Od Pradědu na Hanou: Bušínov aneb Bozeňov

Bozeňov - Foto: Miroslav Kobza

BozeňovFoto: Miroslav Kobza

Když se v Zábřehu v létě chcete vydat někam za koupáním, odpočinkem a rekreací – jedním z hlavních míst je chatová oblast Dolního Bušínova. Takto to ale v Zábřehu řekne jen málokdo – tam se totiž jezdí na Bozeňov. Oba tyto názvy patří chatové a rekreační osadě asi deset kilometrů jihozápadně od Zábřeha.

Oblast je umístěna v poměrně úzkém lesnatém údolí Bušínovského potoka pramenícího pod silnicí mezi Křižanovem a Hynčinou. Pávě zde v centru osady se potok stéká s dalším významným tokem – Jahodnou, na které byly v minulých letech vybudovány dvě přehrady.
 

Oba tvary - Bozeňov a Bušínov jsou správně. Na místě dnešní osady totiž stávala vesnička, jejíž historie sahá až do 13. století a která používala oba názvy. V listině z roku 1273 je mezi vesnicemi přifařenými do poměrně vzdálené Zvole uváděna ves Pobitz. Později je její název uváděn jako Bozdiaynow a ještě později Buzinov. 

A právě historii tohoto místa, dnes určeného pro rekreaci, bude věnováno páteční putování Mirka Kobzy. 

Autor:  Miroslav Kobza
Pořad: Od Pradědu na Hanou  |  Stanice: Olomouc
Čas vysílání: středa-pátek 09:45; repríza: středa-pátek 14:45  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 23. července  2014     Fotogalerie  rubrika: Náš kraj

  Černý kříž nad Domašovem připomíná slavnou bitvu

  Není málo památek, které jsou historicky propojeny s místy dosti vzdálenými od jejich umístění. Je to i případ nenápadného kříže, který se tyčí mezi několika stromy nedaleko cesty z Domašova nad Bystřicí do Nové Vésky....

   
 • 21. července  2014     FotogalerieAudio  rubrika: Náš kraj

  Němí svědci historie: Dolany

  Dolany jsou rozlehlou a významnou obcí mezi Olomoucí a Šternberkem. Jejich katastr zahrnuje hanácká pole i svahy Nízkého Jeseníku.

   
 • 22. července  2014     Audio  rubrika: Náš kraj

  Tvrz v Bohdíkově

  Na své cestě Od Pradědu na Hanou jsem přes Bohdíkov procházel mnohokrát. Už jsme se zastavili u kostela, ve zdejších lomech a dnes bych se rád vypravil na místo, které je patrně nejstarší stavbou dnešní obce – oním...

   
Olomoucký kraj
  Srážky: déšť, D1-369.5
  Srážky: déšť, D1-369,5 km most
  Srážky: déšť, D1-366,3 km most

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas