Od Pradědu na Hanou: Bušínov aneb Bozeňov

Bozeňov - Foto: Miroslav Kobza

BozeňovFoto: Miroslav Kobza

Když se v Zábřehu v létě chcete vydat někam za koupáním, odpočinkem a rekreací – jedním z hlavních míst je chatová oblast Dolního Bušínova. Takto to ale v Zábřehu řekne jen málokdo – tam se totiž jezdí na Bozeňov. Oba tyto názvy patří chatové a rekreační osadě asi deset kilometrů jihozápadně od Zábřeha.

Oblast je umístěna v poměrně úzkém lesnatém údolí Bušínovského potoka pramenícího pod silnicí mezi Křižanovem a Hynčinou. Pávě zde v centru osady se potok stéká s dalším významným tokem – Jahodnou, na které byly v minulých letech vybudovány dvě přehrady.
 

Oba tvary - Bozeňov a Bušínov jsou správně. Na místě dnešní osady totiž stávala vesnička, jejíž historie sahá až do 13. století a která používala oba názvy. V listině z roku 1273 je mezi vesnicemi přifařenými do poměrně vzdálené Zvole uváděna ves Pobitz. Později je její název uváděn jako Bozdiaynow a ještě později Buzinov. 

A právě historii tohoto místa, dnes určeného pro rekreaci, bude věnováno páteční putování Mirka Kobzy. 

Autor:  Miroslav Kobza
Pořad: Od Pradědu na Hanou  |  Stanice: Olomouc
Čas vysílání: středa-pátek 09:45; repríza: středa-pátek 14:45  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 22. října  2014     FotogalerieAudio  rubrika: Náš kraj

  Zábřežský hrad existuje dodnes. I když poněkud utajeně

  Přestavba někdejších středověkých hradů na zámky mnohdy smyla původní podobu těchto opevněných sídel, případně znamenala jejich úplný zánik. Také v Zábřehu Lichtenštejnové postavili nový zámek. Starý hrad však zůstal...

   
 •  FotogalerieAudio

  Od Pradědu na Hanou: Josefová

  Je neuvěřitelné, jak vysoko v horách bydleli a hospodařili lidé – to je myšlenka, která provázela Mirka Kobzu celou jeho cestu po stopách zaniklé osady Josefová nedaleko Branné.

   
 • 17. října  2014     FotogalerieAudio  rubrika: Náš kraj

  Památky Dřevohostic připomínají staletou historii městečka

  Jen málo městeček stejné velikosti se může pochlubit takovým množstvím dochovaných a udržovaných památek jako Dřevohostice na Přerovsku. Kromě zámku a areálu kostela zde najdeme třeba i hanácký žudr, bratrskou zvonici,...

   
Olomoucký kraj
  Srážky: déšť, R48-69,2 km
  Srážky: déšť, R48-67,3 km
  Srážky: déšť, R48-64,9 km

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas