Náš kraj10. července  2017  

Povodňový deník po dvaceti letech připomíná hrůzu i naději

Značka připomíná, kam sahaly povodně v roce 1997 - Foto: Miroslav Kobza

Značka připomíná, kam sahaly povodně v roce 1997Foto: Miroslav Kobza

Dvacet let od katastrofálních povodní v roce 1997 v naší paměti uhladilo mnohé vzpomínky i pocity beznaděje a zmaru. Díky tomu, že se do dnešní doby zachovaly autentické záznamy lidí, kteří byli uprostřed tehdejšího dění, si můžeme alespoň částečně události té doby připomenout.

Jednou z těch, která si uprostřed povodňových událostí našla čas sepsat aktuální zážitky do svého deníku, byla tehdejší starostka Bohuslavic na Šumpersku Marie Doležalová. Listování jeho stránkami oživilo paměť nejen jí, ale i tvůrcům dokumentu Povodňový deník po dvaceti letech. 

V Bohuslavicích bývaly povodně časté. Hlášení o zatopené silnici mezi obcí a sousední Lukavicí bývalo častější než kde jinde, to co ale čekalo obyvatele vesnice v roce 1997, nikdo nepamatoval. Už v pondělí 7. 7. 1997 obyvatelé pochopili, že je zle. Začala marná snaha o záchranu obce a zpevnění hrází. Starostka vyhlašuje evakuaci, děti a staří lidé míří do Dubicka. Jobovou zvěstí je zpráva o protržené hrázi u Lesnice. Večer už se objevuje první voda. 

V osm hodin se však přes veškerou snahu protrhla hráz přímo u obce a bylo jasné, že je konec nadějím. Voda zatopila celou obec a stoupala až do osmi hodin večer. To už začaly padat první domy v obci. 

Naděje podle deníku Marie Doležalové přichází ve středu, kdy přestalo pršet a voda začala opadávat. „Už jsme tušili, že nejhorší je za námi,“ vzpomíná i po letech. Začíná se uklízet, prodavačka z místního obchodu dovezla potraviny alespoň na cestu mezi obcí a sousedním Dubickem. 

Na prvním místě je snaha opravit protrženou hráz, kudy se do vsi stále valí voda a také umožnit té, která už ve vesnici je, co nejrychleji odtéct. Obojí se postupně daří. Ve čtvrtek se narodí také bohuslavický plaváček – holčička Martina. 

Když Marie Doležalová po letech hodnotí své zápisky, neskrývá pohnutí. Dalo by se něco udělat jinak? „Asi ano, ale otázka je, jestli by to pomohlo. Voda by přišla stejně, jen odjinud. Lidé si pomáhali, jak mohli a občasné neshody byly spíše výjimkou. Aspoň se uklidila vesnice,“ bere po dvaceti letech celou anabázi s nadhledem. „My jsme na vodu zvyklí. Aspoň nám teď nechybí ve studnách,“ připomíná závěrem.
 

Autor:  Miroslav Kobza
Pořad: Speciály  |  Stanice: Olomouc
Čas vysílání: Mimořádné pořady k významným svátkům a událostem  
 

Nové články v rubrice

 • 23. července  2017     Audio  rubrika: Náš kraj

  Pověsti Jeseníků jsou drsné jako krajina, ve které vznikly

  Jeseníky jsou za krásného počasí přívětivé a bílé jako babiččina peřina. Když se zachmuří, umějí být drsné a nevlídné. Stejné jsou i jesenické pověsti. Lidé, kteří je vyprávěli, potřebovali zhmotnit zlo i dobro, a tak...

   
 • 19. července  2017     Audio  rubrika: Náš kraj

  Místo, kterému dali jméno vlci

  Vlčí důl u Bludova je poměrně známou lokalitou. Díky koupališti, které sem po léta láká letní návštěvníky i díky chatové oblasti, která zde vznikla. Co zde ale bylo před tím? Zkusíme to zjistit.

   
 • 16. července  2017     Audio  rubrika: Náš kraj

  Jak se uchovávají genofondy rostlin

  Na okraji Olomouce - v Holici, na ulici Šlechtitelů, v zóně, kde stojí různé továrny a průmyslové provozy, najdeme také vědecko-výzkumná pracoviště, spojená především s olomouckou univerzitou.

   
Olomoucký kraj
  ulice Legionářská, mezi křižovatkami ulic Hynaisova a Palackého, Olomouc, okr. Olomouc, práce na silnici, uzavřeno, Od 08.07.2017 17:00 Do 07.09.2017 17:00, Pozor!, Ulice Legionářská je pro veškerý provoz ...
  D46, mezi km 19.9 a 20.8, ve směru Olomouc, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 09.07.2017 08:00 Do 31.08.2017 23:59, provádění stavby „D46 MÚK Žešov“.
  D46 sjezd EXIT 21, ve směru od Vyškova, výjezd z dálnice uzavřen, Od 09.07.2017 08:00 Do 31.08.2017 23:59, provádění stavby „D46 MÚK Žešov“. Objízdná trasa je vedena dále po dálnici D46 do MÚK Prostějov-centrum ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace