Od Pradědu na Hanou: Veveří

16. prosinec 2014

Do Veveří, malé osady asi deset kilometrů jihovýchodně od Rýmařova, vás ve středeční rozhlasové pohlednici pozve Mirek Kobza.

Obec Veveří se nachází v nadmořské výšce 575 m v pahorkaté a lesnaté krajině. Jihozápadně se tyčí tzv. Obecní kopec, na kterém pramení říčka Sitka.

Kdysi tudy vedla stará šternberská cesta z Huzové na Kněžpole, která je v původních německých mapách uváděna jako lesní trať Strassenberg, což vlastně bylo také německé označení nynějšího Obecního kopce.

Obec Veveří byla na počátku 14. století biskupským lénem a nazývala se Genzidel či Einsiedel (poustevna, samota). Roku 1326 je uváděna v manském rejstříku spolu s údajem o příslušenství šesti lánů.

Ves patřila právě tak jako předchozí Arnoltice k sovineckému panství. Během husitských válek a následných bojů mezi českým králem Jiřím z Poděbrad a uherským králem Matyášem ves po roce 1468 zcela zpustla.

V polovině 16. století byla ves znovu osídlena, což dokumentuje i listina Kryštofa z Boskovic na hradě Sovinci, kterou vydal na Květnou neděli roku 1547 rychtáři Hanuši Rutterovi a v níž přikazuje „ aby tato pustá ves jako ostatní osazena byla.

Jak to bylo s historií Veveří dál, to se dozvíte ve středu 16. prosince.

autor: kbz
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.