Pomyslný střed Moravy označuje mohyla na vrcholu Přediny, který patří ke Kelčicím na Prostějovsku

Kaple sv. Bartoloměje pochází z počátku 20. století - Foto: Miroslav Kobza

Kaple sv. Bartoloměje pochází z počátku 20. stoletíFoto: Miroslav Kobza

Kelčice jsou dnes vlastně už jen polovinou spojené obce Vranovice – Kelčice na Prostějovsku. Zatímco u jiných osad vzniklých spojením dvou původně samostatných vesnic je někdy těžké poznat, kde začíná a končí která část, v případě této obce je od sebe odděluje dálnice z Brna do Prostějova, kterou lze bezpečně překonat pouze díky podjezdu.

Kelčice získaly svůj název podle zakladatele obce jménem Kelec. Jméno vychází z označení klu, tedy silného zubu, který měl pro naše předky magický význam a byl znakem síly a neohroženosti. Dokonce kly považovali za nástroj k propojení se světem démonů a nadpřirozených sil. Počátky osady sahají hluboko do historie. Archeologické nálezy z okolí obce potvrzují osídlení už v době kamenné. 

Kříž z roku 1844 zastiňuje památná lípa - Foto: Miroslav Kobza

Kříž z roku 1844 zastiňuje památná lípaFoto: Miroslav Kobza

První písemná zmínka o existenci Kelčic pochází z roku 1078. Listina popisuje obce věnované nově vznikajícímu klášteru Hradisko u Olomouce. Církevní vrchnost byla majitelem obce i v následujících letech. Jedna část patřila olomoucké kapitule a druhou držel v 15. století ženský klášter v Pustiměři. Přestože v sousedních Vranovicích je kostel i fara, Kelčice byly vždy přifařeny do Vřesovic. Později byly obě části vsi spojeny v jeden celek a od té doby je vlastnila olomoucká kapitula až do roku 1848. 

Kelčice byly zemědělskou vesnicí, okolní půda je velmi úrodná. Kromě toho se zde ještě těžil kámen v kamenolomu nazývaném Taliánská skála. Své jméno dostal podle toho, že při stavbě železnice tam pracovali italští dělníci. Opuštěný lom najdeme dodnes v remízku východně od vesnice a je to vyhledávaná přírodní a paleontologická lokalita. Nedaleko se také těžil písek, a to hned ve dvou pískovnách. 

Málo se ví, že do katastru Kelčic patří také vrchol Přediny s několika vysílači a mohylou, která označuje pomyslný střed Moravy. Místní obyvatelé zde postavili malou dřevěnou rozhlednu, ze které je pěkný výhled na obec i do celého kraje. 

Císařská silnice obci přinesla snazší obchodování i cizí vojska 

Rozvoji Kelčic napomohla stavba císařské silnice, která v roce 1728 spojila Brno s Olomoucí. Do obce ale přiváděla i vojáky táhnoucí krajem, což se projevilo v roce 1805, kdy Kelčice vyplenila ruská a francouzská vojska. 

Do roku 1906 stála na návsi v Kelčicích pouze zvonice. Tehdy byla vybudována novogotická kaple sv. Bartoloměje. Před jejím průčelím pak stojí dvě starší sochy. Svatý Jan Nepomucký a Panna Marie jsou vytesány v pozdně barokním slohu. Kromě těchto plastik najdeme kousek od kaple ještě památný kříž z roku 1844 a za ním chráněnou lípu. 

V roce 1964 byly Kelčice úředně spojeny v jednu obec se sousedními Vranovicemi. Od té doby sdílejí obě obce historické osudy společně. 

Autor:  Miroslav Kobza
Pořad: Od Pradědu na Hanou  |  Stanice: Olomouc
Čas vysílání: středa-pátek 09:45; repríza: středa-pátek 14:45  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  D1, mezi km 296.5 a 310, ve směru Bohumín – PL, pomalu jedoucí vozidlo údržby, levý jízdní pruh uzavřen, levý jízdní pruh uzavřen, Od 24.10.2017 13:15 Do 24.10.2017 17:00, , sekání trávy a údržba travních ...
  Od 24.10.2017 12:40 do 13:40; D1 - 243.9-244.3km na trase Říkovice - Praha; Pozor! Lidé na vozovce; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností
  silnice II/449 (ulice Zákantí), Smržice - Čelechovice na Hané, část obce Studenec, okr. Prostějov, uzavřeno, práce na silnici, Od 18.10.2017 00:00 Do 09.12.2017 23:59, úplná uzavírka silnice II/449 v ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace