Polkovice měly na pečeti kostel 400 let před jeho stavbou

Novogotický kostel z počátku 20. století - Foto: Miroslav Kobza

Novogotický kostel z počátku 20. stoletíFoto: Miroslav Kobza

Rovina kolem Moravy v nejjižnější části Olomouckého kraje má podobu pravé hanácké krajiny. V ní leží vesnice, které své bohatství v minulosti postavily na úrodnosti zdejšího kraje a dodnes je to na jejich podobě znát. Jednou z nich jsou Polkovice.

Obec leží při křižovatce cest spojujících tři větší města zdejší oblasti – Prostějov, Tovačov a Kojetín. Páteř vesnice tvoří tovačovská silnice, zatímco spojnice Prostějova a Kojetína vede jižně od vsi. Severně od osady se líně vine dolní toky řeky Valová, do níž se u obce vlévá potůček s podivným jménem – Polkovický odpad. 

Historie Polkovic sahají poměrně hluboko do historie. V roce 1275 je spojena se jménem vladyky Dalibora z Polkovic, který patřil k drobným zemanům zdejšího kraje. Od roku 1365 se půl vsi stalo majetkem olomoucké kapituly. Ta držela léno až do roku 1465, kdy ji král Jiří z Poděbrad spolu s řadou jiných osad v okolí dal v léno Ctiborovi Tovačovskému z Cimburka. Po čase se však olomoucká kapitula opět ujala správy celého panství. 

V zámečku je dnes kulturní centrum 

Zámeček v Polkovicích byl vybudovaný zřejmě po roce 1711 - Foto: Miroslav Kobza

Zámeček v Polkovicích byl vybudovaný zřejmě po roce 1711Foto: Miroslav Kobza

O sídle někdejších držitelů obce nic nevíme. Až na počátku 18. století byl v obci vystavěn malý zámeček. Odborníci se domnívají, že byl vybudován po velkém požáru obce v roce 1711. Podle dochovaného erbu je pravděpodobným iniciátorem stavby tehdejší olomoucký kanovník probošt Vilém Vojtěch hrabě Libštejnský z Kolovrat. Ještě před zámkem byly postaveny nové hospodářské budovy, které zajišťovaly provoz zemědělského statku kapituly. Zámeček se dochoval, dnes patří obci, která v něm provozuje kulturní centrum.  

K nejmladším památkám Polkovic patří monumentální novogotický kostel svatého Bartoloměje. I když polkovičtí představení obce používali již v 17. století pečeť, na které byl vyobrazen gotický kostel, v samotné vesnici chrám chyběl. Pečeť prozrazovala příslušnost Polkovic k olomoucké kapitule a současný kostel se v obci začal budovat až v roce 1908. O rok později byl dokončen a byla zde zřízena i fara, která ukončila staleté příslušenství obce k farnosti v Klenovicích. 

V současnosti žije v Polkovicích necelých 550 obyvatel a obec se pomalu rozrůstá. Pro turisty jsou zde kromě památek zajímavé zejména silničky a polní cesty, které vhledem k terénu nabídnou pohodové svezení i méně zdatným cyklistům. Kromě nich si zde na své přijdou i milovníci koní, u obce je velké středisko chovu koní. 

Autor:  Miroslav Kobza
Pořad: Od Pradědu na Hanou  |  Stanice: Olomouc
Čas vysílání: středa-pátek 09:45; repríza: středa-pátek 14:45  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  Srážky: sněžení, Červenohorské sedlo
  Srážky: přeháňky, D35-293,2
  Srážky: přeháňky, D35-286,5

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace