řekne jen málokdo – tam se totiž jezdí na Bozeňov. Oba tyto názvy patří chatové a rekreační osadě asi deset kilometrů jihozápadně od Zábřeha.

Oblast je umístěna v poměrně úzkém lesnatém údolí Bušínovského potoka pramenícího pod silnicí mezi Křižanovem a Hynčinou. Pávě zde v centru osady se potok stéká s dalším významným tokem – Jahodnou, na které byly v minulých letech vybudovány dvě přehrady.
 

Oba tvary - Bozeňov a Bušínov jsou správně. Na místě dnešní osady totiž stávala vesnička, jejíž historie sahá až do 13. století a která používala oba názvy. V listině z roku 1273 je mezi vesnicemi přifařenými do poměrně vzdálené Zvole uváděna ves Pobitz. Později je její název uváděn jako Bozdiaynow a ještě později Buzinov. 

A právě historii tohoto místa, dnes určeného pro rekreaci, bude věnováno páteční putování Mirka Kobzy. 

Autor:  Miroslav Kobza
Pořad: Od Pradědu na Hanou  |  Stanice: Olomouc
Čas vysílání: středa-pátek 09:45; repríza: středa-pátek 14:45  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 21. září  2014     FotogalerieAudio  rubrika: Náš kraj

  Bohaté prostějovské předměstí jménem Vrahovice

  Může se vám stát, že Vrahovicemi projedete a ani si nevšimněte zajímavých zákoutí a památek s příběhy. Vede tudy totiž poměrně rušná silnice z Prostějova směrem k Vrbátkám.

   
 • 20. září  2014     Audio  rubrika: Náš kraj

  Hanácké divadlo slaví 40. narozeniny

  Hanácké divadlo vzniklo v Prostějově v roce 1974. Tehdejší vedení města mělo představu, že půjde o vícesouborové profesionální divadlo. To ale nebylo reálné jak z finančních důvodů, tak proto, že právě takové v sotva...

   
 • 19. září  2014     FotogalerieAudio  rubrika: Náš kraj

  Staletá tradice v novém hávu aneb jak se pěstují jablka ve velkém

  Pěstování jablek v podhůří Jeseníků má staletou tradici. Na ni dnes navazují velcí pěstitelé, kteří zásobují svými výpěstky celou republiku. Obří sady i sofistikované sklady, nové odrůdy i třídění jablek pomocí kamer...

   
Olomoucký kraj
  Od 22.9.2014 15:50 do 17:55; na silnici 48416 v obci Frýdlant nad Ostravicí okres Frýdek-Místek; nehoda; převrácená dodávka bez zranění.
  Srážky: déšť, D1-369.5
  Srážky: déšť, D1-369,5 km most

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas