Paršovice prý patří k nejstarším obcím Záhoří

Kostel má velmi starou historii - Foto: Miroslav Kobza

Kostel má velmi starou historiiFoto: Miroslav Kobza

Do Paršovic mě poprvé zavedl sjezd na kole z masívu Maleníku od známého hradu Helfštýn dolů do oblasti Záhoří. Malebná cesta lesem se najednou začala svažovat do údolí Dolnonetčického potoka a na protějším kopci se mi zjevila silueta malebného kostela sv. Markéty v Paršovicích.

Asi nejlepší výhled do tohoto kraje je od myslivny Na krásné vyhlídce. Mimochodem, tato krásná dřevěná stavba pochází z roku 1931 a je evidentně ovlivněna valašskou architekturou i stavbami Dušana Jurkoviče. 

Pak už stačí přejet přes potok a šlápnout do pedálů a jste na vršku s nadmořskou výškou kolem 350 metrů u zdejšího kostela. Dnes už by ani nikdo neodhadoval, že toto místo je patrně nepřetržitě osídleno více než tisíc let. Archeologické nálezy přímo z intravilánu obce nás však zavádí do dob osídlení slovanského a ještě staršího. 

 

Paršovice jsou patrně jednou z nejstarších obcí na Záhoří. Svědčí o tom nejen historické záznamy, ale i nálezy, které zde potvrzují osídlení staré více než tisíc let. Více prozradí pravidelná pohlednice Mirka Kobzy.

Vložit na svůj web

Ani historické potvrzení existence obce není nejmladší. V listině z roku 1141 jsou už Paršovice uvedeny. Ještě starší připomínkou existence obce však měl být kalich ze zdejšího kostela, který nesl letopočet1059 abyl zaznamenán ve farním inventáři z roku 1806. Na kalichu byl nápis: “Matai Kostruch, Mikulass Wawra 1059“. Zmíněný kalich byl odevzdán v roce 1811 do říšské mincovny v rámci sbírky po státním bankrotu rakouském. Podle tehdejších odborníků však měl letopočet zobrazovat rok 1659, neboť se prý obec nejeví tak stará. 

V roce 1371 koupil Paršovice Vok z Kravař a vesnice se stala součástí panství Helfštýnského. Mimochodem, onen poněkud nesrozumitelný název obce má zcela jednoduchý základ, odvozený zřejmě z mužského jména Bartoloměj – Bartoš, staročesky Pareš. 

Paršovice - centrum obce - Foto: Miroslav Kobza

Paršovice - centrum obceFoto: Miroslav Kobza

Dominantou obce a také nejstarší památkou je empírový kostel sv. Markéty. Mimochodem, jedná se o jediný čistě empírový kostel v přerovském okrese. Jeho dnešní podoba pochází z přestavby po velkém požáru v roce 1900. Kostel pak byl opraven a vysvěcen v roce 1906. Kostel však měl své předchůdce. V roce 1826 byl vybudován ten, který na přelomu 19. a 20. století vyhořel. 

Ještě před ním zde ale stával prastarý dřevěný kostel, o jehož podobě nám zachovala zprávu Záhorská kronika. Ta píše, že kostel je prastarý z tvrdého materiálu, má presbytář a celý strop z desek, podlahu z cihel, prastarou kazatelnu, tři okna a naprosto staré varhany. Délka kostela byla 10 a šířka 3 sáhy. Kostel měl dřevěnou věž a na špici železného kohouta. Dva zdejší zvony pocházely z 16. století. 

Podle nejstarších zpráv stál kostel v Paršovicích snad již v 11. století. V období reformace spravovali zdejší farnost Čeští bratři a kostel byl rekatolizován až v období třicetileté války. 

Pokud se vám podaří nahlédnout do kostela, můžete zde spatřit zajímavý mramorový oltář a cenný obraz „Vidění sv. Markéty“. 

U kostela se nachází dřevěný tzv. misijní kříž a kamenný kříž v lidovém stylu. Naproti kostela stojí socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1860, na křižovatce u odbočky na Valšovice u budovy sokolovny socha Panny Marie s Ježíškem. Kromě toho můžeme v obci spatřit ještě několik božích muk, kapliček a svatých obrázků, které svědčí o zbožnosti obyvatel zdejšího kraje.  

Další pamětihodností v Paršovicích je školní budova z roku 1898, tehdy nazvaná “Jubilejní škola císaře pána Františka Josefa I.". Bohužel dnes již bez žáků. Také ona navazuje na starší tradici škol v obci. Při zdejší farnosti byla škola prokazatelně již v roce 1784. Malou dřevenou školu nahradila v roce 1812 škola nová, kterou v roce 1898 vystřídala současná školní budova, dostavěná právě v roce padesátiletého výročí panování stařičkého mocnáře. 

Paršovice jsou vesnicí na rozhraní Záhoří a masívu Maleníku. Zejména cyklistům se zde doslova nabízí množství tras jak pro zdatné kolaře, tak i pro rodiny s dětmi.
 

Autor:  Miroslav Kobza
Pořad: Od Pradědu na Hanou  |  Stanice: Olomouc
Čas vysílání: středa-pátek 09:45; repríza: středa-pátek 14:45  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  Od 23.10.2017 19:05 do 25.10.2017 06:00; na silnici 36 u obce Holice okres Pardubice; Aktuální stav:; Pozor! Nadměrný náklad; očekávejte zdržení; Přeprava nadměrného nákladu z Ostravy do Mělníka. Přeprava ...
  Od 22.10.2017 19:00 do 24.10.2017 06:00; na silnici 331 u obce Tuhaň okres Mělník; Pozor! Nadměrný náklad; očekávejte zdržení; OSTRAVA - MĚLNÍK V době od 19.00 hod. dne 22.10.2017 do cca 04.00 hod. ...
  Od 24.10.2017 01:40 do 02:40; D1 - 310.4-310.6km na trase Lipník nad Bečvou - Polsko (st. hranice); nehoda; 2 havarovaná vozidla; neprůjezdný pravý jízdní pruh; střet OA x NA bez zranění.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace